| cribus a întrebat:

Mamici da-ti si mie niste sfaturi cum sa-mi pacalesc piticul de 13 luni sa stea pe olita

Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Bună Cribus, eu fetiţei mele i-am făcut "cunoştinţă" cu oliţa pe când avea vreo 10 luni. Am lasat-o să se joace, am încercat să... dar nu i-a placut şi am renunţat, pentru moment. Oliţa a făcut parte din "decorul" casei (nu chiar în bucătărie), pentru următoarele luni. S-a jucat cu ea, şi-a pus-o în cap... şi pe la 18 luni am încercat din nou. Mai întâi cu treaba nr. 2. O puneam pe oliţă şi îi dădeam un morman de jucării lângă ea. Nu o lăsam niciodată mai mult de 10 minute şi când nu făcea nimic, aveam grijă să o pun mai des. Oricum tu îţi cunoşti copilul şi-i cam ştii momentele când "face" ceva! Trebuie doar să te ţii puţin mai mult de el şi nu ai cum să nu reuşeşti. Succes şi răbdare!

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In general este bine sa il asezi pe olita doar cand crezi ca se apropie timpul sa poata face ceva. Nu trebuie sa-l tii prea mult timp. Daca are niste jucarii cu care sa-si mai omoare timpul e bine, dar ai grija sa ii dai ceva care poate fi spalat si dezinfectat... asta in caz ca se hotareste sa vada cat de adanca e olita si sa le arunce acolo. Vezi ca sunt multe sfaturi bune mai jos
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=437
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=243
Dar sa stii ca un pas important, din punctul meu de vedere ar fi si renuntarea la pampersi. Daca simte ca este neplacut, rece, umed... este mai usor de invatat. Nu am citit tot ce au scris mai sus expertii. Totusi eu imi amintesc ca fetita mea s-a invatat mai repede la olita si asta nu din cauza ca ar fi fost mai inteligenta decat copiii din ziua de azi, ci pur si simplu pentru ca nu a avut scutece absorbante.

assiris
| assiris a răspuns:

Pune-l pe olita si spune-i o poveste care-i place lui mai mult.

| nicky a răspuns:

Eu de ex nu reusesc cu fiul meu. Nu-l pot pacali. Are 1 an si 8 luni si nu exagerez a stat la olita de la 6 la 9 luni pe urma nu a mai vrut. Asa ca daca nu vrea nu insista prea mult o sa-l faci sa urasca olita pentru. o vreme. I-am cumparat si colacel pentru. wc si la tentat de doua ori sa stea pe el, l-am lasat si fara pampers si fara nici un rezultat. Cred ca trebuie sa invete treptat fara a fi obligati pentru. ca atunci cand simt asta se incapataneaza si nu mai vor sa faca.

| yoanna73 a răspuns:

Asteapta un pic. nu-l speria.

| onlyme_3202 a răspuns:

Buna! nu sunt mamica dar stiu ce trebuie sa faci deoarece eu am incercat cu vecinuta mea si a mers. incearca sa il pui pe olita si joaca-te cu el, da-i ceva care sa-i distraga atentia, ceva care sa il faca curios si sa uite de olita. sper sa functioneze si la tine! succeshappy