| Abracadabra22222 a întrebat:

Ma macina iubirea, iubita. M-am impacat cu ea, nu imi acorda atentie, eu ii spuneam ce ma deranjeaza si niciodata nu incerca sa rezolve lucrurile astea, tot eu o faceam si ma durea sufletul, inima de durere, pur si simplu a inceput sa se simta greoi sufletul cand ma supara. Nu mai stiu ce sa fac, efectiv ea isi vede frumos de viata ei si ma oftica faptul ca sa zicem ca ne despartim, imi face pe plac 2 zile maxim dupa ce ne-am impacat si ca sa vedeti ca nu sunt un porc nesimtit si sa ma judecati o sa va dau 1 2 exemple cum imi face pe plac(iese mai des cand o chem afara alea 2 zile, stam mai mult, se poarta asa de frumos cu mine si dupa revine la normal tot). O chem prin oras, afara si nu vrea efectiv sa iasa, mereu imi cauta scuze, dupa am renuntat sa o mai chem pentru ca acum mi-a trezit un sentiment urat in mine, acela ca eu trag de relatia asta si ea nu face nimic. Mereu scuze, mereu are treaba, mereu trebuie sa "invete", sa zicem ca dupa scoala iese cu fetele la mall si dupa merge la invatat dar daca o chem eu dupa ce face toate astea sa stam imi da o scuza. Stam doar maxim 3 ore dupa zice ca "nu-ti ajunge cat am stat?" si ma simt alungat, parca vrea sa scape de mine. Daca ne vedem doamne fereste 2 zile consecutiv imi zice dupa ca nu mi-a ajuns. Am stat despartiti 2 luni si dupa ce am lasat-o sa guste alti baieti(e drept si eu am stat cu alte fete) tot la mine s-a intors si ghiciti ce, vrea ca sa fiu ca inainte(mereu cel intelegator, mereu cel care lasa de la el mereu eu sa dau mai mult). Nu mai pot sa dau mai mult! Si tot eu m-am schimbat, de 7 luni cat suntem impreuna nu mi-a spus odata macar "bai fraiere hai sa iesim si noi astazi undeva" eu trebuie mereu sa o invit de parca ar fi cineva si daca nu o fac ghiciti ce, nu ne vedem o saptamana 2, 3 depinde de cata "treaba are". Pentru cei care ma judeca si-mi spun sa fiu iar intelegator si sa las de la mine de dragul relatiei, fratilor va rog eu frumos daca voi spuneti ca v-ar conveni ceea ce traiesc eu promit ca o sa o tin asa si imi dati niste exemple in afara de iubire o sa fiu exact asa, chiar daca ma simt "lacheul ei". Nu mai pot de cand m-am impacat cu ea ma simt iarasi nici nu stiu cum sa spun, am o apasare mare pe suflet cand stiu ca este iubita mea pentru ca am asteptari, ma gandesc la ceva serios cu ea nu stau de prost. Eu am 21 de ani iar ea 19. Efectiv nu mai pot sa fiu ca inainte, cand am aflat cate fete mi-ar multumi sa nu le zic "placeri" pentru ca nu e sexul totul dar macar placerea de a ma sti iubit, nu doar din vorbe si din fapte. Nu fac nimic cu actuala iubita, sex cu ea nu am facut niciodata pentru ca nu vrea, nu "se simte pregatita" si nu ii inspir incredere. Tot eu dupa ce am prins-o cand vorbea inainte sa ne despartim cu alti fosti iubiti "din plictiseala". Si dupa ce ne-am impacat acum 2 saptamani mi-a recunoscut ca a facut ceea ce a facut pentru ca simtea ca sunt o piedica in timpul ei. Ca vezi doamne vreau prea mult sa ies, sa stau prea mult cu ea, ca nu se simtea "linistita" si statea cu stres cum sa le faca pe toate si sa ma multumeasca si pe mine. Daca cititi asta pare o bomboana de fata, nu este. Niciodata nu a vrut sa stea langa mine, mereu eu insistam si ma enerveaza ca acum cica ma iubeste si eu ca un prost o cred. Daca ati citit pana aici, am ratat multe detalii ca deja am scris prea mult si intortocheat. Va rog ajutati-ma simt ca o sa mor, efectiv nu mai pot, sunt optimist un baiat ok care munceste pentru un viitor, dar nu mai pot am nevoie de ajutor si nu stiu ce sa fac. Va multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| Uvox a răspuns:

