| LauraPaty a întrebat:

Ma scuzati ca va grabesc dar imi trebuie un raspuns pana vineri la aceasta intrebare! Luni trebuie sa plec la un festival de folk din caracal cu doamna si fata ei de chitara cu care ma inteleg perfect. Festivalul se va tine in cercul militar din caracal. Si mergem cu o dubita pana acolo. In dubita trebuie sa fie soferul, un reprezentant de la armata din orasul nostru, eu, doamna si fiica ei. Ca sa nu ma duc fara un parinte, mama s-a gandit ca reprezentant sa mearga tata care e militar. Si nu se stie inca daca merge tata sau nu. Au trecut 2 saptamani de repetitii si pana luni mai sunt 6 zile. Stam cam 4 zile acolo. Daca tatal meu nu merge mama a zis ca nu ma mai duc deloc. Cica nu ma lasa fara un parinte. Si acum nu am niciun raspuns. Mama mea e foarte greu de convins. De abia a convins-o doamna mea sa ma lase in excursie. Ma supara ca mama nu ma lasa si ca nu are incredere in mine. Ea nu ma lasa nici macar pana la un prieten acasa sau in parc sa ma duc singura cu fetele. Talentul meu e muzica si acum cand e ocazie importanta pentru mine nu ma lasa! Adica cum sa repet eu 2 saptamani si ea sa vina sa zica inainte cu 5 zile de spectacol ca s-ar putea sa nu ma mai duc. Nici macar nu isi da seama ce face. Nu vreau sa ajunga sa nu ma mai inteleaga deloc. Adica, daca nu ma lasa acum 4 zile sa ma duc singura, ma intreb daca atunci cand o sa ma duc la facultate si o sa stau luni o sa-mi zica sa nu mai ma duc!? Nu mai suport. Simt ca nu am libertate si sunt incuiata in casa.
Ce sa fac daca nu ma lasa la festivalul de folk de luni?

Răspuns Câştigător
| max72 a răspuns:

Deci, mi-am dat seama ca din moment ce ai problema aceasta cu libertatea esti la acea parte a vietii numita adolescenta. Si eu sunt tot la capitolul asta si ma lupt cu probleme asemanatoare. Chestia este ca daca nu te lasa nu ai ce sa faci, pentru ca parintii tai au ultimul cuvant, iar in afara de rugaminti si promisiuni infinite nu ai ce face. Daca te ajuta cu ceva, o sa ai mai multa libertate atunci cand o sa fi nevoita sa pleci la liceu si atunci intervine naveta cu
autobuzul, chestii si atunci o sa ai mai multa libertate, te asigur... Succes! Funda thinking

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Increderea parintilor nu se poate obtine in 4 zile. Roag-o pe doamna sa vorbeasca ea cu parintii tai.

| cristimihailov a răspuns:

E cam momentul sa incepi sa discuti cu ai tai.

E mai greu sa inteleaga ca au fata mare.

Dragostea e uneori mai greu de inteles.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Nu stiu daca exista ceva ce te-ar putea ajuta in aceste zile sa rezolvi, dar pe termen mai lung iti sugerez sa citesti aici cateva sugestii care te-ar putea ajuta: http://www.jw.org/......e-in-mine/

Cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!