| tocxsickid989toxic a întrebat:

Ma simt groaznic. Simt ca parintilor mei nu le pasa de mine. Eu am 13 ani, iar fratele meu mai mic are 9. Fratemiu face vreo 5 sporturi si are toata ziua activitati si merge la concursuri, iar eu cand am intrebat-o anul trecut pe maicamea daca ma inscrie la un curs de desen a inceput sa imi reproseze ca nu merit pentru ca nu o ajut nicio data cu nimic. Eu mereu spal vasele, fac curat in toata casa, fac mancare, calc, hranesc animialele, deci eu fac toata treaba. Mama nu a mai facut mancare de cand lumea. Eu care am numai note de 9 si 10 si sunt cea mai buna din clasa nu ma lasa sa merg nici la concursuri. Parintii mei se imbraca numai in haine de firma si fratimiu are perechi de adidasi de 3 milioane, iar eu daca imi cumpar 3 perechi de blugi pe an (din banii mei, pentru ca parintii mei nu imi dau nici macar 1 leu). Cand merg la scoala sunt nevoita sa ma scol de la 5:30 dimineata, sa fac micul dejun, sa fac pachete pentru la scoala pentru mine si fratimiu si sa ii calc camasa lui tata. Eu invat la o scoala din celalalt capat al orasului si merg pe jos, iar pe fratimiu care sta la doi pasi de scoala il duce taicamiu cu masina. In ultimul timp am inceput sa fac servicii pe la vecini ca sa mai primesc si eu un ban. Tund iarba, hranesc animale, am fost si babysitter...
In vacante parintii mei si fratimiu pleaca in concedii pe la Paris, Roma, Londra si mai stiu eu unde, iar pe mine ma lasa acasa cu bunica (,) care e bolnava si tot pe mine pica sa o ingrijesc. Singura data cand am fost intr-un concediu a fost la constanta cu prietenul meu si parintii lui, o familie extraordinara. Numai de la ei am cat de cat un sprijin. Ei mi-au luat telefon de ziua mea, cu ei am fost la mall la Bucuresti, etc. Si chiar daca ii iubesc enorm nu ii pot inlocui cu familia mea.
In ultimul timp mamei ii este rusine sa se afiseze cu mine, ea fiind stilata, iar eu cu adidasii tociti.
Am incercat mereu sa imi intreb parintii de ce ma trateaza asa dar nu mi-au spus nicio data nimic.
Nu mai suport! Ma simt ca presul din fata usii.
Ce as putea face ca sa nu mai fiu tratata asa?

24 răspunsuri:
| Aleqa a răspuns:

Doamne, si eu ma simt la fel, doar ca mama imi cumpara ce vreau cand poate, si nu am frati/surori mai mici. Daca ii zic ca vreau sa fac lectii de pian pe care-l ador, ma ignora, chiar ma injura uneori ca-s proasta si mai stiu eu ce.
Sfatul meu ar fi sa-i ignori, nici sa numai vorbesti cu ei, nu le mai face de mancare, nu le mai calca. Fa-ti doar tie, sa vedem ce mai zic atunci cand vor ramane nemancati si necalcati pe strada, la serviciu. Ai grija doar de tine, munceste pentru banii tai si sa ai note bune pentru tine, nu pentru ei, ca te va ajuta mult in viata.
Ignora-i pentru ca te trateaza asa, iesi in public cu ei si fa-i de ras, cand pleaca ei in vacanta tu sa ramai cu bunica ta si sa ai grija de ea. Mai tarziu, cand termini scoala si te duci la liceu, muta-te cu prietenul si parintii lui... Ca iti va fi mai bine asa.
Ai grija de tine si vezi ce faci, ai incredere in tine si uita-i pe ei!

| Nastia a răspuns:

Doamne fereste.nici mie nu imi dau bani, dar nu traiesc chiar asa.incearca sa vorbesti cu ei. daca te duci la protectia copilului, o sa ajungi la orfelinat inc el mai rau caz si acolo e iadul.la 15 ani o sa poti sa lucrezi si in alte domenii.mai rabda un pic.

| neutrino a răspuns:

Ce bine era daca macar jumatate din ce ai spus era adevara!

| dragos9234 a răspuns:

Parintilor tai le pasa de tine.
Daca nu le-ar pasa nu te-ar mai primi acasa, nu ti-ar mai da sa mananci nu ti-ar mai da bani.

| Aleqa a răspuns (pentru dragos9234):

A spus ea ca ii da bani sau daca ii fac mancare? Citeste mai bine si apoi raspunde!

| dragos9234 a răspuns (pentru Aleqa):

''Simt ca parintilor mei nu le pasa de mine''
ASta a spus.
Eu am spus ce inseamna sa nu le pese de ea.

| Aleqa a răspuns (pentru dragos9234):

