| anonim_4396 a întrebat:

Mi-ar placea din suflet sa devin tocilara, dar din păcate, nu pot.Cum as putea deveni, un sfat ceva?

24 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Tocilara inseamna sa-ti placa invatatura si atat!

| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Dupa ce ca dai tot timpul numai raspunsuri eronate ii mai iei si pe altii cu vai de tine. Ce-ar fi sa te informezi inainte sau macar sa nu mai comentezi raspunsurile CORECTE ale altora?

| minrest a răspuns (pentru danbnz):

Tocilar inseamna sa tocesti, iar tocitul consta in citirea repetata in scopul de a retine un text pe dinafara. Invatatul consta in intelegerea logicii unor mecanisme, in asa fel incat pot fi explicate si aplicate cu usurinta. Dupa cum vezi, tocitul si invatatul sunt opuse.

| Theo94 a răspuns (pentru danbnz):

Sunt o gramada de oameni destepti care au invatat la scoala bine si nu sunt tocilari.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce prostii de intrebari pune ti unii. Idioțenii.

| anonimg a răspuns:

Te-apuci sa citesti carti. Acesta este primul pas pentru ca sa inceapa sa iti placa sa citesti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu de bine!
Tocilar insemna sa inveti papagaliceste, fara sa retii nimic! sau fara sa intelegi ceva!
ASTA vrei?

| minrest a răspuns:

De fapt, nu tocilara trebuie sa devii; trebuie sa descoperi frumusetea stiintei si a gandirii logice, ca scoala sa iti placa si sa poti invata. Invatatul este singura activitate satisfacatoare, in 53 de ani de viata am ''invatat'' asta. Stiinta este frumoasa, nici nu merita sa te ocupi cu altceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Inseamna ca ai o viata sexuala mai trista ca mine...

| Ineys a răspuns:

TOCILÁR, -Ă, tocilari, -e, s. m. și f. 1. Persoană care se ocupă cu ascuțitul instrumentelor de tăiat (la tocilă).

Daca s-a referit la acest sens al cuvantului?

De ce sartiti toti cu invatatul si scoala? rolling on the floor

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In cartea Apocalipsei se spune ca "in momentul in care oamenii vor deveni mult prea PROSTI va veni sfarsitul lumii" si sa stii ca e ADEVARAT.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ţi place distracţia?
Mai bine ieşi în club, decât să stai cu ochii în cărţi şi să înveţi pe de rost ca papagalul.
Sinceră să fiu, tocilarii sunt nişte papagali.
De ce vrei să fii tocilară?
În plus, dacă n-ai fost de la început înseamnă că nu trebuie să fii aşa.
Nu zic că nu trebuie învăţătură, dar tocilarii ăştia mai n-ar mânca cartea de fizică sau matematică. Mai nu s-ar uni destinele cu şcoala.

| PumpkinDoll a răspuns:

Inveti mecanic cum faceam eu la mate.Cand spuneam definitiile, era profu...''bravo, ia uite cine a invatat'', dar daca ma scotea la tabla sa le aplic eram bata.Inveti un text pe de rost chiar daca habar n-ai ce spune textul ala.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Ca să devi tocilară, trebuie să înveţi mecanic, adică să înveţi pe de rost lecţiile.

| danbnz a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Vai de tine

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru danbnz):

Vai de tine! =D

| RainmakerX a răspuns (pentru danbnz):

Dex --> "Elev sau student care își învață lecțiile pe dinafară, în mod mecanic."

Nu stiu daca esti nascut sau nu in 64 dar esti o adevarata dezamagire tinand cont ca generatia voastra a fost una mult mai calitativa decat cele de azi. Pacat! Stai si te certi cu copii pe net.

| slayer09 a răspuns:

Nu stii ce ceri, eu zic mai bine sa inveti si sa ai un echilibru in a invata, timp liber, munca, somn, mancare. Nu lasa ideile sa devina realitate pentru ca daca o sa devii tocilara si o sa inveti toata viata, nu te va ajuta la nimic daca nu pui si in practica, deci in concluzie invata sa stii cum sa te descurci, nu toci, invata logic si cu echilibru, ca sa iti foloseasca pe parcursul vietii. Pace tie!

| Demidol a răspuns:

Cred ca nu stii ce inseamna sa fii tocilar. Daca inveti ceva pe de rost, nu retii nimic, nu iti va fi util ce ai citi. Mai bine invata totul logic. Asa vei ramane cu cunostintele invatate si vei avea si note bune.

| LupusDei1993 a răspuns:

Ochelari falsi sau reali, tinuta din uniforma...nu mai stiu ce altceva dar cred ca-i suficient lol

| Alfred0703 a răspuns:

Tocmai ai spus ca nu poti.

Răspuns utilizator avertizat
| Quatae12 a răspuns:

Ca să devii tocilară, trebuie să înveţi mereu şi mereu mecanic,asta nu te ajută cu nimic, îţi distrugi timpul, eu nu-ţi pun acum să nu mai înveţi nimic, dar din contra trebuie să înveţi bine, nici chiar să fii considerată tocilară dar nici cea mai slabă din clasă, trebuie să fii undeva pe la mijloc.Mai degrabă să fii un pic mai slabă, dar să ai creativitate şi mulţi prieteni, decât tocilară şi fără nici un prieten şi fără nici un pic de timp liber.