| anonim_4396 a întrebat:

Noroc ca mai sunt oamanei de caracter.Macar la intrebarea asta sa imi raspundeti ca la orice intrebare de 2 bani raspundeti si cei care au ajutor nu straight face plzz. sper ca aveti rabdare sa cititi. Va multumesc mult! Hi TPU. Nu stiu ce sa fac am o pretena "colega" la scoala stau cu ea inm banca si ne intelegem fff bine adica ne intelegeam...are un catel si am stat vineri de la 2 jum pana la 7 jum afara a fost fain ne-am distrat si sambata am stiut ca o sa ne simtim si mai bine si am hotarat sa mergem la malll, ok am mers am vazut un film dar nu neam simtit asa de bine. ea a spus ca.vai ca nu is astazi asa happy ca eri sau ca ieri m-am simtit mai bine cu tine si chesti. ok am mers acasa bine. Duminica a PROMIS ca vine cu mine la bisrica si cand o sun sa vina ...Paiiii stii ca vine versorumio din germania si trebuie sa stau sperc ca nu te superi. mia picat fata exacta sa mi so intamplat si la ziua mea cand am invitato prima oara o zis mai vedem noi si cand am chemto a zis ca trebuie sa se duca la tara ca vacanta de vara e scurta si chestiiiiiii. ok azi am vb cu ea si am chemat-o afara la fel si luni am chemat-o afara. si ea zice ca n-am chef si chastii si ma enerveaza cumplit ma simt char tradata asa isi bate joc de mine parca azi am vb cu ea pe fata si i-am zis ca eu numai te intreb ca inainte de a sta impreuna in banca acum in clasa 7 am stat si in clasa a 6 la fel a fost treaba ne-am certat ne-am impacat. chasti si ea a inceput cica vai acum in capu tau crezi ca numai tin la tine ca la o prietena si ca te tradez si chasti cu voce tare chiar ma jignit e nesi rau cate am facut pentru ea deci intrevbarile mele sunt

1. mai o chem la joaca?

2.so mai bag in seama ca stau in banca cu ea. sai arat semne afective ea uraste chestile astea si cred ca de vreo 9 ori in 2 ani nu ma imbracisat

3.sa mai fim prietene si sa nu incep nicun razboi ca sunt in clasa a 7 si cand termin a 8 sasa o sa fie ultima data cand o sa ne vedem ca in a 9 ma mut sau sa incep un razboi adica razboi"" sa-i spun tot pe fata?

plZZZ char sunteti ultima mea sansa daca nu credeti ca puteti sa-mi raspundeti plzz stuneti ile prietenilor sau rudelor sa-mi raspunda si mie la intrebare plzz va dau funda mare mare mare va pup :*:*:* sper ca ati inteles SCZ DAR MAM GRABIT!

18 răspunsuri:
| AliceIDK a răspuns:

Mai o chem la joaca?
Mai intai vezi ce este cu ea. Analizeaz-o!
2.so mai bag in seama ca stau in banca cu ea. sai arat semne afective ea uraste chestile astea si cred ca de vreo 9 ori in 2 ani nu ma imbracisat
Da, da mai bag-o! Poate va veti impaca! Vezi sa stii cum sa faci asta!
3.sa mai fim prietene si sa nu incep nicun razboi ca sunt in clasa a 7 si cand termin a 8 sasa o sa fie ultima data cand o sa ne vedem ca in a 9 ma mut sau sa incep un razboi adica razboi"" sa-i spun tot pe fata?
Sa mai fiti prietene! Mai traieste fiecare clipa pana la sfarsitul "fericirii". Eventual, faci o mica discutie in pauza mergand cu ea pe coridor si ii spui ce te deranjeaza la ea! Sa ii spui cu mare grija! Poate fii sensibila si sa se agraveze situatia!
Sper ca te-am ajutat cu tot! MUlt noroc cu prietenia!

| TooManyXoxoA a răspuns:

