| anonim_4396 a întrebat:

Nu ma inteleg cu mama, tot timpul ne certam iar ea nu mai vorbeste cu mine si ma acuza de tot felul de lucruri.
ea ar vrea sa fiu mai apropiata di mai deschisa fata de ea, dar eu nu pot pentru ca ea este o persoana careia nu-i place sa fie contrazisa si tot timpul are un modul de a spune lucrurile ca si cand m-ar certa.
Ma deranjeaza ca tot timpul eu trebuie sa tin pentru mine tot ceea ce ma nemultumeste fata de ea, in timp ce ea imi reproseaza absolut orice.
De la 4 ani si pana in prezent (17ani), eu locuiesc cu bunicii,care au avut grija de mine in timp ce parintii mei sunt plecati in alta tara.
Ma vad cu parintii doar de sarbatori si in vacanta mare,iar timpul petrecut impreuna este prea scurt pentru a ne apropria asa cum isi doreste mama.
Ma strseaza ca face pe inabordabila si nu imi raspunde la telefon cand se enerveaza pe mine. Este vesnic nemultumita de mine, desi eu sunt cuminte si invat foarte bine,nici nu prea ies din curte.
Nemultumitile ei sunt legate de modul in care ma comport cu ea,spune ca sunt rece, dar eu nu simt sa ma comport alftel decat o fac. O respect, nu ii vorbesc urat, dar ea tot nu este multumita. M-am saturat sa las de la mine si sa nu spun ce ma deranjeaza pentru ca ea s-ar supara si mai tare.
Imi puteti da un sfat?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mă tem că orice ai face, ea va fi la fel. Tu nu ai de unde să știi în ce toane e ea, ce o preocupă, din ce cauză e mai „fițoasă"...
Cel mai bine ar fi să cauți să te porți cu ea așa cum te porți cu o prietenă bună, cu care vorbești cam despre orice.
Dar asta NUMAI după ce ai cu ea o discuție serioasă - preferabil față-n față, nu pe skype. Discuție prin care să vă promiteți una alteia un nou început al relației voastre, de la zero. Sau încetarea acesteia, dacă vreuna încalcă înțelegerea. (e doar o idee, nu o lua musai ca atare!)

| Simina94 a răspuns (pentru mihai69):

Eu ma port frumos cu ea, doar ca ea este foarte cicalitoare si orice spune parca ma cearta. Mereu face observatii si in public ma face sa ma simt prost povestindu-le altor oameni parerile mele sau experientele mele.

| mihai69 a răspuns (pentru Simina94):

De aia am spus că trebuie să aveți o discuție față în față - și chestiile astea trebuie să i le spui că te deranjează și să încerce să le evite.

| danay72 a răspuns:

Poate ca ar trebui sa vorbești cu ea despre acest lucru, când te vei întâlni fata în fata. E bine sa te deschizi și sa ii spui sincer ce simți, dar fără sa o acuzi de ceva și intr-un moment în care este bine dispusa. Dar, chiar dacă nu ești de vina, încearcă sa învingi răul prin bine.

| Simina94 a răspuns (pentru danay72):

Eu in momentul de fata nu mai doresc sa vorbesc cu ea, deoarece eu o sun si ea nu imi raspunde. Asa ca am decis sa incetez sa o mai caut si astept ca ea sa lase acest orgoliu si sa ma caute. Eu consider ca nu i-am gresit insa ea se comporta imatur lasandu-ma sa o sun si facand pe "pretioasa".

| danay72 a răspuns (pentru Simina94):

Îmi pare foarte rău că treci prin aceste situații.

| AriKristine a răspuns:

Wtf? e mama ta, ce-i comportamentul asta pe ea laughing auzi si tu."orgoliu" sa nu iti mai raspunda la telefon si etc. Nu o mai suni si gata. Ii spui exact ce ne-ai spus si noua aici. E mama ta, femeie in toata firea, sau are 15 ani sa faca chestii de genul? Spune-i lucrurile astea