| OberPaul a întrebat:

No, bun. Salutare, TPU, nu am intrat demult pe aici. Dar am nevoie de ajutorul vostru, internautilor. Inca odata, am gasit o fata care mi se potriveste, aproape la perfectie. Ne-am cunoscut intr-o excursie la mare, dar ei i-a placut de mine si nu a zis nimic... In timp ce eu eram in cautare de o persoana iubita. Asaa, pana la urma si-a facut curaj si am vorbit. Ea are 13 ani si eu am 18. Varsta e inselatoare, pentru ca e matura, atat la minte cat si la corp. Ne intelegeam tot mai bine si am intrebat-o de relatie. Nu a stiut cum sa reactioneze, eu fiind primul ei iubit. (a acceptat). Cand a mers sa ii spuna la maica-sa de noi, nu a fost de acord pe motiv ca e prea mica, dar stiu ca scoala (Fata e pe cls. a 8-a) este adevaratul motiv, desi nu este o problema, pentru ca pitica are 10 pe linie. Desigur ca ne-am sfadit, ciondanit, dar ce mi se pare ciudat e ca ea mi-a spus ca am voie sa ma dau la alte fete, pentru distractie doar, pana creste ea. Deci nu e geloasa. Buun, la un moment dat ne-am certat mai tare si a spus ca vrea sa ramanem doar prieteni (dar cu beneficii, sa ne pastram obiceiurile din relatie, gen vorbitul la telefon in fiecare seara, si saruturile). Am insistat si am facut-o sa isi dea seama ca gresea. Dupa asta a urmat o perioada "de aur", totul a mers bine. Dupa ce i-a spus celui mai bun prieten (care o astepta sa creasca si sa fie impreuna, pentru ca o intrebase demult si ea nu a vrut pe motiv ca e mica) ca e cu mine, acesta nu a mai insistat cu flirturi si asa. Recent, a fost la majoratul lui, acolo a cunoscut doi baieti, frati, cu care a vorbit. Nu am fost de acord, din gelozie, dar pentru ca ma ignora cand ii scriam, adica asteptam chiar si 3 minute sa imi raspunda si ea era on, stiam ca vorbeste cu ei, pentru ca am intrebat-o si mi-a confirmat. Eu de suparare i-am zis ca sa ramana cu ei si nu i-am mai scris, chiar i-am spus ca eu nu mai insemn nimic pentru ea. Dupa asta ea plecase la priveghiul unui unchi, si seara cand s-a intors mi-a scris. A spus ca vrea pauza. Am fost distrus... nu stiam cum sa reactionez. Incontrolabil, am tot insistat si implorat sa nu ma lase, desi spunea ca doar temporara e despartirea, ca vrea sa fie libera, ca nu mai suporta sa o minta pe mama ei cand o intreaba de baieti. I-am zis sa o las asa, dar nu am putut, nici nu m-a mai sunat in seara aia, eu nu am dormit, si amandoi am suferit. A doua zi (ieri) mi-a scris, si-a cerut scuze, ca avea o stare rea si asa, dar tot o tine una si buna ca vrea sa ramanem doar prieteni. Aseara am vorbit la telefon si am reusit sa ii alung starea aia, am ras si ne-am zis cuvinte dulci, era aproape sigura sa ramana relatia. Azi de dimineata am vorbit, si din nou aceeasi poveste. Am decis ca mergem pe varianta ei, cu "doar prieteni cu beneficii" pana se hotaraste. Eu nu ii scriu deoarece nu accept sa fiu doar prieten cu persoana iubita, si stiu ca si ea ma iubeste enorm, ca plangea cand mi-a zis la telefon. Vreau sa o fac sa ii fie dor de relatie, sa vada ca alege gresit. Nu vreau sa o pierd, pentru ca e fata buna si nu as suporta sa o vad schimbata in rau. Ce va cer voua sunt pareri si sfaturi, ce sa fac? Ca nu o inteleg.

