| anonim_4396 a întrebat:

Mama si bunica mea se cearta de luni intregi. Bunica mea nu o lasa pe mama sa aiba un prieten, si o face pe mama sa planga. Ce pot eu ca virgula copil sa fac?

13 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Poti doar sa o sustii si sa-i dai de inteles ca o intelegi si ca nu te-ar deranja sub nicio forma daca ar avea un prieten. Daca ai sansa unei discutii cat de cat libere si cu bunica ta, ar fi ideal. Cu atat mai mult i-ai da de gandit ca fiecare trebuie la un moment dat sa isi vada de drum si de propria viata. Se prea poate ca tocmai acesta sa fie si motivul pentru care exista controverse, pentru ca mama ta te are pe tine si bunica s-ar teme ca la un moment dat un potential prieten al mamei tale ar interveni. Daca tu ai abilitatea de a le da de inteles la amandoua, nu neaparat in acelasi timp, ca nu ai nimic impotriva si ca esti chiar o fire deschisa, s-ar putea sa se destinda putin situatia si sa se rezolve totul. Mama ta trebuie intr-adevar sa fie sustinuta, caci daca plange, banuiesc destul de des, inseamna ca este intr-o depresie destul de mare. Ai grija de ea si arata-i cat de mult poti iubire. Bafta!

| Sonny a răspuns:

"Ce pot eu ca virgula copil sa fac?" Hahaha! laughing Faza cu virgula o folosesti cand o spui, oral, nu in scris, in scris folosesti pe bune ",".

| Baton a răspuns:

In primul rand sa meri la scoala unde se invata ca nu se foloseste cuvantul virgula intre cuvinte care suna urat.folosesti, nu cuvantultongue
mai departe poti afla de la mama ta de ce vrea un nou prieten...acest lucru fiind normal deoarece nu vrea sa stea blocata in trecut si sa suporte pe toata lumea de una singura.
de la bunica ta incearca sa fli ce are impotriva acelui barbat din viata mamei tale.sau ce are cu toti barbatii din viata mamei tale.
de ce nu accepta un nou barbat in viata mamei tale si poti sa o intrebi ce trebuie sa faca mama ta pentru ca bunica sa fie multumita.
apoi ii povesteti despre ce a spus bunica, mamei tale, si bunicii ce a spus mama.
dupa care trebuie sa cauti o scuza buna pentru care sa le aduci impreuna in acelasi spatiu, fara motive prea multe de scapare din acea situatie si sa deschideti descutia legata de viata mamei tale.
scuzi repetitia de mai sus dar sunt obosit si nu am gasit inlocuitori tongue
pana la urma mama ta poate sa faca ce vrea cu viata ei deoarece ea suporta consecintele fie ca sunt bune sa nu. daca a avut probleme in trecut cu barbatii si a cautat ajutor la bunica atunci este normal ca bunica sa caute motive sa nu o mai faca pe mama ta sa apeleze sa sfaturile si ajutorul ei.
toate bune!

| Noonee a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu bunica...sa ii spui cat de mult ti la amandoua si iti face rau sa le vezi certandu-se fiindca doar pe ele le ai, imbratisaz-o si spune-i sa nu se mai certe cu mama ta, sa o lase in pace fiindca este o femeie independenta.
Pe de alta parte vorbeste si cu mama ta tine-o in prate si spune-i ca nu mai vrei sa se certe cu bunica, ca si bunica ii vrea binele din prespectiva ei si sa nu mai ia asa mult in considerare.

Sper ca te-am ajutat.

Bafta si o zi bunahappy

| lala178 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune'i ca tu esti de acord ca ea sa se intalneasca cu cineva si ca nu ar trebui sa dea importanta bunicii tale(probabil din partea tatalui tau). Are tot dreptul sa isi refaca viata, are o viata inainte, atat timp cat un preten nu o va face sa te neglijeze pe tine si indatoririle sale totul este okwinking si nu, nu ar trebui sa se ascunda de bunica ta, agestul asta ar fi cam imatur...

| vladvlad23 a răspuns:

Nu cred ca poti sa faci ceva. Depinde si de cati ani ai.

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Dar tu esti de acord sa isi faca mama ta un prieten. Daca da mama ta ar trebui sa isi faca un prieten sa si`l faca pe ascuns fara sa stie bunica

| NCL a răspuns:

Sa ii explici bunicii tale ca vrei un tatic happy si kesti din astea care sa o induioseze.

| LoveBonJovi a răspuns:

Ai putea să o fii alături de mama ta.
Atât, altceva nu poţi face.

| mirunaana a răspuns:

Nu poti face mare lucru pentru ca din pacate copii nu prea sunt bagati in seama deoarece sunt considerati prea mici. poate prietenul acela al mamei nu e un barbat potrivit pentru mama ta. poate ca bunica isi da seama ca acel barbat ii poate face rau mamei tale si de accea doreste sa o protejeze si mama ta nu isi da seama.incearca sa ii spui mamei sa isi caute alt prieten care poate ii va fi pe plac bunicii.sau daca bunica e de moda veche si acel barbat chiar nu are nici un defect, mutati-va in apartamentul vostru.

| vily a răspuns:

Nu stiu, ceea ce cred eu ca ai putea sa faci ar fi sa nu te bagi intre ele dar sa o sustii pe mama ta, incurajeaz-o, doar e mama ta.

| vily a răspuns:

Incurajeaz-o pe mama ta, ca ea e cea care tine mai mult la tine, insa nu lasa ca acest lucru sa se vada, sa nu observe bunica ta, deoarece poate si ea te iubeste.

| YourAngel a răspuns:

Hmm... Tu ca si copil nu poti sa faci nimic, este o ''lupta'' cearta mai bine spus intre adulti, respectiv mama si bunica ta. Cel mai bine e ca fiecare sa-si vada de viata lui.Cred ca mama ta e destul de matura sa stie ce e mai bine pentru ea, si sa faca ce vrea.