| Mosotti a întrebat:

Nu am inteles niciodata de ce oamenii inseala, mai ales barbatii! Daca ai gagic (pentru femei) sau gagica, ti-a placut, ai ales-o, ce rost are sa te duci in alte parti? De ce ai mai ales acel om pentru ceva serios daca iti bati joc? De ce nu faci de toate cu partenerul? De ce cauti in alta parte? De ce nu spui clar "vreau oral, vreau asa, asa asa", de ce le e rusine de propria persoana?
Asta zic in cazul in care acasa e totul bine, si partenerul ofera ce este de dorit celui care va insela.

Cazul doi, daca unul din parteneri nu mai ofera celuilalt ce trebuie, de ce nu zicem franc "nu imi oferi aia aia aia ca inainte, voi pleca", si pleci, abia apoi te duci la alt partener, nu paralel. Ce mai stai cu ala daca nu mai e bine? Dar sa te duci la altcineva, stai cu ala daca e bine cu ala.

Inselatul este de neacceptat in viziunea mea, inselatul la ordinea zilei, premeditat, repetat, pentru ca automat in 90 % din cazuri distruge relatia de acasa. Este imposibil sa nu se simta, esti mai satul si la sex, se simte asta acasa, mananci timp mai mult care trebuia alocat familiei. Ma deranjeaza doar in limita ca destrama relatia, altfel daca nu, nu era o problema.

Insa sunt mai intelegator cu inselatul accidental si foarte rar. Ca ala nu prea afecteaza. Ca daca am zis accidental si ocazional, inseamna ca nu se mai repeta. Daca ma inteleg bine cu partenera in foarte multe puncte de vedere, nu dau cu piciorul la o relatie doar ca a mea a dat-o cu imprumut ocazional si altuia, se mai intampla, mai bei, mai aia, nu e capat de tara asta. Atat timp cat relatia nu e afectata deloc, adica cum se intampla in acest caz, nu ma deranjeaza.

85 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am observat ceva si la mine si la tine, noi care vedem totul prin ratiune nu prea intelegem partea emotionala umana, asta pentru ca oameni iau 95% din decizi emotional nu rational, degeaba incerci sa intelegi omul rational, nici noi doi nu ne putem intelege, multe decizi sunt stupide, fara logica

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ba eu am inteles foarte bine, dar de multe ori nu-s de acord si trebuie sa ne educam sa ne infrangem emotionalul malefic care face rau si altuia si celui in cauza. Ca doar aia inseamna sa cunosti natura umana, sa intelegi mai ales partea emotionala, deci cunosc, partea rationala o stie oricine.

Asa ce facem? Emotional imi vine sa-i dau in cap nu stiu cui ca m-a enervat, fac asta? Deci asta nu e o scuza. Eu in sensul asta intreb de ce, ca se stie ca face rau ce am zis si deci nu trebuie sa asculte emotionalul ca si la dat in cap, deci se poate, dar nu se vrea. Ca daca pot sa nu dea in cap si sa nu faca alte prostii desi simt, asa pot si dincolo. Adica intrebarea era tradusa "de ce dracu faceti tampenii cand stiti ca face rau? De ce dracu va ascultati primitivele de emotii care va fac si voua rau?". Ca face rau si celui in cauza, face rau celuilalt, dar si lui, ca ce crezi? Cu amanta sau amantu e mai bine? Aia te vor la bine, cand e sa stea cu tine sa-ti suporte figurile, sa fie si la greu, la treburi cu tine, nu mai e asa bine. Si ramai de multe ori fara nici unu.

Normal ca stiu de unde emotiile alea care ii impinge la prostii. Nu trebuie sa fim sclavii naturii in detrimentul nostru, trebuie sa zicem NU, sa ne gandim si la binele nostru. Si daca arabii au reusit prin educatie sa anuleze instinctul de supravietuire care e o emotie ce depaseste pe oricare alta, se bat care sa devina kamikaze, stau la coada, dar nu aleg aia pe oricine, deci a aparut o emotie noua prin educatie, a inlocuit-o pe cealalta, asa se poate si in relatii. Daca nu ne controlam, emotiile atunci nu am fi oameni, omul de aia are inteligenta, nu sa faca ca pestele doar instinctual totul, prin asta ne diferentiem de toate animalele, ca avem gandire. Iar cum educatia s-a aratat ca poate anula unele emotii si face altele, e minunat, deci inteligenta da roade.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Pai realitatea ne spune altceva,studieaza comportamentul uman sa vezi ca omul nu prea are liberul arbitru,mai mult actioneaza instictiv de asta toate incercarile ale omului privind comportamentul lui sunt zadarnice, de asta nu poti avea incredere in nimeni, reprimi acele emoti ceea ce duce la sinucidere, depresie, depresia este boala secolului oare de ce, poate pentru ca reprimam animalul din nou, daca reprimam natura noastra nu inseamna ca am evoluat

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ai citit ce am zis de arabi? Lor le-a reusit totusi sa se opuna celui mai puternic instict, da? Deci e rea vointa la restul. Arabu` simte ca vrea sa moara pentru patrie si are depresie daca nu o face, se simte rau ca nu e acceptat de cei ce recruteaza.