12 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Tu vrei sa o intelegi cand nici ea nu se intelege pe ea. E prea mica, tu o sa pleci la facultate poate, sau poate ea. O sa mai cunoasca si alti baieti, trebuie sa fii prea bun tu ca sa ramana cu tine o viata. Are timp sa compare, apoi mai sunt si parintii la mijloc. Dupa excursia la mare, voi v-ati mai intalnit? Ca daca te astepti sa dureze mult si asa la distanta, nu stiu ce sa mai zic..Veti vedea in viitor daca aveti sau nu acelasi drum in viata. happy

| raluk27 a răspuns:

Cam versata "pitica" pentru varsta ei.
Stii ca prieteni cu beneficii înseamnă sex si atat. Ea e dispusa sa faca sex fara obligatii la 13 ani? Cam ciudat ca o da pe invatatura si teama de mamă, dar flirteaza la greu cu alti baieti.
Nu trebuie sa faci nimic. Las-o in pace si nu te mai ruga de ea. E la varsta la care face greseli. Incearca sa o uiti, ca nu e de tine.

| Eduard619 a răspuns (pentru raluk27):

In sfarsit un om destept happy

| OberPaul explică (pentru raluk27):

Nu flirteaza cu ei. Mi-a zis si aratat conversatiile. Abia flirt sau pupici gasesti. Se inteleg bine. Nu vreau sex, beneficiile pentru noi sunt saruturile si cuibaritu in varfu patului. Stiu ca e mica pentru sex...

| raluk27 a răspuns (pentru OberPaul):

Daca tu accepti lucrurile astea, te priveste. Dar daca vorbeste cu diversi, cat crezi că o sa mai dureze pana când o sa o dea in vrăjeala? Pe mine una m-ar deranja ca prietenul meu sa butoneasca cu fetele pe net.
Daca nu vrei sex, stabileste clar lucrurile. Dar "prieteni cu beneficii " înseamnă sex fără obligații. Nu confundati lucrurile.
Nu e matura deloc. E o fetita mofyuroasa, care face ce vrea din tine.

| Eduard619 a răspuns:

Tipule interesanta poveste chiar am trecut recent prin asa ceva si cred ca te pot ajuta cu un sfat ideea este ca mie mi se pare ca doar se joaca cu tine stii iar faza cu a plans la telefon nu mi se pare suferinta ci mai degraba actorie.Pana la urma ce poti cere de la o fata de 13 ani eu am fost cu una de 14 si tot asa ca vai o iubesc ca e matura la minte...era pe dracu abia dupa ce m-am despartit de ea am descoperit ca era chiar de varsta ei.Ele vor sa fie libere la varsta asta nu vor sa se implice cine stie ce in relatii adica eu consider ca e un timp pierdut.Nu ma lua drept dusman imi spun doar parerea.
Dar daca intr-adevar esti sigur ca tine la tine si toate astea iti sugerez sa nu o mai bagi in seama cateva zile you know asta merge de obicei pentru ca daca vede ca esti indiferent cu ea de obicei o sa vina ele la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă aş avea o fată de 13 de genul, sută-n sută ar avea destinul lui Maitreyi.
Sau a lui Allan. Pe munte, izolată de civilizaţie şi de tine.

Serios acum, ai optişpe şi te uiţi la o fetiţă de 13 anişori?
Ţi-ar putea fi soră sau verişoară.

Ar fi okay dacă ea ar avea 18 şi tu 23, sau chiar mai mult, dar ea e mult prea mică.

| OberPaul explică (pentru anonim_4396):

Mda, m-am uitat pentru ca e matura, cu capul pe umeri. Dar aici nu cred ca mai gandeste cum ar trebui...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OberPaul):

Dacă tu eşti cel din poză şi mai porţi şi ochelari, ar fi cazul să-i cam schimbi.laughing
Nu te-ai uitat bine.

| OberPaul explică:

Am uitat sa mentionez ca mi-a zis si aratat ca nu mai vorbeste cu cei doi.

| OberPaul explică:

Mdaa, prieteni de pe TPU. Au zis bine unii dintre voi ca o da in vrajeala. Il place pe unul din cei doi, vrea sa aiba relatie cu el. Dar din cate am vazut, el o tine de plictiseala. Eu unul am pus piciorul in prag si am terminat-o cu ea. Acum vorbim ca niste amici, dar ea tine sa vorbim in continuare seara la telefon. Pentru mine e indiferent acum daca vorbesc cu ea sau nu!

| efxlabel a răspuns:

Tot ce ai putea face este sa o întrebi daca te iubeste cu adevărat si sa o faci sa intelega faptul ca tu nu ai putea avea pe nimeni altcineva în afara de ea. Ar trebui sa ii dai sfaturi in legatura cu parintii ei, sa ii spui ca o sa încerce sa nu le spună orice lor... Daca te iubeste o safie mult mai afectata daca te desparti de ea decât daca esti cu ea si cse cearta cu parinti ei... O sa ajungă sa nu mai invete la scoală in sem de revolta si o sa poata face doamnefereste alte tâmpenii nedorie. Aveti grija de voi. PS.: Varsta nu contează!