| anonim_4396 a întrebat:

Nu imi mai suport mama! Este o nebuna! La 13 ani nu am telefon mobil,am acces limitat la pc jumatate de ora sambata si la televizor nu am voie decat pe canale gen Discovery,Nat Geo Wild etc. Tata s-a saturat de ea si a plecat in alta tara dupa ce au divortat, iar pe mine m-a lasat cu ea pe motiv ca am de terminat scoala.Invat la un liceu foarte bun,de elita, din Cluj.Am avut media pe clasa a VI-a 9.98 si am luat numai note de 9 si 10, doar la geografie am luat un 8.Atunci mama m-a batut pana m-a invinetit.Nu am mers in viata mea la petrecerile colegilor,nu am mers niciodata in tabere sau excursii, doar invat toata ziua si o ajut pe mama la treburile casei.Imi spune ca daca in a opta pic examenul si nu intru tot aici ma omoara si ma arunca in strada.Ma tem de ea,m-a batut de multe ori pana m-a distrus complet, am si urmeCe pot sa fac? Ajutati-ma va rog!

52 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut ca tu esti troll de fapt...ti-am citit raspunsurile date anterior si am vazut ca sunt raspunsuri de adult, nu de copilas de 13 ani.
https://www.tpu.ro/utilizator/aciltu/raspunsuri/1/

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca nu va suparati, ce inseamna troll? Pe net scrie ca e "o fiinta gigantica, un urias, care vaneaza oameni, noaptea." iar la imagini apare un mutunache.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Violleta2022):

Lasa-l sa viseze in continuare...

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru BlyeeetAK47):

Multumesc!

| Fatamuntilor a răspuns:

In intrebarea anterioara spuneai altceva...
Dar daca asa ceva este adevarat, trebuie sa stii ca in cadrul oricarei primarii exista serviciu de asistenta sociala unde este si Protectia Copilului
Mergi acolo impreuna cu un adult care iti cunoaste situatia si povestesti ce ti se intampla.Cei de acolo vor face ancheta sociala la tine acasa si lua masurile necesare.
Dar daca se dovedeste a nu est adevarate, vei avea tu probleme
Am scris asta pentru a reflecta si pentru lua decizia corecta!
Dar trebuie sa stii ca infara bataii care spui ca mama ta ti-o aplica. sunt masuri care parintii le pot lua pentru copiii lor.

| Sn4k3 a răspuns:

Du-te la alte rude ca nu-i sanatoasa maicata, fara suparare.

| Cosmin3926 a răspuns (pentru Sn4k3):

Tu chiar crezi ca se supara daca spui ca ma-sa nu-i sanatoasa.

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu tatăl tău despre acest lucru și vezi ce sfaturi îți dă el. Dar vorbește cu respect despre mama ta si nu o înjosit. Explica-i cum te afectează atitudinea ei. Un raspuns blând îndepărtează furia, de aceea arata respect.

| cristimihailov a răspuns:

Intr-un fel are dreptate. Poate ca exagereaza in unele directii dar o face din dragoste, ca tu sa nu ai aceleasi probleme in viata pe care le-a avut ea.

Pot sa inteleg cu accesul limitat la calculator, ceea ce ar fi ok daca nu te vei duce in informatica. Poti sa te uiti cati copii sunt obsedati de jocuri si alte balarii de genul acesta de pierdut timpul.

Poate ca exagereaza cand te bate pentru note. Arata ca simte ca nu mai controleaza situatia.

Ai fii mai fericit daca ai incerca sa discuti si sa negociezi cu ea. Genul daca intru la liceu atunci as avea nevoie de doua ore la calculator, fara jocuri.

Sau merg intr-o tabara in fiecare an daca fac nu stiu ce.

Decat sa ramai in pozotia in care esti mai bine negociezi sa primesti bonusuri. Si o pui, daca poti, sa scrie.

