| Mosotti a întrebat:

Ma intreb de ce tot zice lumea ca in relatie apare plictiseala? Pai de ce? Ca viata e banala, servici, vii la ora 19 acasa, te speli, mananci, un ssex, un TV, o plimbare si culcarea si iar de la cap.
Si asta faci cu orice partener ai avea, e tot aia, ce ar vrea, sa se duca pe luna, sau? Crede ca altul sau alta face altceva? Sau e altfel? E cam la fel si altul.

Ce rost are sa strici o relatie ca sa o inlocuiesti cu alta la fel?!

121 răspunsuri:
| timidu89 a răspuns:

Plictiseala nu apare dacă faci și chestii diferite. Normal ca cu altul sau alta nu poate fi diferit. Poate doar dacă are bani mulți, atunci merge în Ibiza sau mai știu eu unde. Femeile de banalități se plictisesc, rar vezi femeie sa fie mulțumită ca o băut un suc.

| anonimuIl a răspuns:

Eu am program toată ziua cu nevasta care lucrează de acasă.

| anonimuIl a răspuns:

Am făcut plimbări cu nevasta zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde boss,adică pentru unii e banala,alții au bani de ii întorc cu lopata și nu lucrează,se duc numai în excursii și sexcursii,călătoresc lumea în lung și în lat,fac ce le place, merg peste tot și cam fac de toate. Cand unul din ei nu are personalitate strong atunci apare monotonia în relație,ei petrec prea mult timp împreună și unul din ei sau ambii nu e foarte comunicativ,nu vine cu idei noi,nu este creativ în relație și nu au diversitate. Pot merge și la un ștrand împreună, la un film la Cinema,la teatru,la muzeu,la grădina zoologică, la sala ( nu e recomandat ) la discoteci, cluburi ( pentru unii din nou nu e recomandat), deci se pot face multe, daca cei 2 nu au un anturaj comun în care sa se meargă la party-uri, ieșiri în oraș, la o terasa etc; atunci normal că apare plictiseala. Pentru 2 persoane inteligente nu prea are cum sa se producă aceasta situație nedorita. In viața contează extrem de mult sa fi o persoana extravertită, poți avea 2 facultăți daca nu ai personalitate ( e ceva nativ) trăiești cu un handicap de comunicare și chiar de multe ori de adaptare și integritate in societate, într-un grup de colectiv sau anturaj.
Eu de exemplu sunt mai tăcut,și lumea mă percepe că fiind rusinos, timid, dar așa este personalitatea mea, de asta zic că eu arătăm înainte până să nu mă ingras că un fotomodel dar din cauza asta și a emoțiilor am pierdut extrem de multe de la viață, și da..pe alocuri eram și timid rău câteodată. Comunicare este fundamentală într-o relație, ca ea sa fie mai solida și desigur sinceritatea.

| anonimuIl a răspuns:

Mă și îngrășam de 150 kg dacă mâncam de fiecare dată ce ai scris tu.

| anonimuIl a răspuns:

Nu avem nevoie după mulți ani.

| timidu89 a răspuns:

Sunt care stau din obișnuință, sex nu mai fac deloc. Mai toate vor sa se plimbe, rar întâlnești sa zică ca prefera sa stea în pat cu tine sau la un film. Mall, cinema, excursii, mâncat în oraș. Femeia nu e ca bărbatul. Mânc 3 mici sau o shaorma sunt fericit, femeia din ce are vrea mai mult.

| Drimmero a răspuns:

Depinde acum de persoane, poate dupa un timp vei observa ca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda si asa apare monotonie si dorinta de a vrea altceva, adica tu sa fii foarte activ sa faci de toate si ea sa fie o depresiva care nu vrea sa faca nimic sau invers, e clar ca relatia aia nu va avea viitor, cat timp esti tanar e normal sa vrei sa faci cat mai multe, daca nici la tinerete nu profiti...atunci cand? oricum o sa apara monotonia intr-o relatie pentru ca nimic nu e vesnic, dispare atractia, sentimentele usor-usor se duc si te trezesti apoi ca vrei altceva sau ca relatia nu te mai implineste, cea mai mare greseala e sa iesi dintr-o relatie si imediat sa intri in alta cand inca nu esti refacut, relatia noua va fi doar tampon emotional, bataie de joc, mult mai bine ca dupa ce iesi dintr-o relatie sa stai o perioada singur si sa faci de toate fara niciun fel de responsabilitate sau stres, oricum relatiile se termina dupa un timp, au picat ele casniciile alea de 20-30-40 de ani si nu pica o relatie mai ales ca in ziua de azi ai mult mai multe de facut fata de timpuri cand erai destul de limitat in variante.

Bula
| Bula a răspuns:

Relatiile de iubire si casnicie sunt ca mancarea ta preferata:
- daca o mananci ocazional, atunci este o placere enorma
- daca mancarea ta preferata (si doar aceea mancare) ti se serveste zilnic, chiar de mai multe ori, atunci dupa o perioada incepi sa ai reticienta, o mananci tot mai rar.

Nu degeaba, dupa cativa ani de relatie pot aparea aventuri ocazionale, dar care pot ajuta in "reincalzirea" relatiei, intrerupand plictiseala de monotonie.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Nu poti face chestii diferite, doar rotesti cateva pasiuni care le ai, si asa nu trebuie sa te plictisesti, eu le rotesc de zeci de ani si nu m-am plictisit, asa ar fi si cu o partenera.
Un om sanatos la cap e multumit si cu baut un suc, cu cat vrei mai mult, cu atata depresia mascata e mai mare (low serotonina).

| Mosotti explică (pentru anonimuIl):

Pai e f bun programul tau, asta e viata de zi cu zi, nu e problema, si eu am un program cu mai multe chestii de facut si le tot rotesc, nu ma plictisesc niciodata.

| Mosotti explică:

Pai prea multa distractie si plimbari nu poti face ca ai munca, pleci dimineata vi pe la ora 19-20, faci cat se poate.
Si astea se cam repeta, ca aia e.
Era intrebarea de ce se plictisesc de partener, nu are legatura cu distractia, plimbarile si preparatele culinare prin diferite locuri, ca asta poti face cu orice partener.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Alea care vor mai mult, au probleme la bibilica, viata nu e asa, e o rutina si zilele se cam repeta. Si asta cu orice partener, doar bogatasii pot face chestii mai altfel, dar si la aia se repeta la un moment dat.
Sexu poate fi sau nu fi, o relatie nu inseamna doar sex.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Pentru ca trebuie sa te uiti ce partener ti-ai luat si ce anume ii face lui viata din plictiseala, frumoasa.
daca nu te descurci cu chestia asta, se descurca altul...si o sa te uiti la ei ca la o alta relatie ...LA FEL.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai cum? Pai si daca stau un an cu tine, vad daca-s pe aceiasi lungime da unda, nu mai ajung mai tarziu daca nu suntem! Iar daca suntem, vom fi, ca, caracterul, felul de a fi, pasiunile, gandirea nu se prea schimba.

Ce sa vrei altceva? Ca e tot aia, mai bine stai cu parteneru ala, ca si cu urmatoru la fel s-ar intampla.

Daca te iei atent nu doar dupa fizic si prosteala, nu se va duce relatia. Trebe sa te iei si dupa alte calitati care nu se duc niciodata.
Se duc relatiile ca se iau doar dupa distractie, fizic, baute, prosteala, de aia, si mai in colo afla ca nu-s compatibili.

| anonimuIl a răspuns (pentru Mosotti):

Doar plimbările le schimbăm câteodată.

| Mosotti explică (pentru Bula):

Nu stiu, de ce pe un caine il iubesti la fel mereu? Ca si ala e aceiasi mancare zilnic nu? Nu e asta, cred ca e faza ca lumea se ia doar pe prosteli si nu tin cont de alte calitati care raman mereu.
De fapt ei nu se mai inteleg ca nu erau compatibili de la inceput.

