| Andreean097 a întrebat:

Ma numesc Andreea si am 17 ani si 7 luni, va rog sa ma ajuți, nu mai pot sa îndur nimic, mai mereu mama mea se poarta cu mine foarte urat, ma jigneste, ma bate, imi tot spune ca sunt o greșeală, ca nu sunt buna de nimic, va rog din suflet, ajutați-mă cum sa plec la prietenul meu pe propria răspundere. Nu pot sa mai stau acasă, in fiecare zi face urat, cand se ia rau de mine, niciun vecin de pe scara blocului nu se baga sa meargă la politie, ea vrea sa nu mai vorbesc cu prietenul meu pentru ca tin la el si nu vreau sa fiu cu cine vrea ea, doar ajutați-mă cum sa plec, nu mai pot, am obosit sa tot îndur tot!

Răspuns Apreciat de Editori
| AndraLavi a răspuns:

Buna. Problema ta are 2 variante.
1. Orice parinte isi iubeste copilul si ii doreste tot binele din lume. De aceea, eu cred ca mama ta a gasit in baiatul acesta o influenta proasta si doreste sa te indeparteze de el. Poate ca din cauza fluturilor din stomac si a valurilor tineretii tu nu observi anumite defecte pe care ea le-a vazut si considera ca prin tratamentul prin care ti-l da, o sa ''iti bagi mintile in cap''.
2. De ce nu incerci sa discuti cu ea si sa ii explici ca in curand vei deveni majora si vei putea lua tu singura deciziile? Trebuie sa ii subliniezi ca inimii nu ii poti ordona pe cine sa iubeasca. Nu ai cum sa stai cu cineva din obligatia doar de a o face. Discuta cu ea calm si spune-i ca te deranjeaza atitudinea ei, ca te deprima si ca nu este normala pentru o mama. Degeaba incearca sa iti ofere educatie, trebuia sa o faca de mica. Acum e aiurea sa mai ridice mana asupra ta deoarece nu vei mai intelege nimic si nu este nici ok pentru un parinte care se presupune ca ar fi modelul copilului in viata. Daca nu intelege de vorba buna, cauta un psiholog pentru amandoua. Ar fi ok daca le-ati rezolva acolo. Poate mama ta sta prost cu nervii si are nevoie de tratament. In cazul in care nici aceasta varianta nu functioneaza, te poti duce tu la politie si sa explici situatia prin care treci... Dar, in niciun caz nu poti sa fugi de acasa. Cat crezi ca o sa te tina prietenul tau? Nu poate sa te ia de crescut. Tu ai o problema pe care trebuie sa o rezolvi cu mama ta. Nu fugi deoarece nu este in caracterul unei domnisoare sa plece la primul scandal. Viata o sa te intareasca, asta este abia inceputul. Tu fii puternica si cu capul pe umeri. Stii vorba aceea, tot raul spre bine. Asa si la tine. Incearca si tu sa o lasi mai moale, si poate asa se va indrepta si ea. Adu-i bucurii unui parinte, nu dezamagiri! E cel mai oribil lucru sa te certi cu cea care ti-a dat nastere si s-a chinuit cu tine.

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!