Pai acelasi lucru mi se intampla si mie...crede-ma.se foloseste de tine... apoi cand s-a cam plictisit de tine nu mai iese cu tine si te ignora.iti spus ca nu ar trebui sa te agiti astfel de oameni gasesti oriunde si te asigur ca-ti vei gasi o alta prietena mai buna:*

| Smika a răspuns:

1).vorbesti cu ea ca sa nu pari suparata pe ea.
2).cand iti spune si ea sa mergeti undeva, ii spui si tu ca nu poti ca ai alte treburi(ca sa ii arati cum facea si ea).
3).sa nu cazi la picioarele ei si sa faci cum vrea ea, daca spune ea hai sa mergem undeva, si tu nu ai chef...nu ii spune:,,da hai sa mergem unde vrei tu, ciiii...,, nu vreau pentru ca nu sunt sclava ta si fac cum vrei tu.SIMPLU.
4).sa fii tare si sa fii tu insusi si in viata asta nimeni nu poate sa te comande faci ce vrei tu.winkingbafta

| AnimeChu a răspuns:

1. Nu, daca te refuza nu are rost. Pana la urma vei vedea ca o se simta singura si tot la tine o sa se intoarca
2. Nu, adica las-o mai mult timp, sa se simta " libera". Insa daca ti-ar fi fost prietena adevarata, ti-ar fi fost alaturi mereu
3. Da, spune-i ce crezi si vezi pe urma daca va impacati sau nu. Daca nu reusiti sa va impacati, asta e... are balta peste! Uite-te in jur! Sunt atat de multi oameni care poate vor sa-ti fie prieteni! Bafta si sper ca te-am ajutat macar putin ^^

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

"SCZ DAR MAM GRABIT" NU e o scuza destul de buna pentru greselile facute in text. Si ce naiba inseamna "chasti"?

Poate tipa are alte prioritati. Nu o poti obliga sa vina la...biserica sau unde vrei tu thinking Nu vrea, nu are chef, si ca sa nu te supere a cautat si ea un motiv.

Sa strici o prietenie pentru niste chestii inchipuite...pffff

| DjReFresh a răspuns:

Raspunsul meu cuprinde toate cele 3 intrebari: deci! de ce sa lasi pe cineva sa isi bata joc de tine? vezi si tu partea goala a paharului, nu mereu pe cea plina si daca este o nesimtita, las-o naibii... fa asta cit nu e prea tirziu... am avut si eu "prieteni" din astia, si am incheiato repede cu ei si acum sunt foarte fericit ca am facut-o la timp. raspunde daca ti-am fost de ajutorhappy cu placere

| Shikamaru a răspuns:

1.Daca e in timpul scoli no mai cheam la joaca, poate isi face teme etc.Laso pe ea sa te cheme, o sa fie mai binewinking
2.Da...mai bag-o in seama doar e prietena ta.Nu uita ca mai ai si alti prieteni/prietene, nu numai ea.
3.Nu incepe un razboi pentru ca nu o sa rezolvi nimic, cred ca o sa va certati mai tare.Peste 2-3 zile iar o sa fiti prietene bunewinking.
Eu atat am avut de spus, sper ca te-am ajutat.Ne mai auzim, Bye.

| Vampixu a răspuns:

Draga mea, dupa parerea mea, ar trebui sa o lasi o perioada in pace, iar apoi sa incerci sa nu mai petreci asa mult timp cu ea pentru ca se vede ca nu are nici-un interes fata de tine.
Sa stai dupa ea si sa plangi nu are rost, imprieteneste-te cu alte fete, petreceti timpul cu persoane carora le place sa converseze, sa iasa la joaca, etc.
Acum, sa-ti raspund si la intrebari:
1. O poti chema la joaca, iar daca nu vrea, sau inventeaza scuze, nu mai pierde timpul cu ea si arata-i ca ea are de pierdut, nu tu.
2. Poti vorbii cu ea, dar nu trebuie sa-i arati ca suferi pentru ignoranta si indiferenta ei. Fi tare si converseaza ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat iar daca se vede ca nu o intereseaza ce spui, las-o.
3. Nu spun sa incepi un razboi cu ea, dar daca vrei asa mult sa stie ceea ce simti, spune-i si vezi cum reactioneaza. Dar sa stii, daca incepe sa faca pe lingusitoare cu chestii de genu "Cum poti spune asa ceva, esti prietena mea cea mai buna!" sau altceva de genul acesta, e o pierdere de timp sa te mai complici cu ea.

