| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

Mai sunt persoane că mine care după ce fac un lucru rău unei persoane regretă ce au făcut? Am un văr care vine la mine și mă calcă pe nervi, dar la un moment dat caută atenție și începe să zgârie, să piște, să muște și azi când făcea toate astea m-a călcat pe nervi și l-am mușcat de fund și pe urmă mi-a părut rău, de ce?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa sunt unele persoane miloase cum ești dta, ar trebui să îl muști de grădinița de copii, să se potolească.

| Geanina_Chirila_1982 explică (pentru sadrian46):

Nu înțeleg ce ai scris

| sadrian46 a răspuns (pentru Geanina_Chirila_1982):

Adică să îl muști de cel pomenit aici.
Din Pravila ( codul de legi) a lui Vasile Lupu, Domn.
Cel ce apropia-se-va cu stremeleacul învârtoșat de fetesunea unei fete, acela pedepsi-se-va cu tăierea scârbavnivului mădular.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru sadrian46):

Bătrân pervers rolling on the floor))

| sadrian46 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Te referi la mine? Nu mă așteptam din partea ta la atâta perspicacitate, te poți angaja la SRI ca profiler, pe mine m-ai nimerit din prima. Baba Vanga, pui mic pe lângă tine.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru sadrian46):

Adevaru' ca te urmăresc de ceva timp. Te iubesc si te respect laughing.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca esti prea blanda, si o sa-ti manance cuţu din 'traista'.
Pe viitor, daca vei fi mai rea din start (defensiva), varul tau nu isi va mai face de cap cu tine.

| unvecin a răspuns:

Se numește conștiință (sentiment de responsabilitate morală a individului față de propria sa conduită). Și e bine când funcționează, adică, în cazul dat: te ceartă că te-ai purtat rău cu vărul tău.

| qwertpro a răspuns:

Salut,sentimentul de vina apare atunci cand constientizam ca unele actiuni interprinse de noi au fost efectuate impotriva vointei noastre si ca nu am procedat corect intr-o anumita situatie.E un sentiment normal care apare in cazul tuturor oamenilor cu o stare mentala buna.Fiecare om face greseli, viata e un proces in care mereu invatam, la orice varsta, si doar prin greselile pe care le comitem invatam cum sa ne descurcam in diferite situatii capatand astfel o experienta importanta.Nu trebuie sa devii "dependend" de acest sentiment,incearca sa meditezi asupra lui, afla care au fost cauzele din vina carora ai reactionat astfel, iar pe viitor nu mai repeta greseala facuta.E important sa intelegi ce greseala ai comis ca sa o eviti de acum, si incearca sa iti controlezi mai bine emotiile si agresivitatea. Poti de asemenea sa iti ceri scuze de la persoana data, astfel depasim cel mai usor sentimentul de vina.

| N1GHTMAR3 a răspuns:

Cum adica l-ai muscat de fund? rolling on the floor
E ceva normal sa iti para rau pentru ce ai facut, doar nu esti o masinarie.
Ai analizat ca ce ai facut, nu a fost un lucru bun.

| stefan1993ful a răspuns:

Ceee l.ai muşcat de fund? Uuuh sună palpitant