Si hai sa-ti mai spun, inhiband instinctele, in timp se tocesc ca nu-s folosite! Orice nu e folosit se atrofiaza, nedandu-le curs, nu se foloseste zona aia din creier care le face, treptat se dezactiveaza ca si la un muschi care nu-l lucrezi. Dand curs emotiei, ea se consuma, da semnal ca e folosita, pastreaza zona activa.
Cand se secreta substante care produc emotia, alea se duc cand emotia se consuma adica dispare, daca NU dispare, afluxul de neuotransmitator din ala, face ca receptorii sa-si reduca numarul pentru ca simte ca e abuz, exces, reducandu-se nr de receptori nu mai merge treaba, ce se secreta nu mai poate activa, ca nu mai sunt receptori. Si se duce, dupa un timp, la inceput simti tare, dupa aia treptat dispare, de aia dispare si suferinta de fapt la o chestie, pe acelasi principiu.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Da,asta m-a mirat si pe mine, sa iti dai propia ta viata

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu trebuie sa te mire, vezi ce face educatia de mici? Deci putem sa facem asta si la relatii mai ales ca instinctele alea sunt mai slabe ca cel de supravietuire, da, iti dai viata, simti asta din tine ca vrei, ca nu e o problema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei foarte bine. Ai făcut aici o teorie frumoasă. Dar nu ai fost încă în situație. Când o să fii, mai vorbim.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Nici nu trebuie sa fiu in situatie ce stiu ce si cum. Stiu de ce se intampla, doar ca trebuie ca la noile generatii sa nu mai apara asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Spui că trebuie. Impui ce ți se pare că este bine. Dacă crezi că exprimarea unei opinii poate să elimine, să nu mai apară asta. În spate este impulsul sexual necontrolat, care este extraordinar de puternic iar tu vrei să îl anulezi cu predici. Nu vreau să te blochez să gândești altfel, dar să te gândești că îți consumi energia luptând cu entități mult mai puternice decât tine.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Eu nu te contrazic pentru ca ai dreptate! Daca nu mai imi da partenera acasa si imi e greu sa ma despart in cazuri gem cum a zis Gabi, atunci e clar ca ma duc in alte parti sa rezolva aia, dar daca e bine acasa (cazul la care m-am referit de fapt si in care nu-s de acord cu inselatul), nu se justifica sa insel, asta voiam sa zic. Iar daca vine chestia aia cum ca barbatu se blocheaza la aceiasi femeie, mai are si mana si sa se gandeasca la alta, sau hai, se mai duce rar la o dama de consumatie, sa nu existe pericolul deteriorarii relatiei, dar nu strica o relatie care merge si unde e bine acasa. Adica are omu cap si zice "ma, m-am blocat, sunt prostu naturii, vrea sa ma oblige sa ma duc la altele, eu o fentez, ma duc dar mai rar, dar nu stric relatia, mai folosesc si mana si ma gandesc la cine vreau, ma uit la un film din ala pentru asta, sau ma mai duc la o dama de consumatie, ma deblochez si apoi e okey si acasa, trebuie sa ma duc ca altfel raman blocat, dar NU imi iau amanta, ca pierd timpul si se va simti acasa, poate degenera treaba, se va duce dracu o relatie okey". Asa se face.

| Drimmero a răspuns:

Ai punctat bine pana la final unde ai dat-o de gard. Nu exista inselat accidental, inselatul e alegere personala fara doar si poate.

De ce oamenii insala? E una din intrebarile existentiale,, o singura concluzie poti zice despre om, e fara indoiala cea mai spurcata fiinta!

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Am zis de ce inseala, natura vrea asta, sa schimbe partenerii, sa caute ala mai bun in prostie, insa cand am intrebat de ce, trebuie sa rezolvam problema prin educatie de mici, si vom rezolva cum au facut arabii cu ce fac ei.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Asta e in sange, nu se poate trata/

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Se poate, nu imi place sa ma repet, dar si instinctul de supravietuire e in sange si s-a tratat la arabeti. Doar sa vrem, daca nu vrem exista scuze.

| Mosotti explică:

DA! Pai asta am zis si eu lui RAY aici, ca oamenii au ratiune, si trebuie sa o si foloseasca.

| Mosotti explică:

Am zis ca se poate intampla, nu suntem perfecti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In majoritatea cazurilor e vorba de comoditate, eventual faptul ca ramii fara jumatate de imparatie, plus problema copiilor...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

E vb ca daca ai o relatie ok, tinem de ea, nu ne jucam. Iar aia cu pierdutul bani da, e o mare problema si asta, e normal sa evitam despartiti, copii, aia mai lasa-i, ca, cresc si se duc, ne mai vedem si de noi.

| Frank51 a răspuns:

Nici nu are rost sa vorbim de astfel de oameni. Daca nu se mai simte bine si spune ca vrea sa puna stop, no problem, se trece peste, dar prin inselat demonstrezi lasitate, imaturitate, iresponsabilitate, prostie, samd.