Este o situatie in care amandoi ar trebui sa evoluati: mama ta sa ajunga sa conceapa ca tu ai inceput sa cresti si ca te mai poti apara si singur si ca ai alte nevoi, tu sa incepi sa inveti ca in loc in a te lasa prada disperarii, poti sa faci ceva planificat ca sa obtii ce iti doresti.

| Lawliet14 a răspuns:

Maica-ta e nebuna, am o cunostinta care a patit la fel si si-a ratat viata, cariera, plus ca nici mental nu e bine. Nu e vorba despre mine, ci de o persoana draga mie. Nu ai cum sa ajungi bine daca nu discuti cu profesori, nu ceri ajutor de la diriginte sau un profesor drag, si neaparat si de la un psiholog. SI LA PROTECTIA COPILULUI E MAI BINE, CREDE-MA. Exista centre sociale, internate sau centre sociale de la Biserica Ortodoxa. Ai putea locui intr-un internat al BOR, daca exista in Cluj! Sunt copii care invata acolo pana la 18 ani, in liniste si maicutele ii iubesc.

| Speed99 a răspuns:

Apelezi la protectia copilului.
Astfel de oameni nu merita sa fie parinti - nici macar nu merita sa fie in libertate.

Am mai intalnit parinti d-astia "perfectionisti", si m-am abtinut din greu sa nu iau ceva sa le dau in cap ca sa revina la realitate, si sa realizeze ca un copil nu e facut numai pentru scoala si munca prin casa aka sclavie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-ti prieteni mai bogati care te vor putea ajuta in viitor. Aparate, nu sta sa dea in tine, spuneti parerea, fa ce vrei. Vorbeste cu bunicii poate pot sa mai stai pe la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea-i sanatoasa la cap, dar nu prea ai ce face, sincer sa fiu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce ai sters intrebarile in care spuneai ca ai 23 de ani sau ca ai terminat Dreptul?

| m1dn1gh7 a răspuns:

Din orice unghi am privi, atitudinea ei e nejustificata. Poate are greutati la servici, poate e suparata din cauza divortului, poate are multe conflicte interioare, dar nu le poate folosi ca si scuza. Ai si tu un suflet si o limita. Daca nu o poti face sa inteleaga ca te distruge atat pe dinauntru cat si pe dinafara, contacteaza persoane in masura sa te ajute, eventual din cadrul scolii. Nu lasa lucrurile sa decurga in felul asta, acum te afecteaza mai mult sau mai putin, insa in timp se vor resimti mult mai dureros aceste episoade care pot fi evitate cu putin ajutor. Daca esti o persoana credincioasa, roaga-te pentru cauza asta. Multa pace!

| Diana661 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Tata e religios si ma ducea la biserica atunci cand statea cu noi, dar acum mama nu ma mai duce.M-am dus odata intr-o duminica si m-a batut cand am ajuns acasa ca am plecat de capul meu.Ea nu este prea credincioasa, plus ca are un limbaj oribil.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Diana661):

Hei, Dumnezeu nu e doar în biserică, te poti ruga în camera ta (fără ca mama ta să afle asta dacă crezi că va reacționa ca de obicei), şi să îi spui Lui tot ce simţi. Te ascultă şi te așteaptă să vorbești cu el, nu am halucinații şi nu am fost vreodată hipnotizat (au existat speculații cum că...) deci, cu încredere. big grin

| Diana661 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Multumesc.

| Daniel9988 a răspuns:

Uneori stau si ma intreb de ce toti cretinii fac copii...

| anonim_4396 explică (pentru Daniel9988):

Tu de ce ai facut?

| OnePiece a răspuns:

Incearca sa fii rebel. Comenteaza la tot ce spune ea. Vezi ce obtii.

| Ralukafay a răspuns:

Pai daca n-ar fi atat de impunatoare, nu ai mai avea notele astea bune.Si totusi, incearca sa vorbesti cu ea.

| Diana661 a răspuns (pentru Ralukafay):

Eu invat toata ziua si ea tot ma bate.Plus ca am probleme sociale cu ceilalti colegi.Cand am incercat sa ii spun de problemele mele, ea m-a abordat cu replica "Si ce vrei sa iti fac eu?"

| Ralukafay a răspuns (pentru Diana661):

