| anonim_4396 a întrebat:

Ma enervează părinții mei, sunt niste comuniști. Sunt in clasa a 8-a si normal ca ma stresează cu evaluarea si tot, si si mie mi se pare importat dar nu in nu stiu ce măsură. Adică cat timp nimeresc la un liceu decent nu am nici o problema, fiindcă mie îmi place munca fie ea si fizica sau de birou, mie mi-ar placea după liceu/facultate sa lucrez orice, la urma urmei importat e sa faci ceva in viață. Chestia e ca ei nu pricep asta, si nu își dau seama ca lumea s-a schimbat. Ei cred ca daca nu faci 2 facultăți si stai cu nasul in carte toată ziua ajungi "strungar" sau "măcelar" (după cum ar zice tatăl meu). Ma enervează la culmea si nu mai are rost sa stau sa le explic ca situația nu sa chiar așa in ziua de azi. Plănuiesc ca la 18 ani sa încerc sa ma pun pe picioarele mele ( ba chiar sa-mi iau job-uri de vara de la 16) si sa nu mai am de a face cu cu ei... Totuși aveți ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Urmeazati telurile in viata.Gaseste un liceu pe un profil care sa te ajute sa iti gasesti un loc de munca nu ceva la plezneala deoarece pe viitor nu te vei descurca iar daca tu vei considera ca 12 clase iti sunt de ajuns in a face ceia ce iti doresti e ok daca nu urmeaza si o facultate.Nu trebuie sa fi elev de 10 doar dar nici sa lasi scoala in voia sorti asta explica-le si alor tai. Daca o sa te obilge sa devi doctor spre exemplu si tu nu iti doresti o sa fi ca rstu medicilor din ziua de azi doar cu buzunarul la vedere sa li se indese bani dar fara pic de pasiune si compasiune pentru omul care are nevoie de el

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Situatia sta chiar asa in ziua de azi. Chiar daca in scoala nu mai acumulezi un bagaj de cunostinte care sa te ajute cu adevarat in viata, fara o diploma e greu sa iti gasesti un job bine platit. Adica nu iti garanteaza nimeni ca daca faci o facultate vei gasi un job pe masura, dar iti pot garanta eu ca fara e aproape imposibil.
Si da, e ok si cu munca fizica, dar nu e totuna sa vii acasa cu 2000 de euro sau cu 2000 de lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ahh, cat de naivi sa fii la 14 ani.
Ascultati parintii.
Nici macar nu stii ce inseamna comunism ca sa ii denumesti asa pe parinti. E doar un cuvant pe care l ai auzit si tu, habar nu ai ce inseamna. Si tot nu stii ce inseamna sa nu ai carte. Ce crezi ca o sa faci tu la 18 ani fara nicio calificare? Nimic, iti zic eu.

| danay72 a răspuns:

Deși pot părea cicalitori, parintii tai iti vor binele si sa te bucuri de tot ce e mai bun. E adevarat ca facultatea nu iti garanteaza neaparat un trai mai bun, dar incearca si spune-le ce gandesti, dar cu blândețe și respect profund. Nu ii jigni si vorbeste intr-un moment in care sunt bine dispusi.

| Caro34 a răspuns:

Tu ai 14 anisori, de ce nu-ți asculți părinții? Tatal tau are dreptate! Nu-i tot una sa "nimeresti" la un liceu bun sau sa intri cu rezultate deosebite la învățătură acolo. Acum esti mic si universul tau micut nu-ti da posibilitatea sa vezi amplu ca părinții tai. Da-le creditul necesar fiindcă știu sigur ca au dreptate! Tu esti un mic "Gica contra" insa le vei mulțumi peste cativa ani, cand vei ajunge, gratie lor, un cineva! Munca de jos e grea și te îmbolnăveste cu timpul fiindcă nu esti învățat cu ea! Ei iti vor binele, deschide ochii mintii și ai sufletului si invata, învata, învata! Numai bine!

| DexOnline a răspuns (pentru Caro34):

Mmm. Nu este intocmai la ce m-am referit, adică munca de jos nu poate fi neapărat confundata cu munca fizica sa zicem... Adică oricum mie îmi plac chestiile de genul si as prefera sa stau dintr-un atelier si sa fac ceea ce îmi place decât sa stau toată ziua in fata unui monitor...

| Caro34 a răspuns (pentru DexOnline):

Deci, tu vrei sa fii sapator de santuri si nu director! De fapt, cineva trebuie să faca si munca grea; nu toti putem fi sus! Eu vreau sa fiu director, e bine, daca tu sapi santurile... Din gluma sau nu, pune mana serios pe carte ca examenele sunt din ce in ce mai grele si habar nu ai ce greu este sa faci munca fizica! După 10 ani esti uzat ca dupa 20! Asculta-ti părinții si respecta-i ca-ti doresc doar binele! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asculta-i,ca au dreptate))

| Ironwin a răspuns:

Stii faza aia? Cand trei oameni iti spun ca esti bolnav, atunci te duci la doctor. Este la fel in cazul tau, tu nu stii, dar esti "bolnav" deci pune mana pe carte.

| Envy a răspuns:

Esti inca mic, nu stii ce vrei de la viata. Ar fi mult mai bine sa intrii la un liceu bun, unde asteptarile sunt mari. Ce faci daca ajungi la un liceu de nota 6 si tu te decizi in clasa a 11-a ca vrei sa lucrezi in domeniul IT sau sa fii medic? Stii cat de greu e sa te pregatesti pentru o facultate cand in liceu ai fluierat? Parintii tai nu sunt comunisti, sunt realisti.