| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Niciodata nu am fost genul de fata care sa se machieze si cu o tona de tipi la picioare. Am clasat scoala pe locul primordial. Toata lumea ma stie nemachiata si ca o fata care invata. Acum câteva zile am fost la o petrecere unde majoritatea colegilor mei au venit. M-am aranjat, machiat, imbracat intr o fusta neagra si o bluza alba din dantela cu botine cu toc si negre. Toti au rămas uimiti si ma tot complimentau ca ce bine imi sta. Chiar si unii baieti care pana atunci ma ignorau, au început sa se bage in seama cu mine. Nu i am băgat in seama deoarece ii stiam ca fiind mereu in preajma fetelor frumoase, dar obsedate de popularitate si make up. Cand am mers a doua zi la școală, toti imi spuneau ca am fost foarte frumoasa si chestii. Apoi, cei 2 " prieteni" ( pun in ghilimele pentru ca nu sunt sigura ca ei pot fi numiți asa. Mereu sunt invidiosi pe notele mele si chiar o arata. Nu ma pot baza pe ei si nici sa le împărtășesc ceva pentru ca a doua zi ar ajunge sa nu mai fie secret) Oricum, ei ( Marius si Sorina) au venit la mine a doua zi dupa petrecere si am început sa vorbim. Marius tot se mira ca eu am fost fata din poze si ca am fost absolut superba. A spus asta de mai multe ori iar apoi Sorina se tot baga in discutie intreband cat de bine a arătat ea acolo. Marius i a spus ca dragut iar mai apoi a zis ca Sorina a fost mai frumoasa. M am simțit urat, dar am tacut. Era părerea lui. Mai apoi Sorina a început sa se laude cu numărul de like uri pe Facebook ( da, asta o aduce in extaz). Apoi cei doi au început sa glumeasca pe seama aspectului meu si i am întrebat dacă imi sta atât de urat fara machiaj iar ei au zis ca da si de ce nu ma machiez.
M au făcut ca încrederea de sine sa scada prin câteva cuvinte. Sorina e scunda si neagra, opusa mie care sunt inalta si extrem de alba la fata ( de asta uneori ei glumesc zicand ca arat ca o moarta si altele...) Sorina are parul blond cu rădăcini negre ( vopsit) iar eu saten cu reflexe blonde si lung. Ochii ei sunt albastrii iar ai mei căprui verzi.
1. Faptul ca sunt extrem de alba ma face atat de urata? Nu am nasul mare sau buze groase ori prea subțiri. Singurele chestii naspa la fata mea mi se pare culoarea mult prea alba si ca am cearcăne si pungi sub ochi. Asta e moștenit genetic deci nu prea am ce face.
2. Ce părere aveți despre ei si felul in care acționează?
3. Ar trebui sa incep si eu sa ma machiez? M-am simțit prost cand i am auzit zicand ca sunt urata nemachiata, avand in vedere ca atunci când plec cu părinții la diverse persoane mi se zice ca sunt frumoasa. Plus ca au fost băieți care m au plăcut, pe care eu nu i am placut si cand ne am plăcut reciproc, dar nu am vrut complicatii. Eu nu ma machiez din simplul motiv ca simt ca as purta o masca. Vreau ca cine ma place, sa o facă pentru mine cea naturala, imperfecta.
4. Cum as putea sa ma mai bronzez puțin având în vedere ca eu ma înroșesc?
Va rog sa raspundeti si fara glume ori raspunsuri de genul ca vreau atenție. Pur si simplu ma simt groaznic din cauza situației acestea.

Răspuns Câştigător
| Claudia333 a răspuns:

Nu, nici sa nu te gandesti sa incepi sa te machiezi doar pentru ca anumiti "prieteni" te fac urata nemachiata. trebuie sa incepi sa te machiezi din placere, din pasiune si din simplul fapt ca vrei sa fii mai cocheta intr-o zi. ce daca esti alba la fata? multi ar vrea sa aiba tenul tau ca laptele! si in plus daca te machiezi strident in fiecare zi care mai e farmecul la o petrecere? nimeni nu v-a observa ca ai schimbat ceva la tine. e mult mai frumos sa te stie lumea si machiata si nemachiata, decat sa te stie machiata mereu si cand te vad nemachiata... esti frumoasa in felul tau, la fel ca fiecare. trebuie sa te simti bine in pielea ta, frumusetea nu sta intr-un strat gros de fond de ten si ruj rosu, sta in caracterul si zambetul tau. din cate mi-am dat seama esti o fata frumoasa si pe interior si pe exterior, nu pleca urechea sa ii crezi pe acesti 2... nu gasesc un cuvant sa-i descriuhappy. vezi-ti de treaba ta, de viitorul tau, cum te simti tu bine in pielea ta asa sa ramai. daca ai intr-o zi chef sa te machiezi, machiaza-te, daca nu ramai nemachiata. o sa vada si aceasta domnisoara ca machiajul zi de zi o sa-i faca rau la fata cu timpul. te pup si ai mai multa incredere in tine :*.