Spune-i ca vrei sa mergeti la un psiholog de familie, adica pentru a va rezolva problemele familiare.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Fara vreun misto sau ceva de genul eu zic sa te bati tu cu maica-ta, sa o mai stapanesti... gandeste-te ca eu ma bateam cu ai mei, iar ei erau cam opusul la ceea ce ai tu (mai putin faptul cu examenul, pe mine ma amenintau ca ma trimit la crescut oi la bunica =]]]]]]]]]]])

| Random123456 a răspuns:

Protectia copilului.

| ParradiSs a răspuns:

Pai chiar e nebuna din ce zici aci, oricum dc nu i-ai zis lu taica-tau sa te ia la el sau nu stiu sa te duca undeva cu chirie pana iti termini studiile, parerea mea e sa vb neaparat cu taica=tau, femeia aia nu-i normala...nu exista scuza sa faci asa ceva...eu unu daca asi fi in locu tau nu i-asi mai permite sa dea in minecrying

| mimimumu a răspuns:

1.Poti suna la Telefonul copilului-Protectia copilului si sa spui povestea ta (daca vrei sa faci asa)
2. Daca ai peste 18 ani (cred ca trebuie sa ai peste 18 ani), te poți angaja undeva (da, in paralel cu scoala) si sa iti iei un apartament micut unde sa stai
(Astea sunt ideile mele)

| Ryss a răspuns (pentru mimimumu):

Cum pisici sa sune la protecția copilului?
E adevărat că mama ei e cum e, dar până la urmă, fara ea nu ar avea unde sta, ce purta şi ce mânca. Dacă ar suna, ar lua-o de acolo si ar fi vai de capu ei
Într-un fel, o înțeleg.

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru mimimumu):

A scris ca are 13

| Violleta2022 a răspuns (pentru Viitorulapropiat):

Citeste-i intrebarile anterioare si vei realiza ca are mai mult, este adult, dar se plictiseste si se joaca cu noi, inventand povesti si scenarii.

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok,scuze

| xFlo a răspuns:

O,doamne! E oribil! Mama ta are ca exista ceva ...asa ...mai nou, numit PSIHIC.Sunt copii care raman marcati,traumatizati,majoritatea criminalilor,psihopatilor au avut parinti abuzivi. Nu e absolut deloc normal lucrul asta! Chiar daca e mama ta nu ar nici un drept sa te abuzeze! Spune-i tatalui tau ce se intampla,nu mai poti sta asa. Poate se gaseste o solutie sa locuesti la bunici sau ceva de genu.
Exista foarte multe boli psihice care au la baza un astfel de comportament din partea parintilor. Exista sansa ca sa nu te poti exprima nici o data normal, sa nu te mai poti adapta in societate dupa aceste lucrui, imi doresc sa nu fie cazul tau, chiar ai nevoie de ajutor, sincer!

| xFlo a răspuns:

Ai mai putea face ceva.
Incearca sa ii spui ceva extrem, sa o sperii.Cum ar fi ca te vei sinucide pentru a ii atrage atentia, apoi ii poti spune de ce, poate asa ar asculta. Fa amenintari de genul asta pentru a o face sa realizeze ce efecte negative au lucrurile facute de ea ascupra ta!

| Diana661 a răspuns (pentru xFlo):

Nu pot.Nu imi sta in caracter, in educatie.

| Maopiscopulesculeandra a răspuns:

Într-o zi când mama ta sta în pat, așează-te lângă ea, și spune-i tot ceea ce simți tu, dar spune-i calm, nu fi nervos/a. Dacă nu va înțelege te poți muta la rude ceva dar dacă nu ai posibilitatea nu ai alta opțiune decât sa suni la Protecția Copilului(116111)

| Anchelor a răspuns:

PLeaca de acasa pentru cateva ore/ zile, daca vii acasa si iti reproseaza ca de ce ai plecat, ii spui ca nu o mai suporti si vrei ca ea sa isi schimbe comportamentul, daca din nou iti reproseaza sau te bate, ii spui ca vei pleca si nu vei mai veni acasa.

| endizaw a răspuns:

