| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e scârbă să mai merg la muncă. Am parte de niște colegi de îmi vine să pun pe cineva să îi bată, desi chiar aș avea pe cine să pun. Numai gura este de unii colegi și glume de prost gust "ei zic și tot ei râd ca proștii". Vorba aia "Ce amuzant! Am uitat să râd!"
La locul meu de muncă este plin de veri, nași, frați, cunoștințe de familie. Până și cu șeful de tură se cunosc, iar după program merg la băut și se "distrează" împreună.
Șeful de tură care vede cum sunt tratat, că sunt luat la mișto de unii colegi, dar în loc să ia atitudine râde împreună cu ei. Aș avea unde să mă plâng și mai sus de atât pentru că acest șef mai are un șef și tot așa. Însă nu vreau să par un papă lapte care se plânge într-una și mai ales nu vreau să par un pârâcios în fața colegilor.
Sunt zile când mă înțeleg bine cu colegii, râdem, glumim. Însă mai sunt zile când se întrec rău cu gluma, ei se cred amuzanți când de fapt nu sunt. De multe ori am și eu replici de le bag muncii în fasole, dar în alte dăți atât de asaltat sunt încât altă soluție nu este decât să pleci și să lași prostul să se manifeste.
Am momente când îmi vine să îmi dau demisia, apoi am momente când mă gândesc că sunt puși de șeful de tură pentru a mă face să plec singur fără a mă concedia ei.
Mă gândesc și la mobbing la locul de muncă... Fie ori nu știu eu a ține la glumă, fie o iau prea personal. Însă de multe ori glumele colegilor mi se par ridicole de îți vine să le tragi o rachetă (palmă/pumn) să îi arunci peste bancă.
Sunt decis să mă retrag în colțul meu : colțul tăcerii și al indiferenței. Mereu am vrut să fac asta, însă fiind o persoană sociabilă și comunicativă, nu prea am reușit. Mereu m-am băgat între ei, am încercat să "păstrez un spirit de echipă" cu ei și doar m-am băgat în gura lupului.
Chiar nu știu ce să mai fac! Mi-e și scârbă să mai merg la muncă, iar dacă nu aveam motivație (facturi, chirie ȘAMD), îmi băgam demisia și mâine. De fapt mâine chiar nu știu în ce stare îmi găsesc colegii. Oare am cu cine discuta sau din nou glume imbecile?
Of, grea viata când trebuie să lucrezi printre idioți! sad

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

M-ai descris pe mine aici ma jur ( mai putin ca eu nu is sociabil mai deloc ). Toti is neamuri intre ei ( x i-a botezat copilu lu y, ala e nas cu ala, cumetrii si drk sa ii ia pe toti ). Intai de toate tine minte ca aia n-o sa se schimbe niciodata. Daca iti place unde lucrezi ( ma refer la ceea ce faci ) izoleaza-te de ei, daca te ataca cu vorbe raspunde-le inapoi inteligent si da cu ei de pereti. Daca nu se potolesc pana la urma ii poti bate. Nu esti ca mine ( eu lucrez in armata ) sa nu ii poti bate la locul de munca. Si daca ai fi intr-un sistem din asta poti spune simplu : Ai grija ca esti cine esti pana la poarta, dupa poarta esti un rahat in ploaie. Inca o chestie, sa nu izbucnesti aiurea si sa tipi sa urli pe acolo ca multi prosti doar arunca pastile si momeli ca sa vada daca te aprinzi sau nu. Daca nu poti cu vorba buna si vezi ca astia continua i-ai ars si gata ( dupa program ca sa nu ai probleme )

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Dacă m-aș bate cu ei m-aș pune cu smecherii din cartier. Mulți locuiesc în același cartier cu mine și unii sunt din găștile cu anturaje dubioase. Se cunosc cu pușcăriași, hoți, etc. Am văzut lista de prieteni pe Facebook, iar pe unii ii știu și eu ca fiind cu probleme pe caz penal. Mama mea lucrează în DGASPC cu copii delincvenți și unii dintre "prietenii pe care unii colegi ii are în listă pe Facebook" au fost cu probleme de caz penal și mama s-a ocupat de cazurile lor. Apoi am văzut și poze ale colegilor cu persoane pe care le-am cunoscut în cartier, am avut o tentativă de "împrietenit cu ei", însă am bătut în retragere când într-o zi s-au adunat mai mulți și au bătut rău un țigan de l-au lăsat lat. Am rupt legătura, m-am retras în cuibușorul meu și îmi vad de ale mele. Personal nu mai am prieteni, doar "cunoștințe de familie" care m-ar putea ajuta să îi pun cu botul pe labe pe acești colegi. Mai ales pe unul singur care mă enervează cel mai tare din toată firma. El instiga pe toți. Însă prefer să las prostul să se manifeste decât să ajung la bătaie sau altele. Oricum de Luni de când am început munca, am schimbat foaia cu ei și am început să contraatac în vorbe și nu mă mai las călcat în picioare. Ma înjura, înjur și eu. Mă jignește, ofer feedback. Ieri chiar i-am tras un bocanc în genunchi unui coleg. Din greșeală, i-am spus eu. Dar a fost din răzbunare mai mult, știa el și motivul. Și astăzi încă șchioapăta mai ales ca i-am dat cu acel bocanc pentru munca cu vârful din metal. laughing
Oarecum mă cobor la nivelul lor, nu am încotro. Sunt un om educat, am cei 7 ani de acasă. Sunt și colegi cu care ma înțeleg super bine, nu mi-au zis niciodată nici dă-te mai încolo. Cu ei am respect, cu celelalte specimene care nu au evoluat încă, am alt mod de adresare. Și nu, nu îmi dau demisia. Le-aș da satisfacție unor proști. Mai bine le intorc replica și le arat ca nu sunt asa cum credeau ei ca sunt : un fraier! Și crede-mă că mă simt mult mai bine de când am început să contraatac și eu cu replici dure. Așa trebuie tratați oamenii aceștia. Ei numesc glume, eu numesc o mare țigănie. Nu prea îmi place că trebuie să mă comport astfel, mai ales în fata unor persoane mai în vârstă din alte sectoare pentru că ne mai întâlnim la fumat ( avem loc special) și ne tot agațăm în vorbe. Nu îmi place, dar trebuie să aplic și eu legea junglei altfel te termina psihic.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba sa-mi bag picioarele, oriunde te uiti pile, cumetrii, prieteni puscariasi, anturaje dubioase si numa cacaturi din astea, ma jur. Unu mai normal si mai linistit sa zic asa nu se mai gaseste in lumea asta. Ma jur ca abia astept al 3-lea razboi mondial ca sa reseteze odata toata societatea asta de rahat ca mi-a ajuns de tot. Mai bine macar ca ai reusit sa gasesti o cale sa iti rezolvi problema. Atat conteaza