Trebuie sa ai asteparile potrivite de la fiecare om din viata ta, sa poti sa citesti din gesturi, comportament, vorbire, activitate. Daca nu poti sa citesti omul si iti trebuie relatie, nu trebuie sa fi surprinsa cand te lasa.

Eu cand vorbesc cu oricine, in primele 30 de secunde stiu ce merita omul, ce sa mai zic daca imi petrec 6 luni din viata cu persoana aia...

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Da, insa cum a zis un coleg mai sus, pot fi situatii cand e nasol sa te desparti cu una cu doua, aici e problema.

| OldSoul a răspuns:

Pai gandeste-te, ca ar trebui sa bei doar apa toata viata.
Te hidrateaza, iti face nevoile, toate cele, dar cand vezi ca altcineva bea cola, iar tu bei doar apa, parca ai mai vrea sa gusti si altceva laughing

| Mosotti explică (pentru OldSoul):

Pai si ce facem, pentru asta ne jucam cu celalalt? Daca poti face asta sa nu se simta, este okey, dar daca e regula, se va simti, si atunci nu este okey. Si dupa aia ne miram ca apar crime, batai, pai daca tu imi faci rau, s-ar putea sa ma razbun chiar daca ma suicid dupa aia sau ma duc la parnaie, deci de acolo vine, nu ai voie sa faci rau celuilalt, eu asa consider, este ca si cum l-ai lovi fizic. Daca te sti ca vrei si altceva, ca asta e in felul de a fi, nu mai faci relatie serioasa, stai asa si este okey. Eu am zis ca-s contra in situatia in care se simte acasa si e nasol, daca nu se simte mai merge rar, pentru deblocare. Dar ma rog cainele de ce nu-l schimbi? Acolo nu mai vreo cola? Sau copilul, mai ales ca ala fiind si de generatie diferita iti manaca sufletu de 5 ori cat un partener, zic si eu na, cum dracu doar la relatii te ia de cola?!

Asta am observat si la mancare, de ex uneori daca nu mananc cartofi prajiti cu copan, NU mai pot manca altceva, simt ca vreau aia, dupa ce mananc aia, chiar daca nu mai mananc mult timp, pot manca iar acel ceva de dinainte, in general eu repet felul de mancare chiar si luni de zile, pana la punctul blocajului, dupa aia iar merge. Deci uneori chiar este necesara o escapada pentru deblocare, am zis uneori la cine apare asta, ca si daca e bine acasa si se blocheaza, oricum nu se intampla ca vrea omul ala. Deci cand e necesar, asta este, nu avem ce face, dar nu asa ca obicei.

| Emma30555 a răspuns:

Unii considera ca viata e scurta si vor sa ia ce e mai bun, de la ceilalti de la viata in general. Relatia iti ofera stabilitate dar de multe ori oamenii se plictisesc si vor totul, si stabilitatea de acaaa si libertatea de a fi cu cine vor ei. Nu se pot impaca toate astea dar multuora le place riscul. Cam asta cred eu ca se intampla celor citati de tine

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Mda, nu stiu ce sa zic, dar nici asa sa ne jucam cu celalalt ca ni se scoala noua, trebuie rezolvata asta clar prin educatie.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Toate astea se întâmplă și de la educație. Suntem învățați de mici sa avem familie sa ne căsătorim, și toată lumea o face dar unii o fac datarita presiunii societății, sa fie în rand cu lumea sa nu fie mai prejos, poate sentimentele adevărate nu sunt baza relației, poate doar obisnuinta sau afecțiunea stau la baza, apoi ei au goluri în viata, toate aceste goluri duc spre decizii nu tocmai corecte fata de partener. Oamenii nu fac totul din răutate, o fac din slăbiciune nu își asuma cine sunt ei cu adevărat și asta fiindcă le e teama de singurătate, de gura lumii și ajung sa aibă conflicte interioare, unii își asuma și o iau pe o cale alții trăiesc la modul asta