Pai tu chiar crezi ca le pasa la cum o trateaza? Mai citeste de 2-3 ori povestea si zi-mi ce crezi.

| JeStieKungFuDaNuStieKarate a răspuns (pentru dragos9234):

Sincer, draga dragos, ai probleme la mansarda, asa ca lasa-te si cumpara-ti o pereche de ochelari cu cel mai mare numar posibilwinking

| dragos9234 a răspuns (pentru JeStieKungFuDaNuStieKarate):

MErci de compliment, raman dator.

| DabiJaWL a răspuns (pentru dragos9234):

Tocmai a precizat ca nu-i da bani, idiotule rolling on the floor Nu stii sa citesti?

| aumih16 a răspuns:

La ce te asteptai! asa sunt parintii! ei daca vor sa se schimbe! nu au decat! dar pe tine nu au decat sa te lase in pace! sa fii cum vrei tu sa fii! dar parintii tai! nu inteleg asta! tocmai de aceea! nu ii mai baga in seama! nu ii injura jigni! nici sa ii bati! sa ii iei la bataie! nu! ii lasi in plata domnului!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nai ce sa faci indura asata pana la varsta de 18 ani numai ai asa mult... La varsta de 18 ani dupa cum ai spus ca strangi bani economisesti putin si te muti peste cativa ani- Poate sa ceri ajutorul prietenului mai incolo sa te ajute cu o facultate si ii dia mai incolo banii... Cum se zice nu tu iti alegi familia. Din pacate uh ai picat intr-o familie super naspa din cate vad. Pana la varsta de 18 ani ti-as sugera sa stai mai mult pe la bunica so ingrijesti etc. Sper sa ai succes si sper sa fi spus adevarul.

| Juravle_Mario_1991 a răspuns:

Du-te la rude sau la bunici(daca ai)si nu te mai intoarce niciodata. Funda?

| Pisyreamary22 a răspuns:

Sincera am citit expre de 2 - 3 ori problema ta si e. mai rau decat se poate exprima chiar imi pare rau.
dar nu inteleg. oo chestie

Ai spus ca nu te lasa nici unde.
1.ai mers la Bucuresti la mall si la Constanta cu parintii prietenului tau.
. Cum te-au lasat?
Sii..Cum te lasa cu prieten?
- Uite poate tii se pare extraordinar de stupid ceea ce voi spune acum.
dar. poate te-a adoptat.straight face Nu spun la baza scump-o te rog crede-ma dar. eu sincera la comportamentul lor asa cred!

Ai Grija de tine :*.

| tocxsickid989toxic explică (pentru Pisyreamary22):

Si eu m-am gandit la asta mai de mult, dar nu am cum. Eu si fratele meu semanam super mult. Am vazut si niste poze cu mama de cand era mica si arata exact cum arat eu acum.

| Pisyreamary22 a răspuns (pentru tocxsickid989toxic):

Iubita...
Du-te la mama ta si ii explici serios toata treaba nu are rost sa traiesti asa straight faceSincera sa fiu numai suparata:* vorbeste cu ea.

| Oana04 a răspuns:

Poate ai facut tu ceva ce i-a dezamagit.Incearca sa rezolvi problema asta sau vorbeste cu domnul/doamna ta diriginta despre aceasta problema iar la sedinta cu parintii o sa lamureasca ceva.Saraca de tine. Spune-i si fratelui tau ca te simti data la o parte. Poate te va putea ajuta.

| tocxsickid989toxic explică (pentru Oana04):

Daca ar veni la sendinta. ei nici macar nu imi semneaza notele din carnet. trebuie sa ma duc la bunica sa mi le semneze

| cosminnick3000 a răspuns:

Nu le mai face nimic. Incearca sa muncesti numai pentru tine si cand te enerveaza fratele tau mai mic vorbeste urat cu el sau lovestel. Incearca sa te apropi mai mult de prietenul tau si de bunica ta si continua sa inveti deoarece o sa te ajute foarte mult in viata.
Bafta!* happy

| Tudor947 a răspuns:

Imi pare rau de tine!

| Artist_Photoshop_1980 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate! Iti propun sa o omori pe maicata apoi sa o sodomizezi cu un bulan de 22 de inci si apoi poti sa iti dai foc

| FroZeN8 a răspuns:

Dupa parerea mea, asa parinti zis nu sunt de fapt parinti. Dece nu incerci sa vorbesti cu cineva despre asta? ..Si la 13 ani sad nasol de tine

| Preotesescu_Andreea_1990 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa discuti cu parintii tai si sa le explici situatiile tale si intrebarile care te macina mereu...Asa ca vorbeste cu ei explica-le ....Si daca sfatul pe care
ti l-am dat nu te-a ajutat in niciun fel ....macar incearca o solutie sa le arti parintilor ca i iubesti mult si fa ceva pentru ei