| AliceAnnnnna a întrebat:

Mama nu și-a dorit niciodată copil, eu apărând după o veste târzie aflând ca are 4 luni de sarcina. In prezent are 7 avorturi făcute, iar eu toată viața am suferit ca nu am frați surori. Doua întreruperi făcute înaintea mea prin 1999-1998 și încă 5 după mine după ce m-am născut, ultimul avort având loc acum 2-3 luni. M-am rugat de mama mereu sa tina sarcina dar nu vrea ca își strica organismul și fizicul și zice ca a auzit de la nu știu cine ca i se lasa buzele de la acid de la sarcina datorită grăsimilor și ca are silicoane și nu îl poate alapta, mereu găsește scuze. Problema la mine e la latura psihologică pentru ca sunt frustrata. Mereu caut persoane cu care sa ies care nu au frați sau surori ca sa ma simt și eu mai bine însă toți au câte un frate sau doi și nu sunt niciodată singuri și nu se plictisesc. Eu am mai mult cunostinte nu prieteni, va dati seama ce viața am, ies odata la nu știu cât la un suc cu cineva. In fiecare seara plang și am spasme și nu știu ce sa fac, ce ar face o persoana fără frați sau surori? crying Pe mine ma frustreaza orice om de pe strada și in mintea mea e "el e fericit probabil are frați". Verișori nu am, tot asa, suntem un neam foarte mic datorită avorturilor. Femeile din neamul meu au făcut câte 3-4 Injecții pe vremea lui Ceaușescu etc. Eu in prezent nici nu pot concepe o sarcina și nu mi se pare corect ele sa fi rămas de atâtea ori și sa nu își fi dorit niciodată copil sa profite de ocazie și eu sa îmi doresc măcar un copil sa am și sa nu pot concepe unul, măcar sa am și eu pe cineva. Cu mama nu sunt deschisă, frați verișori nu am, tata ne-a lăsat pentru ca își mai dorea un copil și nu sta cu una care practica asemenea "sport." Mereu ii zicea "da da păstrez copilul asta" și după o dadea înapoi. Prieteni adevărați decât odata de ieșit nu am. Simt ca înnebunesc. Îmi vine sa mor

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Lasa-i dracu de frati, surori, copii! Majoritatea oamenilor nu ies cu fratii si surorile, ies cu prietenii, iubitii sau iubitele. Ai tu doar in cap asa.
Mama ta are dreptul sa nu vrea copii, asta e, nu ai tu nimic de zis ei in legatura cu asta. Dar nu a auzit de metode de protectie?!
E adevarat ca un copil i-ar ingreuna mult existenta, nu se va mai putea distra asa ca pana acum, intr-un fel are dreptate, mai ales ca si eu gandesc la fel ca ea.
Doamna vrea viata la maxim, pana la urma bravo ei.

De aia nici n-are treaba nici cu tine, ca nu te-a vrut. De aia iti zicea ca oricat te-ai machia tot nu arati bine, dupa cum spuneai in alte postari. Ca o mama care-si iubeste copilul nu zice asa nici daca e adevarat. Insa daca tot a facut un copil, trebuia sa se comporte altfel.
Dar totusi uite ca de bine de rau te-a tinut la scoala si restul. Tot e ceva.

Tu trebuie sa ai prietene, prieteni, un iubit, asta e baza la majoritatea sa stii. Fratii nu se prea intalnesc la maturitate, ca fiecare are iubita/iubitul lui/ei, cercul lor de prieteni. Nu se intalnesc frecvent zic.
Io n-am avut frati si nici surori, trebuia sa mor? Uite n-am murit pana acum, de ce sa mori tu?
Si nici copii n-am si tot n-am murit, si am aproape 43 ani, deci? Bucura-te de ce se poate, nu mai avea obsesia asta cu copiim frati, surori, ca nu arati bine ca, adica ca nu esti cum vor altii sa fii de fapt.
Mi-am vazut de pasiunile mele, am doar pe mama cu care ma inteleg f bine si 2-3 prieteni f buni cu care ma vad des in real (ma vedeam, ca acu cu virusu nu ne mai vedem, vb doar prin whatsapp), imi ajunge sincer. Nici nu as mai avea timp de 101 frati, 102 surori si 103 copii.

