| marianalumencovici80 a întrebat:

Nu de mult am descoperit ca fiul meu se uita la filme sado-masochiste. Nu vrea sa mearga la un psiholog si se enerveaza cand ii vorbesc despre apucaturile pe care le are de la un timp.Ce am vazut la el in laptop e de nedescris.Nici nu mi-am imaginat ca exista asemenea lucruri.Se pare ca el e mai informat ca mine.Ce pot sa fac ca sa il ajut.Am incercat sa stau de vorba cu el. SPune ca se uita la asemenea filmulete ca sa nu comita chiar el o fapta dinasta.Si mai spuneti-mi odata, aceste siteuri sunt ilegale nu-i asa? Eu ce sa fac? Sa-i iau laptopul?

Răspuns Câştigător
| Q69 a răspuns:

Fiecare baiat este curios si vrea sa vada si sa afle tot ce tine se sex si sexualitate
fiecare s-a uitat de curiozitate si la deviatii
dupa cum am vazut ai scris ca pune asta in paractica...este grav
mai ales la varsta care o are
in primul rand un minor nu are ce sa caute nesupravegheat pe internet!

daca o sa mergi cu el al doctori specialisti... o sa fie indopat cu pastile care de fapt trateaza pe o parte si face rau pe alta

| marianalumencovici80 explică (pentru Q69):

Si eu ce pot face atunci?

| Q69 a răspuns (pentru marianalumencovici80):

Acum am citit si intrebarea din noiembrie postata de tine...
fata de ce ai scris atunci problema de fata este ca si inexistenta
ce nu inteleg este faptul ca pronlema dinainte care in mod normal este foarte grava nu este amintita in intrebarea de fata
parca este vorba de doua persoane diferite
acum ramane sa deslusesti "enigma" celor doua postari

16 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Am citit si cealalta intrebare.
Halucinatii si gandaci,tipic bolnavilor cu tulburari psihotice.
Eu te mai intreb ceva, ca de la mama la mama:tu, pana acum, nu ai mers la specialist sa-l intrebi macar din curiozitate ce are fiul tau?
Ce sa faci? Sa mergi la un psiholog sau la un psihiatru cu copilul, daca nu vrea sa mearga aduci unul acasa.

| DNSK a răspuns:

Psihologul nu este cel care indoapa cu pastile. El nu trateaza medicamentos, nu are acest drept! Prin urmare, nu-ti fie teama ca va fi o victima a abuzului de pastile ca nu e asa. Psihologul e cel in masura sa-l aduca pe linia de plutire. Nu trebuie sa te simti vinovata ca i-ai violat intimitatea atata vreme cat are un comportament cu totul deviat de la normalitate. E adolescent, e curios, dar ai grija sa nu depaseasca aceasta limita si sa o dea in extrem. Parerea mea e sa abordezi problema in asa fel incat sa-l convingi sa mearga la terapeut

| DNSK a răspuns:

A raspuns prietena mea la primul, acum raspund eu. nu stiu ce ar trebui sa faci cu el, are totusi 15 ani, si in majoritatea cazurilor de genul asta, cei care sunt inchisi pentru diverse lucruri, inclusiv crima, persoanele homosexuale, sunt asa de mici! mereu am zis ca de la inceput trebuia facut ceva cu ei, dar nu stiu daca ai ce! si filmele care le-ai gasit la el, e doar sursa lui de imaginatie! el le va face alea si plus altele care-i vin in cap! el se hraneste din alea! vei avea necazuri cu el daca i le vei sterge, sau sa-i iei laptopul! are 15 ani, da el va creste! cere neaparat ajutor, k nu vad prea roz viitorul!

| sabin89 a răspuns:

In paralel, fa niste investigatii fara sa stie el. Consulta-te cu niste persoane competente. Mergi la scoala si vorbeste cu cineva de incredere de acolo, poate cu directorul si cu consilierul ala (sau cum ii zice). Si roaga-i sa nu ii spuna lui, sau sa-i dea de inteles ca tu ai discutat cu ei. Cere-le doar sfaturi si atat. Si mai incearca sa discuti si cu altii care ar trebui sa stie, sau care ar putea avea un rol pozitiv. Ai putea sa mergi tu la un psiholog (fara el) si sa ii povestesti toate astea. Vezi ce zice si el. Nu-i de joaca. Deci nu pierde vremea. Du-te incoace, incolo. Eu as discuta chiar si cu un ofiter de politie (tot pentru sfaturi), dar totul discret. Daca la 12 ani a facut chestia aia (si de atunci pana acum nu sti ce o mai fi facut), e o problema serioasa.

| Laura a răspuns:

Problema este la tine că umbli în lucrurile lui. 80 vine de la anul nașterii? În fine, pornografia e pornografie. E treaba lui la ce se uită atâta timp cât nu afectează pe nimeni. Fiind doar niște filmulețe, unde ar fi problema? Și oricum, nici o plăcere sexuală nu este dereglare mentală cât timp toți partenerii sunt de acord; că nu-ți convin preferințele lui, ok, dar nu-i scoate ochii cu asta că nu-l faci decât să se simtă prost, de asta nici n-ar fi trebuit să știi.

| marianalumencovici80 explică (pentru Laura):

Sa inteleg ca si tu te uiti la asemenea ciudatenii?

