| anonim_4396 a întrebat:

Mi e teama sa nu gresesc, mi e teama sa nu i dezamagesc pe cei care mi au oferit totul si au asteptari mari de la mine, mi e frica. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

E bine ca vrei sa faci acest lucru, dar trebuie să fii echilibrată pentru ca toti suntem imperfecti și greșim. Nu exista om perfect. Dar e important când greșești să îți ceri scuze și să îndrepți lucrurile. Privește greșelile ca pe ocazii din care poti invata si care te pot maturiza.Concentrează-te să faci bine si sunt convinsă că cei dragi nu vor fii dezamăgiți. Dacă totuși crezi ca o situație te depășește, discuta acest lucru cu ei si căutați împreună o soluție. Comunicare deschisă ajuta mult, dar vorbește cu blândețe și respect profund.

7 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Mi`e frica sa nu ma sufoc cu verdeturile din ciorba si totusi o mananc.

| xerxes1 a răspuns:

Din greseli se invata.
Nu trebuie sa ai asteptari de la nimeni si nu o sa fii niciodata dezamagit, asa poti sa le spui celor care ti-au oferit totul mai putin experienta.
Fiecare avem lectiile de care avem nevoie.

| Vvistula a răspuns:

Sa uiti de frica, daca iti e frica si te gandesti la acest lucru se poate sa se intample exact ceea ce nu vrei.

| Feitan a răspuns:

Nu mai dramatiza atat

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog si convingei pe parintii tai sa mergeti impreuna sa vorbiti despre anxietatea de care suferi.

| anonyymuusss a răspuns:

1. Uita-te la discursul j.k. Rowling de la Harvard
2. Eșecul ne poate învața cele mai importante lecții, nu te teme de el

| NoNamemartes a răspuns:

Ai ingredere in tine, du-te la un pshiholog sau fi mai explicit si spune ce greseti fai se te inteleaga. Dar depinde la ce te refari la scoala sau la ce?