| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt atat de aiurea... Am aproape 27 ani, fac o facultate, am o "prietena" cu care nu sunt tocmai in relatii bune cu ea. Pur si simplu ea are pe altcineva si nu are decat sa isi vada de drum.

Anul trecut la facultate am cunoscut o fata, este cu mult mai tanara decat mine,dar am legat o prietenie stransa cu ea, am ajuns sa vorbim lucruri prea personale,lucruri pe care ea nu cred ca le-ar fi spus la oricine. Ma incanta ca are incredere in mine, ma incanta ca isi deschide sufletul si spune. Imi place sa imi petrec timpul cu ea. E si frumoasa fata.

Noi locuim in acelasi cartier la cateva strazi distanta si de multe ori plecam impreuna spre scoala sau venim impreuna de la scoala. Doar noi doi pe jos sau cu autobuzul. Atat de mult mi-am petrecut timpul cu ea, ca mie mi s-au cam aprins calcaiele dupa ea.

Sincer,visez cu ochii deschisi numai la ea,ma gandesc numai la ea,dimineata dupa ce ma trezesc prima persoana la care gandesc este bineinteles EA,azi toata ziua m-am gandit numai la ea,pana si in vis apare cand dorm. Pana si in acest moment gandul imi este numai la EA. O plac,ce sa fac?

Cred ca am innebunit. Zici ca sunt un adolescent la prima sa iubire. Si mai ales,in cazul de fata,nu prea stiu ce sa fac in continuare pentru ca exista o problema. Fata de care v-am povestit mai sus zice ca are prieten. Un "prieten" cu multi ani mare mare ca ea si chiar mai mare si decat mine. Un prieten pe care va spun sincer ca nici nu stiu cum arata. Niciodata nu i-am vazut impreuna,niciodata nu am vazut sa o aduca sau sa o ia de la facultate chiar daca ea zice ca prietenul ei are masina personala. Mereu mi-a povestit despre el,dar niciodata nu l-am vazut. Pe strada ne-am intalnit de multe ori,dar uneori era cu sora,var,verisoara,dar niciodata iubitul.

Acum cateva saptamani am vazut-o suparata si am intrebat ce s-a intamplat. Mi-a spus ca s-a certat cu prietenul ei si ca se gandeste sa renunte pentru ca mereu numai se cearta cu el, ca o injura si altele.

Apoi cateva ore mai tarziu vad cum il suna si vorbeste cu el. Apoi alte cateva zile mai tarziu apare cu haine noi,incaltari noi,telefoane noi spunand ca "le-am primit cadou de la prieten".

El o injura,o trateaza ca pe carpa,o umileste si ea sta cu el numai pentru ca el ii cumpara haine si telefoane. Pe bune?

Chiar nu stiu ce sa fac in continuare. Nu am fost pus niciodata intr-o situatie in care sa plac o fata care este intr-o alta relatie. O relatie care nu este atat de fericita. Ca odata ce el injura si altele,asta nu mai este relatie. Probabil aici mi s-a trezit si interesul. Am vazut ca nu este fericita. O plac,pe bune. Dupa gesturi imi arata si ea ceva,dar nici la prietenul ei badaran nu vrea sa renunte.

As vrea sa o invit in oras, as vrea sa ne petrecem mai mult timpul impreuna, as vrea sa ii spun mai multe, as vrea sa ii spun ce simt, as vrea sa ii arat ca nu toti barbati sunt la fel ca prietenul ei care o trateaza urat. As vrea, dar pot? Odata ce ea inca continua sa umble dupa prietenul ei, eu nu pot face altceva decat sa privesc si sa tac.

Nu stiu ce sa fac. Ma simt atat de aiurea. Poate imi dati niste sfaturi sa imi pot baga mintile in cap.