Eu cred ca este din cauza ca mama ta s-a despartit de tatal tau. Este atat de suparata incat nu mai vrea sa te piarda pe tine.
Stie ca primesti asa note si e foarte bucuroasa in interior-ul ei, dar trebuie sa ii spui in fata, ai 18 ani (cred), explica-i frumos ca nu e normal ceea ce face. Suna la protectia copilului, este cel mai bine. Daca nu vrei sa o faci, fa-o. Protectia copilului nu o-sa te certe sau ceva ca sa iti fie frica sa suni. O zi buna!

| Diana661 a răspuns (pentru endizaw):

Am 13 ani abia.

| anonim70 a răspuns:

Orice mama așa cum este ea îți vrea binele ea ti-a dat viața nu vrea sa ajungi rău vrea sa ai un viitor bun.Cauta să comunici cu mama ta spune-i ce simți!

| Shambler a răspuns:

Sunt doua posibilitati aici: ori acest post e un troll, ori e adevarat ceea ce zici. Din punctul meu de vedere, esti inca minor si trebuie sa fii supus tutorelui, dar dupa ce implinesti varsta de 18 ani, dupa aia pleci si nici macar sa nu te mai gandesti la soarta ei extrem de limitata. Daca este indoctrinata religioasa, e si mai rau, se vor ocupa cenusiii de ea pana in vecii vecilor.

| Anonim744652 a răspuns:

1.Poti suna la protectia copilului.Dar nu cred ca ar fi o rezolvare.Ai putea ajunge mai rau.
2. Tatal tau?
3.Liceul/scoala respectiv/a nu are internat?

| Cosmin3926 a răspuns:

Nu-i mai spuneti de protectia copilului ca la ce mama andicapata are nici nu cred ca-l lase sa sune la vreo ceva/cineva!

| aspicz27 a răspuns:

Mă gandesc ca nu i-ai spus ceea ce simți. Crezi ca s-ar supăra fff tare pentru ca îi reproșezi asta? Totuși, ai putea spune cuiva: unui adult de încredere care te poate ajuta. Asta ar cam fi singura soluție după mine. Cred ca mama ta e pur și simplu devastata de despărțirea de tatăl tău și își varsă frustrarea pe tine. Nu e ok. La fel, am auzit la radio un caz ca al tău. Până la urmă după nenumărate plângeri la adresa ei din partea unor profesori și a propriul copil care a încercat sa fuga de acasa, a înțeles că fiica ei nu e un sac de box și așa a încetat. Nu te indemn sa fugi, Doamne ferește!, vreau sa înțelegi și din perspectiva mamei tale care probabil ca vrea sa înveți mult pentru un viitorul mai bun decât e prezentul.

| Diana661 a răspuns (pentru aspicz27):

De asta s-au despartit...Il sufoca pe tata cu toate prostiile ei.

| Diana661 a răspuns (pentru aspicz27):

Ea nu intelege.Singurul care ma sustine este tata, dar nu ma poate ajuta momentan deoarece sta foarte rau cu banii si e plecat in Germania ca informatician.Rudele mamei sunt pe putin la fel de nebune, chiar o incurajeaza sa ma "instruiasca"

| Shambler a răspuns (pentru aspicz27):

Ce viitor? Intreaga soarta a Gentililor, sistemul de invatamant e controlat de evrei, ei sunt inamicii numero uno al omenirii.

| Iliescu_Carolina_1996 a răspuns:

Cu tatal tau ce relatie ai? Sau cu alte rude...stai la rudele tale o perioada, sau daca ai o relatie buna cu tatal.tau, vorbeste cu el si muta.te la el

| Diana661 a răspuns (pentru Iliescu_Carolina_1996):

Tata e foarte grijuliu cu mine.Lucreaza ca informatician in Germania.Mi-a zis ca din liceu ma ia la el...Pana atunci strange bani sa ia un apartament.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Diana661):

Tatal tau daca te iubeste si mai ales daca lucreaza ca informatician, trebuia sa te ia deja la el!

| Diana661 a răspuns (pentru Lawliet14):

Nu prea.Mai vine uneori de ochii lumii, sa nu spuna vecinii chestii.Cand ma viziteaza sta mai mult cu ochii pe pereti si pleaca repede sad