| MrDrx a întrebat:

Mama si bunica ei sunt verisoare primare.
Eu cu mama ei sunt de al 2-lea.
Iar eu cu ea sunt nepoata din var.
Ce grad de rudenie suntem?
Ne putem casatori?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude colaterale de gradul VII, asa ca va puteti casatori, atat civil, cat si religios.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca mama ta si bunica ei sunt verisoare primare, inseamna ca sunt rude de sange, iar tu cu fata sunteti rude de sange!
Asadar, nu va puteti casatorii, pentru ca ies copii cu handicap fizic sau mental.

| MrDrx explică (pentru Violleta2022):

Suntem veri de gradul VII nu cred ca se poate intampla asta DOAMNE FERESTE!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrDrx):

Nu mai are importanta de ce grad esti, atata vreme cat aveti acelasi sange in vene!
Reciteste ce ai scris:
"Mama si bunica ei sunt verisoare primare"- asta inseamna ca parintii lor sunt frati (surori), deci, aveti acelasi sange si automat copii vor iesii cu handicap.
Da erati veri de gradul 2 sau 3, fara sa fiti rude de sange, nu avetati nici o problema sa va casatoriti si sa faceti copii.

| Holiday a răspuns:

Esti ruda de gradul VII cu ea. Deci nu exista absolut nici o problema sa va casatoriti.

| Goete a răspuns:

Nu se pot casatori rudeniile de gradul 1

| ziftode a răspuns:

Nu stiu daca iti pasa de parerea bisericii, ce a spus crud e NUMAI asta
din cate stiu eu, verii primari sunt cele mai apropiate rude care nu se pot casatorii, in rest nu e o limita
daca ce spunea site-ul lui crud despre gradele de rudenie
https://legeaz.net/......casatoriei
legea spune ca e pana de la gradul 5 in sus se pot casatorii
nu gradul 7 cum spune biserica

| Holiday a răspuns (pentru ziftode):

Oricum ei sunt de gradul VII, asa ca s-ar inadra si in tampeniile religioase daca e cum spui tu ca astia accepta gradul VII.

| MrDrx explică (pentru ziftode):

Am vorbit cu un popă si a spus ca trebuie Binecuvantare de la Mitropolit si ne putem casatori

| ziftode a răspuns (pentru MrDrx):

Evident, si in momentul asta ma simt ghicitoare, si ghicesc urmatorul indiciu:
si nu-i asa ca binecuvantarea aia costa?!?
ca nu e biserica daca nu costa!

| MrDrx explică (pentru ziftode):

Nu stiu exact
Dar nu ma las batut pentru ca o iubesc
Nu cred ca facem un pacat pentru ca ne iubit

| ziftode a răspuns (pentru MrDrx):

Casa de Piatrawinking

| FaraNume1245 a răspuns:

Îngrozitor de prost ai explicat întrebarea și rudeniile. Mi-a luat vreo 10 minute să înțeleg că maică-ta nu e verișoară cu străbunica-ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa repeti întrebarea si sa explici (altfel) mai bine. Eventual notezi cu litere - X e verisoara cu Y, Z e amanta lui W, etc...Intelegi? Iar de aprobare la mitropolit e posibil sa ai nevoie, numai ca acum e ocupat, am inteles ca inca e in zugraveli...
Niste bani i-ar prinde bine, poate termina si el anul asta...

| crud a răspuns:

Verii primari sunt rude de gradul IV. Verii al 2-lea sunt de gradul VI si nu se pot casatori. Verii de-al 3-lea sunt gradul VIII si se pot casatori.
https://doxologia.ro/......a-intre-ei

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Clar nu va puteti casatoriwinking

| Holiday a răspuns (pentru JustMeDeea2019):

Nu exista nici un motiv sa nu se poata casatori, cel putin nu unul legat de gradul de rudenie.

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru Holiday):

Crezi tu laughing

| Holiday a răspuns (pentru JustMeDeea2019):

Nu "cred", sunt sigur de asta.

@ MrDrx:

N-ai ma nevoie de nici o binecuvantare de la vreun popa, casatoria se oficiaza la Starea Civila sau Primarie, nu la biserica. Iar conform legii va aflati in situatia in care nu exista nici un impediment in calea casatoriei. Restul, chestii cu popi, traditii religioase, binecuvantari si slujbe, sunt prostii.