| Tuca a întrebat:

Maicamea vrea sa plecam din romania sa ne mutam in Italia.
Imi e foarte greu sa aleg as vrea sa merg cu ea dar imi va fi greu acolo, nu am nici un prieten acolo mi-ar fi greu si cu limba si cu scoala, nu stiu ce sa fac, nu potsa plec de aici nu vreau sa plec dar vreau sa fiu cu mama, nu eu aici ea acolo... Un sfat ceva?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In Italia din pacate prieteni daca iti faci fii atent sa fie inmigranti ca italienii o sa isi bata joc de tine urasc romanii la greu si cand devii major te intorci in tara, munca nu e nicaieri cea mai buna optiune e sa mergi la tara si sa ajuti in gospodarie, asa am sa fac eu ca ma satur de nu mai pot acasa.

| fluturas a răspuns:

Eu de-as fii in locul tau as zbura laughing
mie imi pare rau ca nu am unde sa merg si nici cu cine sad
deci eu de-as fii in locul tau n-as mai sta pe ganduri, cu siguranta nu-i usor acolo, dar nici in Romania nu ii
limba o inveti destul de repede, poate mai cunosti persoane care au mers asa in spania si in Italia fara sa cunoasca la perfectie limba is s-au descurcat, pai dace ele pot tu de ce sa nu poti?
pritenei, dar aici oare ai prieteni?
oricum prieteni iti faci oriunde si mai ales la varste de-astea mai mcii te imprietenesti destul de repede, e adevarat ca nu tin nici foate mult prieteniile, dar nu poti zice nici ca e asa greuwinking
deci decat aici, mai bine acolo happy
succes!kiss

| RS4 a răspuns:

Daca e singura solutie, nu ai ce face, omus se adapteaza oriunde, primul an iti va fi mai greu, limba o inveti repede daca iti dai interesul pentru ce e una din cele mai usoare limbi, apoi iti vei face si noi prieteni, colegi etc! starea materiala va fi mai buna, si vei putea veni in vacantele de vara in Romania, daca ti legatura cu prietenii tai buni de aici, sigur te vor astepta cu nerabdare! baftaa!

| Marcela a răspuns:

Si eu am fost exact ca tine doar ca mama m-a adus in Austria
si Germana e mai grea ca Italiana
o sa te obisnuiesti cu timpu si in plus o sa iti faci si prieteni la scoala si peste tot
si romani sunt multi acolo ai putea gasi cativa
eu mi-am fc pr romani si imi este destul de bine aici

mult noroc:*

| sergiu_2449 a răspuns:

Eu sunt in Italia e greu aici pentru ca nu sti limba nu ai prieteni te simti naspa oricum cu siguranta daca as fi in locul ta as face scoala in ro si in vacanta as merge in Italia happy

| TiTanS a răspuns:

Du-te cu ea ca in Romania nu e bine asculta ce-ti zic, inavata repede italiana si devii cineva acolo poate faci si o facultate

| aladinx85 a răspuns:

Buna sunt Adrian in Italia unde eu sunt in roma daca vrei putem sa vb pe mes id meu adyyyadyyy si putem deveni prieteni