Te sfatuiesc ca pe viitor sa eviti persoanele care stau cu tine doar cand au nevoie de ceva sau se plictisesc, pentru ca tu vei fi cea dezamagita.
Sper ca te-am ajutat. Fii tare in continuare! :* Multa bafta.

| stefanutza a răspuns:

1.La joaca? Esti intra 7a nu 1a asa ca nu o mai baga in seama...
2. cerei dirigintei sa te mute deoarece nu iti place ca te distrage de la ore...
3.nu te chinui inceraca sa o ignori sa stai cu dusmanca ei nr 1 ca ea sa se supere pana intr-o zi ai sa vezi.
P.S.:Nu mai fii prietena cu ea

| PeAripiDeVant a răspuns:

Hey! In primul rand ai foarte multe greseli de ortografie,de exprimare, de punctuatie, chiar daca ai scris pe calculator.ar fi trebuit sa nu te grabesti si sa scrii corect. Speranta moare ultima, asa ca poti s-o mai chemi la joaca, desi daca as fi in locul tau cred ca nu as face-o.Probabil ea este o persoana mai rece si de ce nu mai matura.Daca te-a refuzat inventand diverse scuze stupide nu inseamnaa ca este intr-un anumit fel. Poate nu vrea sa se joace cu tine, sa iasa cu tine. Poate are alte ocupatii fata de ale tale si de aceea nu accepta.Sincer,nu cred ca ce este intre voi este o relatie de prietenie, nici macar una in devenire.Te sfatuiesc sa-i spui toate astea.Ba chiar trebuia s-o faci de prima oara.La a doua intrebare ti-as spune sa te comporti normal cu ea(ca o colega), iar daca nu-i plac gesturile si comportamentul tau fata de ea incearca sa te adaptezi.Bafta! Bye bye!

| Eveeee a răspuns:

Deci e cam lung ce ai scris happy dar am citit tot tongue pai uite... din moment ce prietena ta tot gaseste scuze inseamna ca poate ea nu te considera cea mai buna prietena straight face si poate nu prea mai are chef sa tot stea cu tine intruna, ew zic sa mai iesi pe afara si cu alte prietene las-o si pe ea si si uh sa fi mai libera asa numai stati intruna impreuna... poate ar fi mai bine ca un timp sa nu prea mai vb [doar asa ceao cf bine uh bine si atat] poate lucrurile se vor rezolva de la sine happy incearca si tinema la curent cu ce sa intmwinking[in privat bine intzles] bft :*:*

| YoYoLicious a răspuns:

-Normal ca o mai chemi la joaca, doar e prietena ta.
-Bag-o in seama, ia-o in brate. Daca ea nu o face prea des, inseamna ca e mai timida, dar tu nu renunta. Daca poti, ia-o in fiecare zi in brate. Cred ca are nevoie. Cred ca lipsa ei de afectivitate fata de tine se datoreaza lipsei afectivitatii din partea rudelor, altor prieteni, poate chiar parintilor, asa ca tu nu renunta la imbratisari!
-Ar trebui sa fiti prietene forever. Cum sa incep razboaie? Intre prieteni nu exista razboaie. Daca iti da o palma, tu intoarce si celalalt obraz. Trebuie sa o intelegi mereu sa fii langa ea mereu. Daca nu-ti raspunde la tel, sun-o mereu. Daca isi inchide telul, trimite-i multe mesaje, sa le vada cand o sa si-l deschida. Daca nu are chef sa iasa afara, du-te la ea acasa. Daca nu te invita inauntru, intra singura. Daca nu iti raspunde, bate pana iese cineva.
-Nu-i nimic ca ai atatea greseli de vocabular. Noi aici pe TPU intelegem toate agramaticalitatile posibile. Cu cat mai multe, cu atat mai bine. Nu ne suparam. O sa ii spun si mamei mele sa iti raspunda sa ai cat mai multe sfaturi.
-O zi minunata si sanatate multa.

