| anonim_4396 a întrebat:

Mama ma face de ras peste tot ea este foarte grijulie de exemplu ieri de 1 martie mi-a pus geaca pe mine sa nu racesc la scoala si doar stiti cat de cald era afara mama ma face de ras cu vocea ei, ea vorbeste foarte tare ca un telefon cu muzica la maxim. nu ma lasa niciodata singura pe strada chiar si la magazinul care este in fata blocului. Si astazi seara cand am iesit cu mama sa scoatem catelul afara m-am intalnit cu un coleg si eu am lipsit o zi de la scoala si mama l-a intalnit pe strada si a intrebat de mine si a zis ca eu am zis ce baiat era dar nu e adevarat. apoi el radea. am 14 ani si mama se tot gandeste vai ce frumos e baiatul ala si nu stiu ce. Asa spune la toti baietii pe care ii vede vai poate va maritati cand cresteti etc. Ea nu intelege ce inseamna lume. Ea e bolnava si ia tratament de cap depachin si serochel parca in rest e o mama foarte buna si grijulie nota 8 pentru ca stiti voi. dau funda pentru ca chiar am nevoie sa imi raspunda cineva care se pricepe si vreau sa ma ajutati cat de mult puteti voi pentru ca vreau sa o schimb intr-un fel.

8 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

O sa iti dai seama intr-o zi ca esti foarte norocoasa ca ai o mama alaturi si stii ce e aia dragostea de mama.Stiu ca nu e perfecta, niciun parinte nu e si noi ca copii ii judecam cel mai dur dar ei au avut viata mult mai grea decat a noastra si unii au ramas cu sechele, poate ea a avut o experienta traumatizanta si din cauza asta trebuie sa ia acum tratament.In orice familie sunt probleme dar in timp le poti rezolva.Si mama mea era prea grijulie cu mine cand eram mai mica si am realizat ca singurul mod prin care pot sa o fac sa capete mai multa incredere in mine este sa ii arat ca m-am maturizat si ca se poate baza pe mine. Daca esti convinsa ca ai ajuns la varsta la care poti avea singura grija de tine, nu mai vrei sa mergi niciunde cu ea spune-i ca iti doresti mai multa ibertate si arata-i ca meriti acest lucru.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si care-i problema. Este o mama grijulie. Pe mine, maica-mea, ma striga cu un nume de alint si la varsta asta. Eu sunt la varsta a 3-a. Bucura-te cat mai ai o mama! Nu baga in seama asemenea chestii!

| Lioana a răspuns:

Mama ta e grijulie, ceea ce e normal pentru o mama. In ce priveste episodul cu colegul tau, ar fi bine sa-i spui ca te deranjeaza foarte tare ca ea sa vorbeasca despre tine cu colegii tai, mai ales daca spune lucruri neadevarate. Explica-i cum te face sa te simti. Spune-i ca atunci cand vei alege un baiat il vei alege singura iar ea nu trebuie sa intervina. Poate va intelege si isi va schimba atitudinea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai încercat să vorbesti cu mama ta despre asta? Poate rezolvi ceva

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

I-am zis ca vorbeste tare si ca ma face de ras dar ea spune ca nu e adevarat si cand se supara vorbeste si mai tare. eu cand merg cu ea pe strada incerc sa o fac sa nu prea vorbeasca ca sa nu ma faca de ras ca se uita toti oamenii la ea cand vorbeste tare mai ales atunci cand am scoala vine cu mine pana in curtea scolii sa ma vada intrand si cand sunt langa cladirea in care invat (sunt mai multe cladiri) imi zice vezi sa te duci in cladirea aia si se uita toata lumea la ea si rade este foarte umilitor si cand mai merg pe strada mai incerc sa ma indepartez de ea cand vorbeste si daca depasesc 3 metri incepe sa tipe unde te duci tu fara mine si ma face de ras

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se poate să fie mult prea grijulie asta fiindca te iubeşte dar încearcă să găseşti momentul potrivit pentru a discuta despre aceasta problema cu ea.Dar nu fi prea direct si nu îi reaspunde pe un ton neadecvat doar te duci la ea, o întrebi dacă are timp pentru a discuta cu tine (daca nu are sigur îşi va face) şi îi spui cum te simți şi sigur vei rezolva problema, baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| Dumbi a răspuns:

Numai tu o poti ajuta, te poti ajuta. Vorbeste cu ea, explica-i(dar sa fie intr-o stare buna), ca nu e bine ce face, sa iti lase mai multa libertate, sa cunosti si tu oameni. E cam exagerata, si mie imi facea mama cu o fata din clasa asa in clasa a 4-a, stia ca ei ii place de mine, si ma tot tachina, facea misto de mine mai mult, chiar daca si mie imi placea de ea, nu stia nimeni.laughing
Daca e bolnava e normal sa faca asta, cat se duce la Medicul de familie pentru tratament, incearca sa mergi cu ea, si spune-i doctorei ce iti face si o sa ii explice ea. Nu ii fa viata un calvar, sa fugi de acasa, sa o jignesti sau mai stiu eu ce, o sa o imbolnavesti mai rau de atat…sad