Da-i in colo. Ca si daca te enervezi tot nu rezolvi nimic. Bine, eu stiu ca tu simti altfel si degeaba zic, dar zic ca idee doar.

Si daca nu poti avea copil ce? Aia e. Viata nu inseamna doar asta. Dar o sa ai daca o sa ai un iubitel mai in colo. Daca aia se arunca in cap si tu nu, gata, trebuie sa mori acum?
Fa ce poti face, nu muri pentru ceva ce nu poti face, dar repet, degeaba spun ca tu oricum simti si gandesti altfel, atunci o sa enjoy fara sa vrei, mai departe tristete, suparare, furie, nervi, asta este, ce sa zic?!

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu ce varsta ai? Marita te si fa tu copii

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai de arab ai scapat? Da un reset, ia-o de la capat. Ai o gramada de timp si de optiuni in fata.

| Andreeush a răspuns:

Am un verișor care e singur la părinți și nu sa plâns niciodată că nu are frați.
Nu e o tragedie să nu ai frați.

| LPCTSTR a răspuns:

Oh, fata... cata concentratie de paranoie poti indesa in postarea asta...
Eu am 2 surori, una mare, alta mica... iar copilaria nu mi-a fost asa cum iti doresti tu, ci mai rau, poate chiar mult prea rau pentru tine.
Pe scurt, plangi degeaba si vei ajunge sa te urasti pentru atat timp pierdut urland dupa ce il/o vei primi.

| Goete a răspuns:

O knteleg, mai ales dupa ce te-a avut si te-a vazut pe tine, ca n-a mai vrut copii

| Ineys a răspuns:

Gaseste o ocupatie, te plictisesti enorm. Frati nu sunt neaparat aia care au acelasi sange ca al tau.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca zici ca ai familia mica, ai grija ca arborele tau genealogic sa nu fie o linie.

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Asta nu inseamna ca daca ai fi avut frate / sora, v-ati fi inteles bine. Sunt frati / surori care nu se inteleg si si-ar fi dorit sa fie singurul copil din familie.
Un frate sau o sora poate veni cu o personalitate diferita de a ta sau sa nu isi doreasca sa petreaca timp cu ceilalti.

Eu personal nu am probleme de genul, prefer singuratatea si persoane calitative.
Un prieten adevarat nu il intalnesti oriunde, deci majoritatea vor fi intotdeauna cunostinte sau amici.
Esti doar la inceputul vietii, nu cred ca merita sa te consumi atat. Mai bine sa nu mai faca daca nu isi doreste cu adevarat, altfel nu va avea grija de copil daca nu si-l doreste si nu merita.
Poti voluntaria, te poti inscrie la cluburi sportive, cursuri de ceva sau ceva ce iti place, si mai departe vei lega alte prietenii.

Nici eu nu ieseam cam niciodata din casa cand eram adolescenta, nu aveam prieteni calitativi, nu eram populara, si m-a afectat pana la maturizare aceste lucruri. Acum uitandu-ma in trecut imi pare bine ca nu s-a meritat sa stau aiurea prin baruri, sa vorbesc porcarii, sa pierd timpul inutil doar ca sa fiu si eu "cool".
Deci repet, un sport, un curs, un voluntariat la vreun centru de copii / adulti / animale este mai bine decat prietenii inutile.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca nici eu nu am frati si sunt fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu am frati sau surori si nu sunt trista din cauza asta. De fapt, chiar ma bucur.
Probabil tu te gandesti cat de frumoasa e viata cand ai frati, si ca fratii se iubesc, se ajuta reciproc, sunt uniti si alte d'astea. Dar sa stii ca realitatea nu e chiar asa roz. Exista frati care nici nu tin legatura la maturitate, sau care se mai suna de cateva ori pe an, si atunci din obligatie, ca vezi doamne e nu stiu ce sarbatoare. Exista frati care nu se suporta, care se cearta mereu, nu e totul asa roz cum pare.
Si sa ai frati sau surori intr-o tarisoara ca Romanica, cand poate parintii nu au bani nici de o paine, poate deveni un adevarat chin. Altii au 5-6-7 frati si viseaza la cum ar fi fost sa fie singuri.