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Ai dreptate, de aia se grabesc fetele sa se marite tocmai social cum zici tu, ca tot am intrebat in alt topic, dar nu stiu de ce se ia lumea dupa ce se zice, ca eu unu nu m-am luat, mi s-a parut casatoria o prostie. Mi se pare ca e mai rau ca inainte, inseamna doar obligatii, cheltuieli in plus. Iubirea nu sta in acte, si de multe ori astia se inteleg mai bine ca aia cu acte.

| Nemessys a răspuns:

Si tu ai fost copil, corect? Mai stii momentul in care vedeai o jucarie intr-un magazin si ti-o doreai tare mult dar parintii nu ti-o puteau lua? Si abia de craciun ai primit-o. Cum te-ai simtit? Te-ai bucurat? Te-ai jucat cu ea, ti-ai facut de cap, dar dupa parca nu mai e acelasi lucru si o dai uitarii, in schimb cand ai vazut alta jucarie, cea veche dispare de tot din peisaj si nu mai are aceeasi valoare ca la inceput. Compara asta cu relatiile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

E o comparație bolnavă, nu o mai face. Asta e diferența dintre un copil si un om matur. Nu pui egal intre jucării si relații.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba eu zic ca e o comparație bună. Pentru unii acea persoana chiar reprezinta o jucărie. De ex. Un băiat care vede o fata frumoasa. O vrea neapărat pentru aspect, se,, joaca " cât poate cu ea și după nu l mai interesează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Ce conteaza ce cred unii? Unii sunt prosti si imaturi. N-ai tu treaba decat daca te identifici in aceeasi categorie.

| Mosotti explică (pentru Nemessys):

Dar partenerii nu sunt jucarii sa-ti bati joc de ei, nu se compara, faci rau prin asta! Am zis lui Alpha in celalalt mesaj care e treaba.

| Mosotti explică (pentru Nemessys):

Pai e grav daca vede ca o jucarie pe partener, ca jucaria aia poate lua si o viata chiar! Si mi se pare normal. Bine ca nu am fost in cauza, ca eu faceam mai rau, sa nu mai poata avea vreodata nici de nota 1 partener (stiu cum) niciodata dar nici sa nu crape, sa vedem apai ce face, si dupa 10-20-50 de pedepse din astea, sa vad eu care mai trateaza un suflet ca pe o jucarie! Ai facut o rel serioasa, iti asumi sa nu faci rau, e treaba ta cum, altfel poti plati scump.

| Nemessys a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru un unii chiar sunt niște jucării

| Mosotti explică (pentru Nemessys):

Pai si de aia se plateste grav uneori asta.

| Digikey a răspuns:

Intelepti si filozofi din toate timpurile au incercat sa raspunda la intrebare si tu crezi ca cei 3 labari tristi de pe TPU care sunt prezenti ca mustele la orice postare detin adevarul?

| Mosotti explică (pentru Digikey):

Eu am intrebat, am auzit ca-s cam 1 milion de useri aici.

| Dorotheea21 a răspuns:

Si ai folosit atata amar de ratiune ca sa iti lasi o portita morala: 'daca e accidental, o mai scap si eu'? laughing
Accidentalul este constiinta ta.batting eyelashes
Accidental este random dragule, nu inseamna o cantitate, de mai multe ori, de mai putine ori si 'ocazional', cand ai ocazia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar persoanele lipsite de rațiune înșală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a ametit de tot sampania de aseara cumva?
Sa stii ca exista mai multe forme de inselat, nu doar legate de relatii sexuale.
Nicio forma de inselat nu este scuzabila si tolerabila. Punct.
Inselatul e practicat de oameni imaturi, iresponsabili, irationali, falsi, narcisisti, plini de ura, instabili emotional.
De catre oameni care NU te apreciaza/respecta sau te iubesc in mod autentic.
Curvia se manifesta la mai multe niveluri, nu doar la contact fizic.
Ultimul tau paragraf este toxic pentru orice barbat sanatos.
Gandire de beta cuck. Nu exista inselat accidental. Never. E doar ultima minciuna fabricata ca scuza.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne intelegem noi de mult timp, dar pentru comentariul asta big LIKE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Vai, Drimmero, să-ți dea Dumnezeu. Iti doresc un an!

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eu am zis ca mai tolerez pentru ca intamplator mai cunosc si natura umana, ar cam trebui sa o intelegi si tu, ca daca ai intelege-o, nu ai mai zice ce zici. Am zis accidental dar poate m-am exprimat gresit, trebuie sa zic doar ocazional si rar. Si daca e bine acasa si apare blocajul din gene, si nu te mai excita cea de acasa, ce faci? Ca prin asta te obliga jigodia de natura sa te duci la altele, te face sa te plictisesti, rulezi un soft de fapt, esti executant. Daca nu te deblochezi, se duce dracu si acasa tot. De multe ori deblocarea se face si cu un sex ocazinal si rar, de obicei la dame de consumatie ca sa nu existe nici un risc de natura emotionala, apoi va merge bine si acasa.