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Aceasta este societatea modernă în care trăim. Fără oameni prosti viata ar fi plictisitoare.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

De s-ar ramane doar la stadiul de amuzament... Dar uite ca oamenii astia care ne fac noua vietile "amuzante" ne cam scot si peri albi in cap

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Oamenii cavernelor, secolul 21. laughing

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa inveti sa le dai replici la fel de "idioate", sa rada colegii si de ei.
Iar tu sa nu le bagi glumele in seama! In aproape orice comunitate de munca, asemenea glume sunt la ordinea zilei, eventual personajele tinta se schimba.

| kaTTsu a răspuns:

Rezolvarea? Schimba-ti locul de munca, e surprizator ca in 2021 sa nu stii ca fiecare solutie are o rezolvare.

Ai nimerit intr-un loc inoportun, unde simti ca nu-ti gasesti locul, trebuie doar sa te detasezi si sa-ti cauti altceva.

De ce-ti faci inima rea? Te consumi pentru ce? Nu trebuie sa fim fericiti, calmi, odihniti si cat mai productivi? Asadar vom da un randament mult mai bun si viata noastra se va imbunatati considerabil.

Capul sus!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să gândești așa. Dacă se leagă de tine, este pentru că ești important, că ai personalitate, că ești valoros. Dacă te enervezi, le dai satisfacție. Astfel, înțelepciunea pe care să câștigi este să nu o iei ca atrac personal. Dacă te decizi că ești deasupra lor ca valoare, glumele nu te vor atinge, poți râde și tu cu ei, și te vor aprecia că ești glumeț.

| SilentRain a răspuns:

Te intelg cel mai bine, ca am lucrat cu specimene de genul, si uite asa am invatat sa fac plangere pentru abuz in serviciu
Nu e chiar legal sa iti bati joc de cineva.
Sunt gunoaie de oamenii, nu o sa poti evolua intr-un mediu de genul
Cauta alt job

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil e legat de ambele o iei tu prea personal dar și lucrezi nu niste idioți. O combinație.
Nu că o iei personal, dar nu are rost sa te afecteze vorbele altora cat că sunt colegi de munca, asta nu ii face și persoane importante în viață ta, deci nu are rost sa te afecteze.

Trebuie sa observi, in primul rand cine face glume proaste cu tine, una e sa facă familia ta, iubita ta, prietenii tai care îi cunoști de o viață alta niste bețivi de la locul de munca, aici hai sa zicem că ar fi de înțeles să te afecteze sau un prieten de al tău, dar nu pune la suflet ce îți zic niste bețivi lol. La o adică, detașează te de ei, credete superior fata de ei, nu ii vedea la același nivel ca tine, ba chiar considerai niste puradei care cerșesc, drogați care trag din punga pur și simplu considerai inferiori ție, atunci nu o sa afecteze deloc de spun.

| KR0NSTADT a răspuns:

Începe să cauți un alt loc de muncă. Relațiile sociale din cadrul firmei sunt toxice, iar asta îți va dăuna în timp. Lasă porcii în mocirla lor și când va veni vremea să pleci nu te uita înapoi. Trebuie să faci schimbarea asta, pentru binele tău.
La urma-urmei, mai dă-i dracu' de țărănoi, că lumea asta nu a început și nu se va termina cu ei. Baftă!winking

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nasol cu idiotii de genul... Nici daca erai retras la locul tau nu scapai de toti, pana la urma tot se gasea vreunul sa se bage in seama cu tine.

| al0o0o0 a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti alt loc de munca daca nu-ti face bine, nu te simti conforabil si in largul tau, asa e cel mai bine.

| Gusticel a răspuns:

Daca tu nu te simti bine acolo, da-ti demisia. Nu mai sta pe ganduri.
Cu atat mai grav mi se pare ca desi lucrezi cot la cot cu tot felul de rude, nu se gaseste niciuna sa iti ia apararea. Desi a avea un job in acelasi loc cu alti membri ai familiei pare o idee buna, in cazul tau e inutil.