| Bruno92 a răspuns:

Decât să ai frați perverși, mai bine deloc! In ziua de azi și frații te vând ..sa nu crezi că viața e așa roz cum crezi tu că toate familiile sunt happy.

| Speranta12 a răspuns:

Lasa ca e mai usor sa-ti faci prieteni noi decat frati. Prietenii ti-i alegi tu si il lasi cand vrei. Esti tanara, ai atatea oportunitati in viata sa iesi si sa cunosti oameni de acum inainte. Ce te opreste pe loc e mintea ta.

| Nonolita a răspuns:

Mai grav era daca mama nu te iubea. Pentru ca spui ca te-a facut accidental. Dar nu vad sa te plangi de asta. Te plangi ca nu ai frati. Si ce daca nu ai frati? Hai sa vedem partea buna. Nu ai cu cine sa te certi. Nu ai cu cine imparti mostenirea. Nu ai...
In ziua de azi, multe familii au 1-2 copii. Ba mai rau, vad ca acum copiii se fac la diferenta mare, cam 7-8 ani intre ei. Creste fiecare ca si cum ar fi singur la parinti. Nu se pot juca impreuna. Important este sa ai prieteni buni, devotati. Cand te vei casatori, vei face cati copii vrei tu. Numai sa nu se planga ei ca sunt prea multi happy

| anonima188888 a răspuns:

Spune-i mamei tale daca stie ce e ala prezervativ sau anticoncepționale mai bine se protejeaza decat sa mai faca atatea avorturi. sa știi ca esti norocoasa ca nu te.a avortat. parerea mea e ca nu e o mama prea buna. cati ani ai? nici eu nu am frati asta deoarece nu am vrut eu happy stai calma si traieste-ti viata, nu te interesează pe tine de ce a facut mama ta. dar de adoptat nu vrea sa adopte daca vrei neaparat un frate sau o sora?

| iMihai98 a răspuns:

Se pare ca avem pareru diferite, crede-ma dupa doua luni de stat cu un frate o sa vrei sa nu fi avut unul, spun din experienta (doar ca eu nu mi am dorit unul)

| Ionelymary a răspuns:

E grea viața fără frați și surori. Trebuie in primul rand mama ta sa se spovedească daca crede in Dumnezeu fiindcă păcatele ei se pot răsfrânge și asupra ta. Iar ca sa poți avea copil roaga-te la Maica Domnului. Exista icoane făcătoare de minuni. Poți citi seara de seara Paraclisul sau Acoperământul Maicii Domnului. Multa putere și să ne auzim cu bine! Ai grija de tine

| ellatinaofficial a răspuns:

Nu muri, never give up, relaxeaza-te

| inaaaa a răspuns:

Eu am un frate mai mic, dar crede-ma ca o data cu nasterea lui atentia părinților nu se va mai îndrepta atat de mult spre tine. Daca mama ta nu considera ca este pregatita pentru un copil, cred ca e alegerea ei. In plus, poate sunt anumite motive mai serioase pe care nu vrea sa le afli ca sa nu te ingrijorezi. Incearca sa iti găsești prieteni cu care sa vorbesti despre ce te frământă. Cati ani ai? Sper ca te am ajutat. ☺️

| aliosa1 a răspuns:

Incearca si tu sa iesi din zona ta de comfort. Eu am un frate mai mic dar vorbim rar happy deoarece eu sunt plecat si el in tara. Incearca sa fii mult mai pozitiva si vei vedea lucruriile altfe.
Daca vrei putem vorbi mai multe in privat happy