| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva o mica lista în care sa scrie ce sa fac pentru a spori încrederea, iubirea și armonia în familie?

Răspuns Câştigător
| NarcisIfrim a răspuns:

1. Nu te răsti la ei Chiar dacă ai dreptate. La nervi poți spune multe lucruri pe care apoi să le regreți amarnic.
2. Evită de fiecare dată scandalul și orice replici răutăcioase.
3. Achitați datoriile morale sau materiale pe care ți le asumat în familie și si rele tuturor aceeași corectitudine.
4. Nu uita datele lor de naștere.
5. Nu încerca să le schimbi comportamentul, iubește așa cum sunt.
6. Ajuta mereu cand e nevoie.
7.Zambeste de fiecare data chiar daca esti suparat pe ei.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Listă cu un item primești?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai asta nu tine de tine, daca esti copilul acelei familii. Daca esti "cap" de familie, atunci probabil ca tine.

Ca si copil, nu prea ai ce sa faci, decat sa iti vezi de dezvoltarea ta personala, sa intelegi si sa asculti la sfatutile celorlalti si sa incerci sa ii "impaci" asa cum crezi mai bine, dar fara sa ii minti (prea grav). Am zis ca "copil" pentru ca daca cei asa zis maturi, vor sau nu vor sa se inteleaga intre ei... tu nu prea ai ce sa faci. Poate doar sa le arati ca tu suferi sau ca te simti bine cand lucrurile sunt asa cum vrei. Piate asa realizeaza cum ar fi sau cum nu ar fi bine.

Ca adult, este mai simplu, deoarece tu iei aceste decizii direct, prin comunicare si fapte, atat pentru tine sau partenerul tau, cat si pentru copii. Comunicarea si constientizarea sunt elementele cheie intr-o intelegere buna in familie.

Numai bine!

Asta daca chiar ai vrea sa impaci pe cineva din familie sau vrei sa se mentina o anumita stare. O "lista" suna mai mult a tema.

| Werrich a răspuns:

"Familiile care se roagă împreună rămân împreună"

| sierra1 a răspuns (pentru Werrich):

Cui să să roage?

| Werrich a răspuns (pentru sierra1):

Cui vor ei