Imi aduc aminte, zicea nevasta de barba-su la psiholog "domne pisicolog barbatu meu nu prea poate sa si-o tina in pantaloni", pisicologu "da, are o problema..sa vedem.dar eu zic "domne, omu nu si-o poate tine in pantaloni ca este mai alfa asa, e mai barbat sa zic asa din punct de vedere al naturii", s-a blocat domnu` pisicolog mai ales cand i-am zis sa puna mana sa studieze psihologia evolutionista pe care evident ca nu o cunoaste.

Eu nu am zis ca e bine, zic doar de acest caz, ala era la ordinea zilei si nu-s de acord, dar natura zice ca e ok din pacate, tocmai asta si doreste. De aia am zis sa rezolvam asta prin educatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Gresesti grav. Nu e nicio natură umană. Una e sa te uiți după alte femei sau alți bărbați, alta e sa trădezi efectiv, doar asta presupune înșelatul. Sa arunci priviri nu înseamnă înșelat. Ar trebui să mergem ca orbii pe stradă. Deci e "common sense".

Problema e că dacă ierți asemenea scăpări (ceea ce nu ar trebui), respectivul partener sub nicio formă nu o sa aiba întipărit in cap "wow ce sotie buna am, trebuie sa am grija si s-o respect mai mult" -asta e wishful thinking. Dimpotrivă, iertarea pentru ei înseamnă numai "permisiune" sa repete din nou greșeala pentru că oricum o să-i ierți tu și data viitoare întrucât ești considerat fraier si bun de exploatat ca provider (resurse mareriale, timp, atenție, etc.) in timp ce tu vei primi tot mai puțin la schimb.
Asemenea relații trebuie să se termine si punct. Înșelatul presupune să trăiți amândoi in minciună in continuare si când sentimentele nu sunt reciproce.
Unii oameni, da, nu pot fi capabili să mențină o relație de lungă durată. E inabilitatea lor si nu trebuie sa le găsim scuze pentru că își rănesc partenerii amăgindu-i in iluzii.
Problema se complica mai rau in casnicii in care apar si copii. De aia si "iertatul" artificial doar pentru a asigura copiilor un viitor linistit (insa negarantat).

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pana la urma mai conteaza si viata partenerilor, nu doar copiii care dupa un timp se duc la ale lor si multi din ei ii lasa balta pe parinti. Si oricum unui copil ii e mai rau intr-o familie unde parintii nu se inteleg decat daca nu mai sunt impreuna.

Daca nu e in natura umana, de ce se intampla ce se intampla? Adica pur si simplu sa nu exista tendinta in mod natural, daca nu e in natura umana, nu faci acel lucru de la sine pentru ca nu simti ca vrei asta, nu te ajuta, nu te face sa te simti bine chiar daca l-ai face fortat sa incerci.
Ai putea face sex si sa te simti bine doar cu partenerul si atat, cu restul nu ai mai putea, adica dupa cuplare sa se intample asta, daca de catre natura se dorea, asa s-ar fi intamplat! Si cand te duceai in alta parte, cucu nu mergea nu simteai nimic, plecai.

De ce nu se intampla ca 50 % din oameni sa-si abandoneze copiii sau cainii ori pisicile?! De ce sunt doar exceptii? Ca sa te iau cu natura umana. Si de ce chestia cu fragilitatea relatiilor, inselatul se intampla foarte des?! Lasa moralitatea, ca aia blocheaza deja ceva ce vroiai sa faci, trebuia sa nu simti ca vrei.