Cu aventurile sexuale sunt de acord, acolo poate aparea blocajul, si eu am zis ca asta poate ajuta la revigorarea relatiei sexuale in cuplu, poate rupe blocajul.

De ex eu am perioade cand se blocheaza orice mancare, orice mananc nu mai merge, trebuie sa mananc cartofi prajiti, dupa ce mananc, chiar si o luna pot manca orice ca merge.
Asa e si la sex.

Ca atat timp cat aia e f bine cu mine, ce ma int pe mine ca-si mai face diversitate sexuala din cand in cand si in alta parte?!

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Si daca ai bani, te duci de 1-2-4-10 ori in excursii pana le termini, si apoi se repeta.
La sala si la cluburi de ce nu e recomandat? E chiar f bine sa mearga partenerii si acolo, se distreaza, isi intretin sanatatea la sala.

Conteaza ca cei din relatie sa fie compatibili in multe, si sa fie independenta, nu sa stea unu pe capul altuia in prostie.
Sa aiba fiecare camera lui, sa se uite si sa faca ce vrea, fara neaparat cu mine acolo, sau cu ea la mine.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Un patron mi-o zis ca femeia e asa. E însurat și are copil. Ba chiar ca nu știe face mâncare cum trebuie. Dacă nu ii dai atenție și sex te lasă negreșit. Nu știu dacă mi se pare, dar cam vad regret ca s-o luat cu aia. Gen o certa de fata cu lumea, el tunde, ea încasa bani. Îmi era rușine mie cum se lua de ea.

| Mosotti explică (pentru HUAWEHUAWE):

Pai daca te iei ca lumea de la inceput, nu se mai ajunge la plictiseala, dar multi se iau aiurea.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt care nici nu ies în parc am impresia. Unii nu știu ca se dau amenzi dar meniul la o shaormerie îl știu pe de rost. Încă și întreabă, se dau amenzi? Mulți nu merita sa aibă permis.

| Mosotti explică (pentru anonimuIl):

Pai nici nu conteaza cand faci sexul, sau daca nu aveti chef.
Normal ca celelalte le faceti la fel zilnic, si pentru un om normal la cap, nu trebuie sa deranjeze ca cicleaza preocuparile la infinit.
Zic normal la cap, pentru ca asa, ii e bine! Celorlalti nu le e bine, deci au o problema, tot ce face rau e considerat ca fiind o problema.
E un deficit de serotonina care da sindromul vesnicului nemultumit.

Eu de ex aveam 5-6 pasiuni si le roteam la infinit.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Pai asa si invers, si la barbat daca nu-i dai atentie si sex pleaca, asta e normal la orice om.
Era femeia asa pentru ca l-a luat din interes pe ala, dar nu toate is asa.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Pai sunt destui care stau prin casa dupa munca, la TV, la un calculator, la o muzica, nu e problema, si asa vin obositi de la munca.

| anonimuIl a răspuns (pentru Mosotti):

Contează când ești trecut de o vârstă.

| Mosotti explică (pentru anonimuIl):

Conteaza cand faci sex la 49 ani daca iti vine, ca daca nu iti vine, nu mai conteaza, normal ca daca iti vine conteaza.
De ce la 49 ani e rar sex zilnic? Fi serios. Omu e f okey la 50 de ani, poate face zilnic totusi.

F bine ca ti-ai propus sa faci sex cat mai mult, ca e placut. E okey ca principalul e sexul, ca degeaba ai case, masini si altele, daca nu te bucuri de placerea sexului pana la urma.

| anonimuIl a răspuns (pentru Mosotti):

Încă e foarte bine cum ne plimbăm acum.

| Mosotti explică (pentru anonimuIl):

O sa o tii pana pe la 60-65 ani, cam de la 63-65 incepe sa pice usor usor.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Patron e din 2018. A lucrat și în Anglia o perioada înainte.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Las ca asa femeia își poate face de cap.