| iulian15 a întrebat:

Ma numesc Iulian sunt din Galati si am 15 ani. Am si eu o intrebare. mi-a murit catelu pichinez ieri pe la ora 8:00 dim. el de obicei iese cate putin pe afara dar vine; ieri a iesit deodata pana m-am imbracat sa ma duc sa-l caut pe o straduta foarte mica l-am gasit mor plin se sange. eram sa lesin, de ieri plang incontinu nu stiu ce sa fac simt ca innebunesc. ma uit pe pozele din telefon si plang. trec pe langa ladita lui il string dar nimic crying un nebun cu masina trecea in viteza iar vecinii spun ca el lar fi lovit. avea un 1 si aproape 1 luna, in aprilie facuse 1 an. ma doare sufletu cand ma gandesc la el ce a facut el sa merite asa ceva un sufletel mic Doamne. Ar trebui sa imi iau un alt caine poate ma ajuta cu ceva? crying

Răspuns Câştigător
| theodora_2847 a răspuns:

Imi pare rau, Iulian. Stiu cum te simti. Si mie mi-au otravit vecinii cel mai bun prieten, tot pe cand eram copil. Nu e corect si multe nu sunt corecte pe lumea asta. Intotdeuna animalele si natura sufera din cauza oamenilor! Te sfatuiesc sa te linistesti si sa te gandesti frumos la el, sa te rogi pentru el sa-i fie bine oriunde s-ar fi dus...influenteaza mult astralul rugaciunile tale daca sunt din inima( si nu ma refer la rugaciuni clasice, invtate la scoala, ci cuvinte ce expima ce simti tu). Fa-i un loc frumos, unde sa-l ingropi, la radacina unui copac, unde sa te duci mereu.
asteapta o perioada apoi i-ati alt catelus, te sfatuiesc sa iei unul care nu are casa si pe cineva care sa-l iubeasca...sunt si ele suflete, toti avem nevoie de afectiune si protectie, imagineaza-ti cum ar fi sa nu ai tu casa, sa mai fi si mic, sa fi alungat, batut. Nu conteaza rasa, e o prostie sa judeci niste fiinte dupa rasa si sa mai dai si bani pe ele. Sufletele nu se vand!

Oricum, sa pastrezi mereu ceva de la el (cel care a murit), o poza, zagrduta cu numele, sa o tii la vedere sa-ti amintesti mereu de el, sa nu-l uiti.

Si daca vrei sa schimbi ceva pe lumea asta, ar fi minunat sa te alaturi unui ong de protectie a nimalelor, sa lupti pentru ele, sa faci o diferenta! Asa am procedat eu, exact cum te-am sfatuit pe tine!

Si daca cunosti persoana care l-a calcat reclam-o la Protectia Animalelor din Romania! si de cate ori mai auzi sau vezi animale abuzate (batute, omaorate, mutilate) reclama-i tot acolo! nu conteaza daca cei care o fac sunt stapanii lor ( ce prostie, auzi stapani... eu nu ma consider stapan, ci prieten).

Fii tare! te pup!

12 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Da, eu zic sa iti iei! Si noi am patit la fel cu un coker si nu ne-am linistit pana nu am luat altul. Am gasit unul chiar ca si el, un fratior de la aceeasi catea. Il iubim la fel de mult si avem mare grija de el. Il ducem afara doar cu lesa nu-l mai lasam liber! Are deja 7 ani!

| Vizitiul a răspuns:

Condoleante!
Ce pot sa zic, cum puteti iubii cainii si caii daca, inconstient, ati ajuns sa-i mancati!?
Da, da, in compozitia crenvustilor si salamurilor se gaseste carne de caine si cal (informatie exacta primita gratie unui student la OPC, direct din Cluj.)
Daca iti iei alt caine, iti recomanda sa-l vaccinezi in primele 6-8 saptamani de la nastere (acesta fiind primul vaccin), iar al doilea dupa 14-16 saptamani. Du-te la medicul veterinar, el iti poate da informatii palpabile. Numai bine.

| Sin a răspuns:

Un alt catel te-ar ajuta sa treci mai usor peste.
Altadata nu mai iesi cu el fara lesa.

| tyana a răspuns:

sadCu siguranta asta trebuie sa faci.Sa iti cauti alt catel pentru ca imi dau seama cat de mare e durerea prin care treci.Imi pare rau pentru tine!

| kaya a răspuns:

Imi pare rau, oameni fara suflet care merg ca nebuni pe strada fara sa le pese de nimic. Poti sa iti iei alt catel sau altceva o pisica, un papagal, o broscuta ceva ce ai vrea tu, te vei obisnui cu gandul ca nu va mai fi si vei prinde drag de altceva.Imi pare sincer rau.Numai bine

| oracoluldindelphi a răspuns:

Eu am avut pisica care a fost otravita, si fiind acasa nu a mai vrut mama sa imi ia alta. Nu pot sa iti spun cat de gresit a procedat. In facultate stand in camin tot asa, nu puteam din cauza colegelor, dar dupa 6 ani devenisem asa de obsedata de pisici incat mi-am luat o pisica, care a reusit sa umple oarecum golul dupa prima. De uitat nu il vei uita niciodata, dar e bine sa iti iei alt catel cat mai repede!
http://oracolul.net

| psihox a răspuns:

L-ai trimis la moarte, domnisorule. Daca te-ai grabit sa-l lasi singur, in loc sa va fi plimbat impreuna. Te-ai lovit la psihic. Daca ai curajul, cumpara-ti alt caine, dar tine-l bine in zgarda afara la plimbari. Timpul te va vindeca la psihic.

| myhay144 a răspuns:

Parerea mea e sa mai stai un timp sa te obisnuiesti si cu gandu si cand te simti pregatit sufleteste iti iei altu si sa iti fie invatare de minte sa il ti numai in lesa... si sa il plimbi u, sa ii dai drumu numai pe unde nu sunt masini, prin parcuri, padure etc si eu am avut un pichinez si mia omorato cineva tot pe la 15 ani tongue si de atunci nu mi-am mai luat alt caine dar am in plan sa imi iau big grin

| shadovv a răspuns:

straight face nu stiu ce sa ti spun dar o sa incerc: gandeste-te ca e doar un caine care statea cu tine doar pentru ca ii dadeai sa manance si il ingrijeai... lasa l sa se duca. Nu e ca si cum era copilul tau.

| stefangeles a răspuns:

Eu zic sa-ti cauti inca un catel si sa ai mai multa grija de el eu stau la curte si am 2 un labrador si un soricar dar ii tin in curte si sunt dresati sa nu iasa afara decat cu cineva din familie big grin te sfatuiesc sa iti iei alt caine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau unii oameni fara mila i-au luat viata catelusului tau... daca tu crezi ca un alt catel ti-ar lua supararea ar trebui sa-ti iei un altul...wavewavewavewave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un alt caine sigur te-ar ajuta happy