Eu am zis, daca e diversitate doar sexuala rar si nu infidelitate emotionala ar mai merge, dar repet, sa nu fie afectata relatia deloc. Ptr ca daca apare acel blocaj, ce faci? Ia zi, ce faci? Nu mai merge cu aia de acasa, si trebuie formatare, cum procedezi? Stai asa? Pai ti se duce dracu relatia. Te duci pe sestache, te deblochezi, si apoi si acasa va merge, ca nu ai incotro. Dar nu sa fie la ordinea zilei.
La mine de ex infidelitatea emotionala ma deranjeaza, aia sexuala sincer mai putin daca totul e la fel de in ordine acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ești nebun,
Din cate am observat eu bărbații care înșeală tocmai că au relații care merg bine, eu nu cred că există iubire dinaia egala și autentică și morții masii, întotdeauna unul din parteneri e mai dependent decât celălalt intr-o relație.
Alea sunt minciuni gogonate că nu mai oferă ce trebuie, chestia e urmatoarea multi stau într-o relație sa nu se simtă singuri, chiar daca vor persoana x raman cu persoana y din comoditate, doar nu spun uite eu stau cu tine doar pentru că x-ulescu nu mă doreste, eu cu el/ea as vrea sa fiu dar, rămân cu tine. Nu se spune asta, deși e adevărul.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai sa fie cu ala care ar vrea! Nu sa stea cu cineva cu care nu vrea, si sa se duca paralel cu ala pe care-l vrea, e aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Unii înșeală pentru că vor să experimenteze și altceva (știi vorba cu "ciorba de cartofi") 2. De de divorțat nu divorțează pentru că au copii iar unii dintre ei sunt mici și au nevoie și de mamă și de tată alături. 3. Unii partenerii nu se pretează la perversiuni de genul iar aceștia caută în altă parte pe altcineva cu care să le pună în practică.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Asta cu experimentatul mi se pare putin aiurea, daca mi-am ales pe una, stau cu aia, ca de aia am ales-o ca-mi place, ce alta e altfel? Are 2 capete, 3 picioare si 5 gauri?! E tot aia. Nu are sens sa ma complic pentru un ssex.
Aaa, daca imi place de alta sa zic ca intai as iesi din relatia actuala si apoi m-as duce la alta dar sa fac relatie serioasa daca ar fi, desi nici asa, ca daca am ales-o pe una, aleg bine sa ma si inteleg si sa si arate cum imi place, n-as avea motive sa ma duc la alta.
Si daca aleg aleg si una care sa-mi faca si fanteziile daca le am, sau eu ei.

Cu copiii e altceva, au si adultii viata lor, au dreptu sa-si traiasca viata, mai rau o duc copiii in familia unde partenerii nu se inteleg, decat daca-s despartiti.
Mai bine zi altceva, ca oamenii nu stiu sa aleaga ce trebuie.
Aleg doar dupa panarama, hahaiala, prosteala, ssex. Ori viata nu e doar asta. Si cand vin si altele, constata cat de diferiti sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru diversitate.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai si ce rost are sa ma incurc cu alta? Ce rost are diversitatea aia? Ca mai rau ma incurca, ca-mi fura din timp.
Ca daca-mi place de una, nu vad de ce nu mi-ar mai place mai in colo.
Iar daca vrei diversitate, nu mai faci cuplu, si aia e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ego. Să-și dovedească ei că pot cuceri mai multe.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai un om destept nu e nevoie sa-si demonsteze, ca-si stie potentialul deja dinainte. Isi alege una si sta cu aia. Bine, asa pentru diversitate sexuala doar, poti sa mai te duci si la alta sau altul, asta daca sufletul e doar la partener, desi poti iubi doi parteneri deodata, nu e problema, iar daca stau toti trei impreuna, e foarte bine la o adica, ca asa cum poti iubi doi copii, doi frati daca ai, doi parinti, doi caini, asa poti iubi si doi parteneri daca-ti plac la fel de mult.

Asa si cineva care are bani, are bani si deja stie de dinainte ca poate sa-si cumpere una si alta, nu e nevoie sa-si cumpere n chestii ca sa-si demonstreze ca poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

"iar daca stau toti trei impreuna, e foarte bine la o adica." = Bigamie care se pedepsește conform legii.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu se pedepseste decat daca faci acte paralel si cu altcineva, dar asa fara acte poti sta unul cu doua, sau una cu doi, nu e problema.
Sau poti avea acte cu un partener dar sa mai stea si al doilea fara acte, depinde.

| Jus7t a răspuns:

Înșelat accidental..."te-am ftut din greșeală, am crezut că ești blondă, scuze! Lasă că data viitoare când ne strângem 100 de oameni dezbrăcați și stingem toate luminile și ne alergăm prin sala asta aici sper să dau de ea...și eventual să nu *** din greșeală un tip sau pe altcineva.ori pe tine chiar"
Nu îmi vine în cap niciun exemplu de înșelat accidental.
Una e să nu reziști tentației și alta e accidentul.

În mod normal nu trebuie să se înșele, nu trebuie să îți bați joc de o persoană și de încrederea pe care o are în tine.
Oamenii înșală din egoism și inconștiență, nu cred că sunt capabili sa înțeleagă rănile provocate în o altă persoană când trădează.

| Mosotti explică (pentru Jus7t):

La nerezistat tentatiei ma refeream. De aia as pune pedepse penale pentru cei ce cauzeaza suferinta.

| sayWhaaat a răspuns:

E simplu, sunt doar 2 categorii de oameni care inseala, lasii si cei lipsiti de moralitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Ce frumos ar fi daca viata ar fi asa de simpla...