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu e problema ta daca are prieten,e strict problema ei si o priveste in mod direct.
Acum nu prea trebuie sa te bagi.
Sa zicem ca ai fi cu ea,nici tie nu ti-ar place sa vina altul si sa se bage peste tine.
Dar ca barbat esti dator sa incerci.
Vezi daca iese cu tine in oras,odata incerci si nu mai insisti apoi.
Ai toate sansele sa iasa si sa inceapa cu scuze ca iesiti ca prieteni si nu-s ce.
Cand esti prea cuminte,vorbesti chesti personale,petreci prea mult timp cu ea, risti sa ajungi sa te vada doar ca pe un prieten.
Uite un secenariu des intalnit.
Tu te gandesti ca ea sta cu prietenul ei pentru bani, asta e scuza pe care i invoca majoritatea.
Posibilitatea e sa stea cu el si pentru ca are un aspect fizic ok, o personalitate si un caracter puternic.
Dar si o atitudine dominanta.
A nu se inlege prin asta ca insemna sa o loveasca sau sa se poarte urat cu ea cu inteleg majoritatea.
Acum stii ce ai de facut.
Incerca si vezi.
Daca nu vrea, asta e.
Fi barbat, accepta si intelege.
Succes!

| anonimg a răspuns:

Este foarte bine cum gandesti: "Odata ce ea inca continua sa umble dupa prietenul ei, eu nu pot face altceva decat sa privesc si sa tac." Asa si trebuie sa faci.
Mai mult, trebuie sa nu mai mergi cu ea impreuna la scoala pentru ca nici tie nu ti-ar placea ca sa ti se faca astfel.
Si daca ar fi cu 30 de ani mai mare decat tine ti s-ar fi aprins calcaile dupa ea, atata timp cat petreceti timp impreuna. Tocmai de aceea nu este bine ca sa mergi la/de la scoala cu o persoana de sex opus cand sunteti doar voi doi, si mai ales cand unul din voi este intr-o relatie. Repet: mai ales cand unul din voi ste intr-o relatie. Pentru ca fara sa ne dam seama vom instraina inimile lor unul de celalalt; si cum am facut, asa ni se va face -fara dar si poate. Un sfatuitor trebuie sa fie o persoana neutra, pentru ca singurul castig va fi doar binele aproapelui sau.

Iar relatia cu o persoana de sex opus se face doar daca amandoi sunt pregatiti pentru casatorie, si numai in scopul acesta. Daca nu exista un scop -sau exista altul decat casatoria- atunci va exista multa suferinta.

Sunt multe fete care isi vand personalitatea, respectul si demnitatea in schimbul lucrurilor din lumea aceasta. Tot ce poti face este sa ii spui acestei fete ca nu merita sa faca asta. Mai bine cu mai putin si in lipsuri decat sa-si vanda lucrurile cele mai de pret si care doar Dumnezeu printr-o minune i le mai poate reda.

| Hammurabi a răspuns:

Că bine zice 94Lucifer94. Eu cred că fata e prinsă intr-o relație cu cineva mult mai în vârstă, probabil căsătorit, care îi asigură susținerea financiară, chestie la care ea nu vrea sau nu poate să renunțe așa ușor. Trebuie să afli dacă e așa, iar apoi să te gândești bine, bine dacă ești ok și poți să înțelegi și să o accepți așa cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Ma simt atat de aiurea " ..nu ai de ce sa te simti aiurea. Te-ai indragostit. Sincer, nu cred ca este fericita alaturi de prietenul ei actual. Vorbeste cu ea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate am înțeles chiar ești un băiat cu țiglele pe casa cum s-ar zice.și prietena asta a ta sta cu ala pentru bani chit că o injurata și altele tipic românesc.
Părerea mea e sa renunți caută ți ceva mai bun genul asta găsești la toate colturile. Fii băiat deștept!

| gratargratar a răspuns:

Da spune-i omule in fata ce simti, nu mai sta ca tantalau'.
Daca avea sot era o problema, dar faptul ca are un prieten nu inseamna nimic.
Du-te si spune-i. Maine.
O ajuti si pe ea si te ajuti si pe tine. Macar stii o treaba. Daca e proasta o sa ramana cu ala, si tu ai dovada ca e proasta si nu o sa-ti para rau.
Deci nu mai sta.

| missfatadelatara a răspuns:

Eminescu, în situația asta nu poți decât sa ii propui totuși sa ieșiți.