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

In primul rand cati ani are fiul tau?
sti cum e la adolescenta copii isi cauta indentitatea in cele mai socante feluri, incepand de la muzica pana la vestimentatie filme etc.
Ti-o spun asta pentru ca si eu am un verisor care avea apucaturiile astea. Cand va trece de adolescenta va schimba totul si se va ghida spre lucruri mai simple.
nu-i spune mereu de psiholog deoarece va interpreta ca il crezi nebun lasa totul de la sine, nu te speria, nu-l pedepsii ca atuncii de ciuda va face si mai rau

| marianalumencovici80 explică (pentru SchiZz20CMrecords):

Are 15 ani acum.Dar cand avea 12 ani a facut o chestie de genul acesta cu o "prietena" dea lui.El si inca un baiat.Au chemat-o acasa la noi, eu fiind la lucru nu am vazut scena.Si prietenul lui filma in timp ce el o chinuia pe fata aceea.Am vazut filmuletul de la mama baiatului ala si ii dadeau sa manance de pe jos o puneau sa bea alcool si o tragea de par, a inchis.o in dulap.Si-a batut joc la propriu de biata fata.Au dezbracat-o si au chinuit-o.Am avut probleme cu parintii fetei, mi-am cerut scuze si bine ca nu a implicat si politia in asta.Nu e doar adolescenta.Nu stiu daca a mai facut ceva in ultima vreme asemanator, dar el spune ca filmele astea il ajuta sa se abtina sa mai faca acelasi lucru.Eu cred ca are o problema, deeacea am mentionat de psiholog.

| Vix999 a răspuns:

Problema nu se va rezolva daca il obligi pe el sa mearga la psiholog. Tu practic ii spui lui ca e anormal, ca e inadaptat, ca e stricat si ca are nevoie de ajutor. Persoanele cu dezechilibre psihice sau emotionale niciodata nu raspund bine la critica, ci din contra, nu faci decat sa il obligi sa se razvrateasca sau sa se ascunda mai bine.
Rezolvarea incepe simplu : cu tine mergand la un specialist. Ar fi bine sa mergi si la un psiholog si la un sexolog. Ei iti pot explica foarte bine ce inseamna aceste inclinatii si cum trebuie sa te comporti tu cu el.
NU te apuca sa incerci singur/a sa rezolvi problema pentru ca te depaseste!
Iti spun ca e o problema ce trebuie rezolvata nu pentru ca sado-masochismul ar fi neaparat ceva foarte grav daca ambii parteneri sunt de acord.
In schimb pot aparea probleme majore pe viitor care includ faptul ca ar putea sa oblige femeile sa faca ce vrea el, sa le chinuie si char sa le omoare din greseala. Deviatiile de comportament se accentueaza in timp pentru ca asemenea unui dependent de droguri, va vrea din ce in ce mai multe durere, mai mult pericol si risca sa nu stie cand sa se opreasca.
Cere ajutor acum pentru ca daca ignori problema s-ar putea sa fie prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere parerea unui psiholog, s-ar putea sa aiba nevoie si de un control psihiatric...

| marianalumencovici80 explică (pentru anonim_4396):

Oricum e destul de iritat deoarece am aflat de treaba asta, acum nici nu se mai uita la mine.Nu l-as putea convinge sa mearga la un consult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este patima si pacatul care-i vor conduce viata, casnicia soarta.banuiesc ca religia nu intra in discutie? atunci ramane logica care e stapanita de patima.asta e. unii sant betivi, altii curvari.altii criminali.el va fi desfranat. fereasca Dumnezeu de mai rau

| Saveluc a răspuns:

Am sa iti spun un secret. cauta sa te faci ca nu sti nimic. Pt. ca acum i-ai calcat intimitatea. 1 la mana se va feri cat mai mult de tine de rusine. 2 la mana. Nu poate face nimic in casa ca ii apari pe usa. 3 la mana. lasa-i libertatea impace si te va iubi enorm de mult ca mama. 4. Cat timp nu te leaga de pat sau de alt ceva. E bine. Fiecare om are sau incerca metode noi. Ma indoesc ca in viata ta nu ai fost o singura data legat/a de maini sau picioare.

| crestiniromani a răspuns:

Du-l la psihiatru, chiar daca o sa trebuiasca sa-l fortezi, intr-un mod mai puternic sau nu. Si in primul rand roaga-te lui Dumnezeu pentru cauza asta!