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai spune-mi tu un motiv pentru care inseala oamenii, fie sunt fricosi, lasi, slabi, fie inseala pentru ca nu li se pare nimic in neregula cu a face asta. Nu am intalnit in viata mea o persoana care a inselat dintr-un alt motiv, si nici nu ma pot efectiv gandi logic la un alt lucru care l-ar putea determina pe om sa insele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Pentru ca sunt realisti si isi dau seama ca relatia lor s-a dus la mama draq dar totusi au mai multe motive sa mearga pe calea asta decat sa rupa tot, cum ziceam mai sus. Nu mi se pare lasitate sau frica, ci realism. Daca unul imi ameninta integritatea mea sau a familiei si stiu ca pot sa scap sau sa fac sa para ca un accident, atunci il omor. La fel daca stii ca poti sa inseli fara sa faci praf mai tare relatia in care esti si sa pastrezi aparentele... de ce nu? Nu e lasitate, frica, sau slabiciune. Eu ii zic realism. La fel ca in cazul celor care reusesc sa se sinucida.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce "relatie" mai e aia pe care incerci tu sa o pastrezi, daca inseli? Nu e nici un realism, cazul tau se incadreaza perfect la lipsa de moralitate/sociopatism. A nu ti se parea nimic in neregula cu a MINTI persoana pe care se presupune ca o iubesti mai mult decat orice si pentru care ti-ai da viata, nu sugereaza nimic altceva.

Din momentul in care inseli, si as indrazni sa spun chair din momentul in care TE-AI GANDIT sa inseli, nu mai ai relatie, fie ca persoana de langa tine stie sau nu, "sufletul" relatiei ala s-a dus pe apa zambetei, sunt doar doi oameni care stau unul cu celalalt din frica si idiotenie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Omiti factorul TIMP si erodarea pe care el o poate aduce unei relatii - si nu neaparat din vina celui care inseala.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, daca se produce "erodarea" aia, te desparti, nu inseli.

| Mosotti explică (pentru sayWhaaat):

Corect, daca e totul okey acasa, stai dracu acasa, zic la general. Eu as pune pedepse penale pentru cei ce provoaca suferinte, pe bune. Sa vedem, mai fac apoi?

| Mosotti explică (pentru sayWhaaat):

Pai si de ce sa considere ca este in regula? De ce sa strice o relatie stabila de ani de zile? De ce sa-si faca singuri rau si celuilalt? Nu vad cum de nu vad ca nu e okey, e simplu sa-si dea seama ca nu este in ordine.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

In inselat este de vina doar partenerul tau, el are familie si el poate alege sa insele sau nu, nu celalalt, celalalt nu are nici o obligatie sa se gandeasca la relatia voastra, deci nu e vinovat, daca partenerul tau zice nu, asa ramane, el trebuie omorat.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si de ce doar la relatia intre parteneri apare eroderea, si la alte tipuri de relatii nu? Vezi animale, copii, eu stiu, dar sa vad daca tu stii. Nu lua erodarea ca ceva in regula, ca nu este.

| Mosotti explică (pentru sayWhaaat):

Ai dreptate. Si ca te-ai gandit sa inseli, si nu este okey.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am zis ca e in regula, am zis ca exista si e foarte frecventa. Motivele sunt multiple si difera de la caz la caz.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Gindeste-te ca esti cu una si ati facut credit impreuna la casa, aveti un copil, si ea o ia incet-incet razna. Cum se intampla cu majoritatea femeilor de pe la 40 de ani. Ce faci, te desparti? Cu cele mai mari sanse sa ramina copilul cu nebuna, sa ii platesti pensie alimentara, si sa ramii si pe drumuri? E usor de vorbit de pe margine...

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, ma despart de ea, evident. Nu am credit impreuna la casa cu iubita si casa e pe numele meu, asa va fi cu orice tipa as fi, oricand.

Nu e usor de vorbit de pe margine, e usor de stabilit solutia logica si optima.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Te desparti de ea si copilul ramane cu nebuna? Esti genial. Nu iti doresc sa ajungi vreodata in situatia asta.

| sayWhaaat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu voi sta niciodata cu o persoana cu care nu vreau sa fiu sub nici o circumstanta, bineinteles ca sunt genial, e alegerea obiectiv corecta. Orice alta alegere implica scuze in afara logicii si a rationamentului.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Corect, nu se poate pleca oricand asa usor, asa ca unii isi fac treaba in alte parti, dar daca acasa nu e ok si acela a luat-o razna dar e si greu sa te desparti, mai merge, de neiertat e cand e bine acasa. De ce zici ca pe la 40 ani femeile o iau razna?!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Din ce am observat in jur pe la prieteni/familie. Bine, exista si multe cazuri in care nu o iau razna, insa cei mai multi care nu observa asta o fac fiindca se intampla incet-incet, iar sotii lor fie le tolereaza si din exterior e foarte greu sa percepi ce se intampla, fie se duc si aia pe aratura.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Te intrebasem in ce sens o iau razna femeile cam pe la 40 ani, adica cu ce o iau razna, sa inteleg si eu, ca asta chiar nu stiu. Daca e aia ca devin cicalitoare, nu mai dau sex, nu e greu sa te prinzi, chiar daca se intampla incet, ca vezi treaba, dar sunt fraieri ca stau sau permit asta. Daca au cazuri nasoale cum zici tu ca e greu sa plece, este de inteles, dar si acolo depinde de ei sa se impuna acasa.