Nu as fi crezut ca ai 21 de ani. Sa nu te superi ca spun asta.
Esti cam deplasat de pe axa. Înțeleg foarte bine cum este cu iubirea neîmpărtășită dar ce faci tu, ce se intampla cu voi nu este iubire. E ce vrei tu, dar iubire nu.
Tu te chinui singur observ.
Cand ceva nu merge, INDIFERENT cat efort ai depune, daca o face doar unul, eu sigur spun ca e cazul sa renunți.
O relație se bazează si pe multe altele, nu numai pe "iubire" si inteleg ca vouă va cam lipsesc.
Parerea mea, renunță ca e pierdere de timp si mai bine suferi acum decat mai mult mai târziu.
Și cine stie, poate dupa ce iti yrece durerea descoperi si inteligenta emoțională necesară oricarei relatii.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ai dreptate. Compromisuri trebuie să facă ambii parteneri. El face mult mai multe compromisuri și sacrificii pentru relația lor.

| Uvox a răspuns:

Din pacate este o lecție pe care eu am invatat-o pe calea grea.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Păcat ca nu este pe aici "prietenul meu" ce spune ca bărbatul nu vrea atenție și afectiune sa ii demonstrez ca si voi suferit si aveti nevoie.
În fine, pentru mine situația e clară.Ea nu te place, nu te vrea, o plictisești si se simte sufocată de tine. Vrea spatiu dar in acelaș timp sa aiba pe cineva acolo pe a cărui umăr sa planga.
Concluzia e simpla, ori pui punct acum si nu mai suferi, ori lasi lucrurile asa până te va lasa ea pe tine sau te va înșela.

| OldSoul a răspuns:

Ai incercat sa faci sa fie bine si nu a mers.
Ce a mai ramas de facut?

Schimba foaia.

Nu o mai cauta.
Nu ii mai dai niciun mesaj, nu o mai invita nicaieri.

Las-o pe ea sa te caute, daca te cauta, daca nu te cauta, aia e, relatia a fost sortita esecului dar cel putin ai economisit timp.

Daca te cauta, cel mai probabil o sa-ti reproseze ca nu o iubesti, ca nu o cauti, ca nu-ti pasa de ea, moment in care tu infirmi si totusi confirmi ceea ce spune ea in acelasi timp.
Cum suna asta?
Ei bine, iti dau doua variante de raspuns ca exemplu:
"Ba chiar imi pasa de tine, de asta nici nu mai insist sa ne vedem atat de des, ce e prea mult e prea mult"

Sau, a-2-a varianta, o confrunti, ii spui ca ai insistat prea mult si ca deja nu mai are sens sa continui asa, ii spui ca ai lucruri mai bune de facut decat sa stai ca un disperat dupa ea, ca nu iti sta in fire sa te comporti ca un disperat.

Aici fie te va mai lua la intrebari, caz in care ii poti spune ca ai fost destul de explicit si la subiect, si sa te caute cand vrea cu adevarat sa fie cu tine, si o sa-si asume asta.
Sau, va incepe sa se comporte putin mai bine, sa te ia cu zahareul, aici, trebuie sa ai grija, si sa fii la fel de nepasator, daca revi la comportamentul tau de disperat, nu o sa se schimbe nimic.

In alta ordine de idei, legat de capitolul sex, ceva ce eu nu as accepta, si anume "nu "se simte pregatita" si nu ii inspir incredere." eu daca as auzi asta, probabil i-as rade in fata si as zice ceva gen "Aaa, deci tu il astepti pe fat frumos calare pe un cal alb, si stai cu mine doar sa nu fii singura, iar cand apare el, hop, de la mine, la el"

Bine, acum te avertizez ca daca urmezi sfaturile mele e posibil sa bage santaj emotional, ca nu tii la ea, ca nu ti-a pasat niciodata de ea, ca esti un nesimtit, caz in care ii poti spune razand "Da, sunt un nesimtit ca-mi plac doar fetele care si ele ma plac"

In orice caz, trebuie sa ramai ferm pe pozitie daca urmezi sfaturile mele, daca nu poti face asta, mai bine ai cauta alta solutie, cel mai probabil, alta partenera.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ea doar atât poate sa ți ofere asta este. Nu am citit tot dar în mare am înțeles povestea. Ea nu are atâta tragere cum ai tu, asta este situația, nu se poate forța și nici nu are rost sa stea mai mult timp cu tine din obligație. Tu ai de ales, ori o accepți asa pana se consuma relația sau se schimba ceva, ori îți cauți pe altcineva. Ca ea sa se schimbe trebuie sa o faci sa se obisnuiasca cu tine sa ți simtă lipsa, asta nu se face cu forța ci mai degrabă cu răbdare