| gritt a întrebat:

Ma gandeam asa la trecutul meu si mi-am dat seama ca urasc multi oameni care mi-au facut rau si nedreptati candva. O sa ma afecteze ranchiuna asta in viitor? Simt ca intre mine si ei nu s-au consumat niste lucruri pentru ca am preferat sa ignor si sa trec mai departe decat sa le raspund sau sa ma razbun, dar acum imi pare rau ca nu m-am aparat si incep sa ma gandesc tot mai mult la asta. Au ramas multe lucruri nespuse si ma doare cu toate ca stiu ca e inutil acum si ca oricum nu ar fi schimbat situatiile cu nimic. Cum as putea sa iert? Am crezut ca am iertat acum cativa ani cand am ales sa tac, dar nu am pace.

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Singur nu poti sa ierti, sa uiti se pare, te duci la un psiholog, ii spui problema, si ei te va ajuta sa scapi de asta. Altfel iti va fi rau mai departe.

| anonimg a răspuns:

Vei scăpa de problema asta și te vei bucura de pace dacă vei citi cartea "Viața lui Iisus": https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| Mirel4412 a răspuns:

Mie cand imi fac rau oamenii ma gandesc asa:
Poate oamenii au avut o zi foarte proasta, nu stiau ce gandesc sau aveau o parere preconceputa de altcineva despre mine. Decat sa le fac rau, mai bine discut cu ei si dezbat problemele dintre noi, rezultand cu o pace, nu cu "razboi". Daca tu ii faceai rau la vreun om, razboiul continua, probabil acum iti era frica sa te duci in x sau y, ori pur si simplu stateai cu teama ca cineva, candva, se va razbuna pe tine.
Razbunarea e arma oamenilor slabi, cea mai grea e iertarea, nu zice nimeni sa ierti pe moment, dar dupa ce te uiti si din perspectiva omului ai putea ierta mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Deja te afecteaza din moment ce ti se intampla, s-a acumulat frustrare si daca ai avea o viata misto ea s-ar dizolva

Poti incerca sa faci sport, orice tip de sport care te ajuta sa te descarci de energia negativa

Daca ai posibilitate, poti merge undeva amenajat special pentru a sparge sticla sau orice alt material

Mult succes!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

A sparge sticle e doar tratarea efectului, noi trebuie sa tratam cauza, sa nu mai simta ranchiuna aia!

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Eu când mă simt frustrată de gânduri de genul' eu desenez și ascult muzică nu merg să mă plimb prin parc și pentru că am pasiune pentru fotografie editez fotografiile mele cât se poate de frumos încearcă și tu poate te va ajuta

| gritt explică (pentru Gabriela19loredana77):

Esti tare! O artista. O sa incerc.

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru gritt):

Mersi pentru complimente sper să te ajute

| Maestro003 a răspuns:

Îți va trece, peste o perioadă nu vei mai simți nimic nici ură nici regret etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Maestro003):

Depinde de cand o tine tot asa, ca daca o tine de ani de zile, deja e caz de psihoterapie, nu trece de la sine.
Daca dateaza de putin timp, poate trece si de la sine. Insa eu am considerat ca o tine de mult asa.