| Stefancalin1997 a răspuns:

E adevarat ce spui, probabil ca respectivul sau respectiva s-a plictisit de partener si vrea sa incerce ceva nou. Atunci se duce in alta parte, bate la doua ciocane cum s-ar zice.
Chestia cu inselatul e o mare prostie, ba nu-ti mai place de el/ea desparte-te si apoi faci ce vrei. Nu sunt de acord cu inselatul de nicio culoare, daca intr-adevar tii la aceea persoana nu ai cum sa-l inseli trebuie sa te controlezi.

| Mosotti explică (pentru Stefancalin1997):

Am permis accidentele rare si ocazionale, ca daca bei, iti pierzi ratiunea aia cu care te controlezi.

Aia cu plictiseala este aranjata de natura, dar trebuie sa o rezolvam, nu uita ca de caini, pisici, copii nu ne plictisim! Nu e vb ca e altceva, sunt tot relatii afective si alea, deci hai sa mai facem si ce vrem noi, nu doar ce vrea natura doar in folosul ei si contra binelui nostru. Ca poate vezi un caine mai frumos, nu? Dar de ce nu te plictisesti de al tau? Hmm. jigodia asta de natura vrea sa schimbam partenerii, de aia apare asta, e programat sa apara plictiseala. Dar ce ma mira e ca nu am vazut pe cineva sa se sesizeze de chestia asta. Cum de in celelalte relatii afective nu se duce treaba si ramane stabila pana la final.

| Delcatty a răspuns:

De-acord, inselatul e ceva inacceptabil.
Acum, de ce insala oamenii?
In primul rand, din dorinta de a avea o rezerva daca pica relatia cu celalalt. Apoi, fiindca cel inselat are ceva avantaje de oferit, deci persoana care o comite grav vrea si cu dansa-ntransa, si cu sufletul in rai.
La barbati ar putea fi dorinta de a "capata" cat mai multe "trofee" sau din poligamie, dar, din nou, au nevoie de cineva care sa ii iubeasca.
Mai rau e cu persoanele casatorite sau, si mai si, cu copii. E mai greu sa te desparti de cineva in conditiile astea. Divortand, unora le e teama sa isi piarda averea, in special barbatiilor, sau ca nu vor mai putea sa isi vada copiii.
Altii stau din obligatie pentru copii, sa nu ii afecteze acest proces.
Alteori, libidoul absent al unuia din cuplu devine de nesuportat pentru celalalt.
Parerea mea e ca toate situatiile astea pot fi altfel combatute. Ai chef de altcineva? Desparte-te de actual/a. Nu ii cauza si mai multa suferinta. Ramai loial o data ce te-ai bagat intr-o relatie cu cineva, punct. Restul sunt scuze.

| Mosotti explică (pentru Delcatty):

Pai asta am zis si eu, nu merge, desparte-te si gata. Aia cu trofeele e de la natura si de aia am zis ca trebuie sa corectam asta. Eu ma refeream mai mult la cazurile cand e bine acasa si totusi inseala, ala e cel mai suspect caz, restul e asa si asa. Ca vorba ta, sunt multi parametri care fac sa nu te desparti cu una cu doua, dar iti faci treaba prin alte parti daca acasa nu e okey.

| Delcatty a răspuns (pentru Mosotti):

Li se uraste de prea mult bine daca fac asta cand totul merge bine.
De-acord cu tine.

| Mosotti explică (pentru Delcatty):

Pai aia zic, in acest caz eu sunt contra si pledez pentru asta, nu in celelalte cazuri, deci cand e bine acasa. Ca in celelalte cazuri daca-s multe din alea de care zice Gabi si e greu sa te desparti, e de inteles ca iese ce iese daca acasa e nasolie.

| Panada56 a răspuns:

Pentru că li se pare că lipseşte ceva la partenerul/parteneră şi îşi caută altundeva fericirea.

| Mosotti explică (pentru Panada56):

Pai daca lipseste, la inceput cum nu lipsea? Ca, caracterul omului nu se schimba niciodata, obiceiurile la fel, ciudat. Dar e cum am zis, la inceput s-au luat pe prosteala si nu se vedeau cum sunt, asta e greseala lor. Poti sa iei ce lipseste daca nu se simte acasa, insa daca faci asa, posibilitatea sa se simta e mare si deci nu e ok.