Dar nu te aștepta să renunțe la ăla ușor, poate niciodată.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Odată ce are un prieten despre care ai zis că nu știi multe dar care cu siguranță îi oferă ceva material gen haine/telefoane, poate chiar anumite sume de bani, cu siguranță nu poate fi vorba de iubire ci mai mult de interes. În primul rând ar trebui să afli mai multe, să o întrebi unde e prietenul ei, cu ce se ocupă, cât timp petrec amândoi, etc. Totuși dacă ea vede în tine doar un prieten eu zic să te distanțezi puțin, măcar emoțional. Nu faci decât să-ți faci rău ție, să simți emoții pe care poate le trăiești numai tu. De asemenea n-ar strica să o inviți măcar la o plimbare, depinde de ea dacă acceptă sau nu. Cu cât încerci mai mult cu atât te vei convinge dacă merită să simți ceva pentru ea sau nu. Noi ca băieți, avem tendința să ne îndrăgostim de fata cu care petrecem cel mai mult timp sau cu care simțim noi că ne înțelegem cel mai bine. Mai ales dacă vorbești chestii personale, pe care le ai în suflet, cu siguranță simți că te apropii și mai mult de acea persoană. Eu personal cred că ar trebui să afli mai multe, să o întrebi cât de mult ține la el, dacă au planuri de viitor împreună, etc. Dacă nu, posibil să fie doar un atașament bazat pe chestii materiale vs sex, altfel nu-mi explic acest ''de ce''. Trebuie să ai grijă în cine investești sentimentele, eu zic să te gândești în primul rând la tine și abia apoi la ce vei face în continuare.

| leapșa a răspuns:

Dar tu te-ai gandit ca ei poate-i plac genul asta de baieti?
Da, chiar asa. Plus ca ala mai are si bani.
Pai de ce ar lasa unu care e bogatan alpha? Ca sa stea cu unu' care o iubeste sincer si care o pune pe un piedestal?

Ma rog... Indeparteaza-te deodata, nu treptat. Ca nu esti legat de ea si cauta-ti o fata care sa fie pentru tine, sa te merite. Din moment ce ea i-a permis aluia sa-i cumpere iertarea, pai ce mai vrei? Materialismul ei e limpede ca buna ziua.

Răspuns utilizator avertizat
| Armatistul82 a răspuns:

Uite, asculta de sfatul meu, ai 2 optiuni:
1: Fac eu cumva sa vada postul tau care pare tare dragalas si o lasi pe spate(de bine) te ajut eu, zic ca sunt un priteten de al tau si ca am gasit postarea asta, si cred ca se refera la ea, si ii zic sa nu ma spuna la tine ca sa nu aflii :+). Adica chiar ai spus niste lucruri tare dragastoase.
2:Va fi nevoie sa o furi de la tipul ala, oricum, iti va fi usor pentru ca iti petreci mult timp cu ea.Acum asculta, trebuie sa aflii toate despre iubitul ala fake, pentru a folosi orice informatie impotriva lui. Apoi cel mai important lucru este sa o tratezi cum el nu o trateaza, fii domn, fii un gentleman in preajma ei compoartate cum stii ca iubi ala nu ar face-o, fa cumva sa se simta speciala in preajma ta.

Iti urez spor, si fur-o pe gagica aia nu o lasa in mainile gresite, fetele sunt prostovane si usor maleabile. PS daca vrei te ajut cu planul 1.

| BobocNicolas1995 a răspuns:

Nu prea poti sa faci nimic...
Atat timp cat ea are prieten, nu ai ce sa faci!