| jetiii a întrebat:

Ma tot gandesc la viitorul meu si sincer mi-e frica, nu ca acum am o viata buna, am o viata plictisitoare care se repeta in fiecare zi, imi petrec toate zilele mele si minutele si toata viata jucandu-ma jocuri pe calculator, fiindca nu am nici un prieten si nici o prietena si sufar de depresie, anxietate si ma tot gandeam ca eu nu prea sunt in stare sa fac nimic si cand ai mei nu o sa mai fie, daca nu imi gasesc de acum drumul cel bun si cumva sa ma mut singur sa ma obisnuiesc cu viata mea sa zic asa, o sa fie vai de mine, ca ei ma extra protejeaza. Am mai citit ca daca de mic ai fost extra protejat si nu te lasau nici sa sari sa nu patesti ceva de exemplu, nu prea o sa te descurci in viata, ce pot face sa ma descurc in viata si sa nu ajung ca altii? Am 19 ani sad

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Apucate de gatit, sa inveti cum se face mancarea, restul e usor. Masina nu iti trebuie dar 1 / 2h pe zi mers pe jos sau banda mobila recomand

| Violleta2022 a răspuns:

Pai suferi de depresie si anxietate tocmai pentru ca petreci prea multe ore pe computer, evitand sa iesi afara, sa te bucuri de viata reala, de oamenii reali, sa-ti faci prieteni reali.

Este un cerc vicios, de care esti in totalitate vinovat, fiindca ceea ce faci este atatd e rau ca au declansat deja boli si probleme psihice, care te duc spre mai rau, daca nu te opresti chiar acum, sa schimbi acest comportamnet care te duce la pierzanie.

Spune: ADIO la viata online, la jocurile online, la relatiile fake online si iesi afara, in lumea reala, imbraca-te adecvat si vorbeste plicticos, fa-ti o prietena, iesiti sa va plimbati si sa va bucurati de natura, de viata frumoasa, de sex samd.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Muncește

Nu te mai gândi așa esti încă foarte tânăra solutia există trebuie să muncești dar cinstit fără să furi pâinea din gura altuia

| isemilia a răspuns:

In primul rand liniștește-te. Initial credeam ca ai deja 35 de ani la cat de panicat esti. happy Hai sa le luam pe rand, bine?
Nu trebuie sa iti fie frica de viitor. Uite, partea buna e ca in Romania avem voie sa muncim in jur de 50 de ani. In acesti 50 de ani ai sansa sa incerci miliarde de lucruri. Unele o sa iti placa, altele nu. Si e ok sa nu fii pasionat de toate sau sa nu te pricepi la toate lucrurile. Chiar si daca gresesti de 100 de ori, alea 100 de incercari nu sunt pierdute. Nu o fi ele alea corecte, insa macar ai descoperit modalitati prin care nu poti face ceva bine. Ca doar asa devii in stare de ceva : incerci si incerci si iar incerci. Asa ca du-te si incearca ceva : sa vorbesti cu o persoana noua (online sau IRL), sa fii voluntar undeva, sa te angajezi etc.
Nu o sa fie vai de tine cand vei ramane singur. Tie ti-e frica sa nu te maturizezi, nu? Ai impresia ca trebuie sa stii din prima metoda buna si sa iti gasesti calea din prima clipa. Ei bine, nu e asa. Trebuie sa fii ciudat rau sa stii de mic ce vrei sa faci si sa reusesti. Majoritatea lumii incearca. Daca ai un interes spre ceva nu sta toata viata sa astepti sa vina cineva sa iti zica ca trebuie sa faci asta. Du-te singur. Informeaza-te despre ce presupune lucrul ala si ce poti face. Gasesti o carte pdf, citeste-o. Gasesti un loc de munca, atunci aplica. Nu astepta sa iti cada din cer raspunsul corect. Mergi si incearca tu tot ce iti trece prin cap ca sa vezi ce iti place si la ce esti bun. Daca gasesti ceva ok atunci nu alege lucrul ala din prima. Mai incearca, poate gasesti ceva si mai bun.
Nu e o regula ca daca te protejeaza parintii nu te vei descurca in viata. In schimb, daca esti obisnuit sa faca cineva tot pentru tine, atunci probabil vei avea multe lucruri pe care nu le stii. Da, le vei afla cu timpul, corect. Nu e rau ca parintii tai sunt protectivi, cat timp nu e dus la extrem. Ei te iubesc si vor sa fii tu bine. Incearca sa ii ajuti pe langa casa (in felul asta inveti sa te descurci : cum sa speli, calci, gatesti, poate poti plati si o factura ca sa inveti cum - daca nu stii - etc).
Hai, ca vei fi bine, sunt sigura. Trebuie doar sa lasi jocurile putin si sa incerci lucruri noi. Fa-ti prieteni, vorbeste cu persoane care ti se par interesante, cauta un job (daca ai timpul necesar), incearca sa fii voluntar etc.

| Saiko10 a răspuns:

Am trecut si eu prin depresie, anxietate foarte naspa din cauza copilariei rea, dar tot sunt aici rezistand, sunt mai puternic decat eram vreodata pentru ca sunt obisnuit cu ce are cel mai rau viata de dat, trebuie sa lucrezi tu, iti iei un job o chirie, te duci la un psiholog si te va ajuta enorm. vei intelege ce vrei tu in viata de fapt.