| crisbebe a răspuns:

Am patatit-o si crede-ma ca nu e placut dar nu stau sa iti dau sfaturi pentru ca e alegerea ta pana la urma dar sa iti zic ce am patit eu:
mie in clasa a 6a mi s-a desfintat clasa si am venit in alta cls in a 6a si o fata iulia care mi s-a zis sa am grija cu ea si ca e profitoare si alte chesti dar pe mine m-a pus putin de ganduri ca TOATE fetele din clasa mi-au zis asta dar ziceam da da pana cand am ajuns prietena cu ea chiar am invitat-o la mine stateam cu ea in banca vorbeam cu ea la telefon cu s-ar zice totul era roz pana a devenit excesiv de roz adica:eu sunt mai credula si mai...na de fel adica iert tot trec peste tot si altele dar in fine aici e vorba despre tine nu de mine asa.ea tot imi lua lucruri adica devenise o obisnuinta sa imi umble din penar sa imi ia pixuri hai am inteles o data de 2 ori de 3 ori dar in fiecare zi? imi lua din mancare si ce ma deranja cel mai mult era ca facea niste glume si se lauda de nu se mai putea adica in sensul asta:Vai, ce nota mica am luat!(nota mica fiind 9, 50)sau niste glume asa nesimtite as pute zice:Lasa ca tu esti oricum blonda! si alte chestii care ma deranjau si ma lua asa eu nu aveam drept de cuvant.
Si am zis ca lasa ca se schimba si nu stiu ce si nu stiu cum dar pana la o anumita limita am inteles dar sa iti zic:eu o perioda adica aproape tot semestrul 2 am lipsit si cand o sunam sa imi dea temele imi zice:A, sti ca acum nu am chef sau mi-e lene sau alte scuze idioate dar ideea era ca daca ea ma suna sa ii dau temele eu nu aveam dreptul sa refuz.
Si la un moment dat nu ii mai suportam glumele si arogantele si m-am dinstantat de ea putin cate putin pana nu mai eram decat colege de cls.
Eu nu zic sa rupi prietenia ci din ce ai zis tu pari gen ca mine:accepti tot si esti luata de proasta fara suparare dar eu sunt mai directa dar te sfatuiesc sa ii platesti cu aceeasi moneda:Cand te suna sa mergeti undeva refuz-o si nu-i mai arata afectiune fi mai distanta si vorbeste-i asa mai in sictir.si intoarce-i vorba de ex; vai ce urat s-a imbracat aia si tu ii zici:mie mi se pare dragut ceva de genul si vezi cum se comporta pe urma si alegerea ramane la aprecierea ta dar eu ti-am spus ce am crezut de cuviinta si cred ca a fost mai bine sau iti dau un ex decat sa zic stai sau nu cu ea pentru ca nu eu decid ci tu.
succes in continuare si sper sa iei alegerea buna.
si scuze ca am scris asa mult dar am simtit nevoia.

| Shammal a răspuns:

1. cheam-o dar gandeste-te ca ea decide daca vrea sa vina sau nu, cum si tu decizi daca vrei sa o chemi sau nu; 2. bag-o in seama daca simti asta, poti sa-i arati semne afective chiar daca ea le uraste dar sa nu te afecteze pe tine reactia ei la semnele tale afective; 3. fiti prietene; poartate asa cum simti tu, cum esti tu; ce cred alti despre tine nu e treaba ta, nu are de ce sa te afecteze; vezi tu spui ca ai facut multe pentru ea si te astepti ca si ea sa faca iar daca nu face te simti urat; de ce simti ca te-a jignit spunand cu voce tare ca tu crezi ca ea te tradeaza, pentru ca mai sus chiar tu ai spus ca te-ai simtit tradata; ea este mai dezinvolta, asa e ea, nu inseamna ca e rea sau nesi; te imbratisez cu drag :*

| harciog a răspuns:

