| mgtow a întrebat:

Ma intreb daca tot sufar de ce Dumnezeu nu imi i-a sufletul odata? Vad ca ii place sa ma vada in chin, si eu nu am facut rau la nimeni.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Poi in Biblie spune ca prin om a patruns pacatul pe pamant, si prin pacat au patruns suferinta, boala, batranetea si moartea. Nu-i vinovat El pentru suferinta ta si nu se bucura de ea, ba mai mult, daca te-ai intoarce la El cu credinta, El iti va da alinare.

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Tocmai ca Dumnezeu mereu ne pune la incercari si sa vada daca avem sufletul tare si reusim sa trecem peste greutati. Cat esti mai puternic in viata cu atatea realizari fericite ai in viata.

| LiveYourLife a răspuns:

In viata nu poti avea parte numai de fericire
eu cred ca gandesti putin cam negativ
daca ai avut parte de un moment foarte aiurea asta nu inseamna ca va fi tot timpul asa
ai incredere in tine si fi mai optimist si priveste partea buna a lucrurilor
de obicei cam toti zicem ca"eu nu am facut rau la nimeni"de ce trebuia sa mi se intample mie asta
nu-ti fa griji Dumnezeu are ceva bun si pentru tinewinking
ma intreb oare ce ti s-a intamplat...

| mdany a răspuns:

Dumnezeu te va lua la momentul potrivit.Mai treci pe la biserica ca vad ca ai ganduri sataniste.

| Simpatic a răspuns:

Norocul ti-l faci singur,dar cand dai numai de necazuri crezi in exostenta ghinionului,adevarul ca niciuna dintre astea nu exista,exista doar intamplare. Poate cred,poate nu cred in destin,dar daca suferi din dragoste nu are rost si nu uita ca orice suferinta trece doar cu rabdare,gandeste-te ca intotdeauna cineva sufera mult mai mult decat tine si daca el nu se omoara tu de ce sa o faci cand inca te mai poti salva? Stii ceva m-am rezervat cu privire la fete si eu impartasesc aceeasi problema pe care o avea Napoleon si nu degaba a spus-o, tu esti mai suffletist si de asta profita o proasta de tine, nu te vei schimba dar nu le mai arata ca iti pasa decat cand stii sigur cine e persoana de langa tine!

| Filip23 a răspuns:

Daca imi amintesc bine o lectura din Sf Ignatie Brianceninov, spunea ca viata noastra aici e o dovada ca am facut ceva rau inainte.

| JESSARYA a răspuns:

Chiar ai impresia ca esti singura persoana in lumea asta care are probleme?

| SparklingAngel a răspuns:

De ce suferi tu? Totul trece...nu e nevoie sa doresti sa-ti ia Dumnezeu sufletul.Viata e frumoasa chiar daca uneori intalnim si obstacole.Nici o zi fara un zambet tine minte de la mine! Nu ai de ce sa suferi vad ca esti un baiat dragut, normal...nu ai 6 degete la o mana sperlaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca erai fericit si te chema Dumnezeu la elcand iti era lumea mai draga? asa e ca tot pe el dadeai vina? dar de ce nu te duci singur la el? ca poti. drum bun si carare batuta.dar vezi ca biletul e numai dus.

| anytimeanywhere a răspuns:

Stai linistit timpul o sa vindece ranile!

| selenasel a răspuns:

Stai linistit timpul o sa vindece ranile! si o sa te ajoute

| Ade991 a răspuns:

Exact cum spune Zenithf! Dumnezeu nu se bucura de suferinta noastra dar daca asta meritam dc sa nu ne dea? Intoarce-te la El si vei avea fericire! Dumnezeu nu ne-a promis absenta durerii ci prezenta SA in mijlocul durerii! ah si ai grija ce ceri ca s-ar putea sa primesti.

| mgtow explică (pentru Ade991):

Multumesc, oricum sunt mai optimist in ultima vreme si am sperante ca ma va ajuta in viata, o seara buna.