| YukoMidori a întrebat:

Mama si tata se cearta incontinuu. Tata, in urma cu 5 ani a inselat-o pe mama cu o femeie de 35 de ani,dar s-a dovedit a fi doar o impostoare care-i dorea doar banii. Dupa un divort, care s-a anulat mama a zis ca va trece peste aceasta greseala si nu se va desparti. Urmatorii ani, mama i-a pus conditia tatei de a face "mici gesturi de afectiune" cum a facut cu amanta(sa-i dedice melodii, sa o duca la o manastire) dar tata nu a facut asta.Acum,ei se trateaza cu raceala, nu mai dorm impreuna, nu iau masa impreuna si nu s-au despartit fiindca nu au vrut sa dea cu piciorul peste 25 de ani de relatie si doi copii.De fiecare data cand intru in casa ma simt nasol, simt ca nu mai apartin locului, imi doresc parintii uniti, sa-i vad ca se iubesc.Eu sunt fiica lor in varsta de 16 ani si nu mai suport,cand nu ma vede nimeni plang,nu ma pot descarca nimanui nici macar in mediu virtual,nu stiu ce sa fac,o mai consolez pe mama ba ca rad vecinii de noi,ba ca nu-i frumos dar cred ca si ea trebuie sa treaca peste aceasta "treapta" sa depaseasca problema dar nu stiu ce sa fac, nu vreau sa se desparta. Tata este si un neintelegator, vede lucrurile in felul lui si mereu vrea sa cada el victima iar mama se considera cea mai mizera persoana din lume ca s-a maritat cu el. Va rog, ajutati-ma!

6 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Stiu ca e greu pentru tine, dar cred ca e mai de preferat un divort decat situatia tensionata de acum.Mama ta si-a iertat sotul, dar n-a uitat ca a fost inselata si-si va aminti mereu de aceasta.Pe de alta parte tatal tau,, un neintelegator,, s-ar putea ca pe viitor sa repete aceasta,, greseala,,. Lasa-i pe ei sa decida ce e mai bine..Invata,distreaza-te,ai toata viata inainte.

| Filip23 a răspuns:

Adica la mama e orgoliu sau e cadere psihica?
Sunt oameni cu munci de birou, dar stresante, care se simt obositi, nemultumiti. Daca asta e cazul, ar trebui sa se apuce de alergat, sa se oxigeneze, sau fitness ceva.

Si pe urma, daca aveti bani, luati-i voi cate o atentie mamei, un parfumel, o floare. sa vada si tata ca e in defect cu purtarea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Din păcate astfel de probleme pe care le ave ti voi le au multe cupluri, aici toata vina este a tatălui tău, el nu trebuia sa o însele pe mama ta cu altă femeie, din nefericire tu nu ai cum să îi împaci, este o ruptură serioasă intr e ei doi, si numai ei o pot repara cumva daca vor si au incredere in ei, dar se pare ca nici unul din ei nu vor sa faca pace, tu ca fata lor nu ai cum sa îi împaci nici sa vrei, sunt niste chestii care nu merg intr e ei, cel m ai bine lasa i sa i si rezolve ei doi problemele ca intr e adulti, fara implicarea voastră in relatia lor, stiu e greu sa i vezi certindu se mereu, sau ajungind la divort, dar nici daca tu îi obligi sa se împace de dragul tău, nu va fi bine, deoarece ei nu simt lucrul asta, ei nu vor sa renunte la scandal, si tatal tau la femei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| HowdidIgethere a răspuns:

Daca sunteti pe la varsta de 16 ani puteti face urmatoarea chestie :
De cate ori se cearta, faceti amandoi pe copii prostanaci : unul sa zicem ca se apuca de mancat paine, privind la ei s-au in gol, iar celalalt un joc pe telefon sau sa-si curete o unghie (foarte preocupat). Important e sa faceti mereu aceleasi lucruri, ca si cum ati fi niste copii cu mici probleme psihice.
Iar daca obiecteaza careva spuneti asta : " Decat sa ascult mereu cearta... altii ies la plimbare cu familia "
Poate se trezesc ca-i doare numai de ei.

| vyyyk a răspuns:

Nu vad ce ai putea tu sa faci ca lucrurile sa fie mai bine, din cate inteleg problema e intre ei si nici unu nu se comporta ca un adult matur si responsabil, relatia lor nu o sa se inbunatateasca daca nici unu nu o sa faca compromisuri si nu o sa lase de la ei pentru binele familiei. Eventual incearca sa vorbesti cu ei la masa sa le spui cum vezi situatia poate inteleg ceva daca nu, atunci cu parere de rau iti sp k tr sa te detasezi de toata situatia asta, sa iti vezi de scoala ta si ignora toata situatia dintre ei oricum e problema lor, poate par insensibila ca zic asta dar asa vad situatia fii o adolescenta si lasa-i sa isi dispute certurile cum vor fii fericita, distreaza-te iesi cu prieteni si ei sa faca ce vor sad oricum imi pare rau pentru situatia asta urata dar fii convinsa ca mai st mt alte familii cu probleme mt mai grave, detaseaza-te de problemele lor si traieste-ti viata happy.
Iarta-ma daca am zis cv nepotrivit nu asta a fost intentia mea happy