Eu nu-ti pot raspunde pentru ca nu mai am demult nici caracter nici personalitate.

| Gnomic a răspuns:

In relatia voatra de prietenie, prietena ta, are un statut de superioritate fata de tine, de aceea te refuza in nenumarate randuri. Prietenia ta nu ii este atat de necesara incat sa o faca sa aiba nevoie de tine. Poate ca e mai matura decat tine sau mai rece. Mie mi-ai dat impresia ca te deziluzionezi repede, si esti mult mai sensibila ca ea - adica mai putin matura. Daca te-as numi imatura ar lua o conotatie negativa. Asa ca iti spun sa te deziluzionezi repede, si sper sa nu te superi si sa ma intelegi gresit. Incearca sa nu mai fi dependenta de ceilalti. Daca o sa ai mai mult de o prietena nu o sa vina sfarsitul lumii. Nu te plange de oameni pentru ca o sa te inveti ca ei sa se schimbe pentru tine iar tu sa nu te schimbi deloc. Schimbare e foarte buna, te ajuta sa te maturizezi, sa dezi mai puternica. Nu te supara atunci cand cineva iti spune un defect, corecteaza-l, e pentru binele tau, nimeni nu iti vrea raul.
Prietena ta nu are nevoie de prietenia ta, fie pentru ca nu te apreciaza indeajuns, fie ca e mai matura decat tine, fie ca este mai rece. Chiar daca e vina ei sau a ta, incearca sa iti faci alti prieteni ca sa nu mai depinzi de nimeni. Incearca mai intai sa te accepti asa cum esti si sa ai mai multa incredere in tine. Asa o sa vina prietenii la tine si o sa te iubeasca pentru cine esti tu cu adevarat.
Nu crea raboi cu nimeni. Ignoranta se plateste cel mai bine cu ignoranta. Tine minte. Nu insulta si nu incerca sa reprosezi dezgropand mortii, genu " iti mai aduci aminte.". Incearca sa nu ii mai dai atenite, incearca sa ignori, ca asta o sa fie cea mai buna arma impotriva ei in caz de ea nu iti merita prietenia si te subapreciaza. A ignora nu inseamna a nu baga in seama si a intoarce spatele, inseamna a fi indiferent in cazul tau.
Daca o sa ai mai multi prieteni, o sa dai dovada de mult mai multa independenta si ea ar vrea sa fie cu tine iar.
Daca ea e mai matura decat tine iar tu aproape ca o sufoci cu "prietenia " inseamna ca tu ai o problema. In cazul acesta ar trebui sa iti faci mai multi prieteni, si ii oferi caldura si intelegerea ta acelui prieten/e care crezi tu ca gabdeste aproape ca tine. Joaca-te, nu-ti pierde copilaria din cauza ca ai avut prieteni care nu te intelegeau, sau cel putin asa credeai tu. Bucura-te de copilarie cat mai ai timp.
Tu te cunosti mai bine. Incearca sa fi cincera cu tine. Bafta!

| tutankamon2607 a răspuns:

La 1.nu doar daca o cheama altcineva
la 2.nu stai cu alte fete ca tot ea vine la tine
la 3. nu e cazul sa incepi un razboi doar fi tu insuti

| alex_8738 a răspuns:

Poi eu sunt baiat si cam fetele din clasa mea sunt la fel ba se cearta ba se inpaca.
1.Incearca sa faci cat mai mult sa te placa ca sa te cheme ia la joaca nu te pe ia.
2.Incearca so ajuti cat mai mult.
3.Da sa mai fiti prietene da nu chiar asa de mult pentru ca o sai i se pare cam ciudat.BAFTA,MULT NOROC.