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca tie iti s-a bine machiata sau nemachiata, ar trebui sa faci o balanta intre cele si vezi cum iti s-a tie cel mai bine. Frumusetea originala si pura e aia naturala, nu cu tone de glet pe chip, cum isi dau divele mai nou. Fii tu insati, originala, naturala, etc, baietii te-ar aprecia mai mult. Nu exista perfectiune, mai ales la oameni...
Du-te pe plaja, da-ti cu o crema buna, o sa bronzeze soarele uniform oricat ai s-a in soare, atata timp cat ai crema nu patesti nimic/
Nu ar trebui sa-ti pese de parerea celorlalti, de parerea gloatei! Succes!

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ti-au placut complimentele si te-ai simtit privita intr-un alt mod.Invata din asta, stii acum cum sa te prezinti, cum sa te aranjezi sa fii atragatoare iar cu baietii, stai linistita, in general cand vad ceva feminin aranjat frumos si cu formele la vedere abordeaza

| Tinna666 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa asculti rautatile altora. daca ei,"prietenii", ti-au spus lucrurile asta inseamna ca nu iti sunt preteni si ar trebui sa te indepartezi de ei.fiecare e frumos in felul lui si daca tu te simti bine fara machiaj, bravo tie, nu pot decat sa te felicit.E aiurea sa te apuci sa te machiezi doar pentru ca 2 "prieteni" au fost rautaciosi.
Daca se vor mai lega de tine,le poti explica frumos ca tu stii sa faci diferenta inte o tinuta de seara si una de zi, de scoala si ca nu te simti cu nimic complexata ca sa iti ascunzi fata sub o masca de machiaj.
Cat despre bronzat, parerea mea este ca nu are rost sa te prostesti.te-as putea sfatui sa mergi la solar, dar ar trebui sa mergi tot timpul pentru a avea rezultate si pentru un efect permanent, asa ca cel mai bine e sa ramai cum esti tu si sa iti ti aproape doar prietenii adevarati kiss

| BadAngel3 a răspuns:

Nu, ce daca esti mai palida?
Pentru ei conteaza foarte mult frumusetea exterioara. Nu ar trebui sa incepi sa te machezi doar pentru ca vor ceilalti. Fiecare este frumos in felul lui. Nu trebuie sa te simti prost ca ceilalti iti spun toate astea. Daca tie iti place cum arati este suficient. Nu trebuie sa te placa ceilalti. Cei care te plac cu adevarat te plac asa cum esti. Cu defecte cu tot. Nimeni nu e perfect. Nu iti mai face atatea griji. Lumea e invidioasa. Fii tu. Nu conteaza parerea celorlalti. Nu traiesti de gura lumii.

| WHS a răspuns:

M-am indragostit! Cati ani ai? happy

| ςгเรtเภยкค explică (pentru WHS):

Ce drăguț laughing 16 ani am happy.

| WHS a răspuns:

Ok si acum sa iti raspund din punctul meu de vedere happy

1. Nu e nimic in neregula in faptul ca esti alba. Eh, acuma sunt tot felul de lotiuni si spray-uri ca sa te faci mai "colorata", dar acum depinde si de timpul tau, deci culoarea pielii nu e o problema!

2. Comportament tipic copilaresc happy nu baga de seama

3. Personal, mi se pare o varsta frageda, 16 ani, nu ai nevoie de asa ceva, o sa ai timp destul, mai bine te axezi pe scoala, ceea ce faceai si pana acumwinking Nici prietena mea nu se machiaza, si ea a alba si rozalie in obraji, e asa superba, si e mai mare ca tine.

Iar 4. Cum am scris mai sus, sunt atatea lotiuni si spray-uri pe piata daca chiar vrei o pata de culoare in viata tawinking

Asa ca nu te mai simti groaznic. Esti foarte frumoasa, trust mehee hee