| Adelina678 a întrebat:

Nu mai pot, înnebunesc si va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am o soră mai mare care acum cativa ani a ramas insarcinata la 18 ani din cauza prostiei ei, nici pana in ziua de azi nu stie cine este tatal din atâția. După un timp a găsit pe alt băiat si au stat în concubinaj in casa părinților noștri, recent s-au căsătorit. Cu el mai are încă 2 copii. Problema este că o chinuie foarte mult pe mama cu toate ca i-a crescut toti copiii pe cand ea toata ziua nu face ABSOLUT NIMIC decât să doarmă si sa stea pe telefon. Pana si de mâncat mănâncă fara măsură tot in pat. Ii e lene sa facă și un duș. In fiecare zi aud cum tot țipă și o înjură pe mama facand-o curva si că nu e în stare să crească un copil. Cum poate sa spuna asa ceva la o mamă care se chinuie atat? Asta merita?
Singurii care o întrețin sunt soțul ei si mama, nesimtita face la copii in nestire pe care ii este lene sa ii creasca, punandu-i povara pe spatele mamei sa faca toata treaba. Bine ca daca ii trebuie bani de tigari, e buna sa ii dea de fiecare dată, dar de respectat nu o respecta deloc. Mi se rupe sufletul să stiu cum își tratează părintele care face atatea sacrificii ca pe un gunoi

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, tu nu poti face nimic, fiind este decizia mamei tale sa o ajute pe sora ta si sa-si creasca nepotii.
daca tu nu stai cu ele si ti-ai inchiriat ceva, o poti lua pe mama ta la tine, sa-i dai si ei pace si liniste si sa nu mai munceasca pentru trantora de sora-ta

| Adelina678 explică (pentru Violleta2022):

Nu ca ar fi decizia mamei mele ci ea este constrânsa de situație. Ca daca nu ar fi ea sa creasca nepoții, ei ar muri de foame că mama lor adevărată nu face nimic nimic, doar mănâncă, sta pe telefon si doarme toată ziua. Face la copii in nestire ca apoi să nu fie in stare sa ii creasca. O chinuie pe mama noastra in ultimul hal după care o mai si înjură ca pe un gunoi. Asa stie sa ii mulțumească pentru ca ii creste toți copiii?

| sierra1 a răspuns:

și voi toți, stați impreună sub același acoperiș?

| Mosotti a răspuns:

Tu vezi de treaba ta, ce treaba ai tu cu ei? De ce sa innebunesti? Vezi de viata ta. Lasa-i dracu sa faca ce vor toti. Daca mama ta accepta, inseamna ca-i place asa, are ceva masochism in ea, deci nu e problema, ca daca o deranja ca lumea, nu accepta asa ceva.

Nu muri tu de grija altuia.

| Celcestietot a răspuns:

Stati de vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Ești (absolut!) sigură că nu este vorba despre DEPRESIE ci din contra, de prea mult răsfăț (din partea mamei, bineînțeles) și / sau de neasumarea responsabilității și pură obrăznicie?!

Mama nu a greșit cu nimic în creșterea și educația voastră? A făcut totul perfect?, în special în cazul surorii tale?

Mama ta a răsfățat-o cumva prea mult? Sau din contră, a certat-o și ' abandonat-o' prea mult?

Care e Varianta Corectă?

A avut ' acele discuții' mamă - fiică la timpul POTRIVIT? (în trecut! ) În special cu ea?

Sora ta are NEVOIE de două lucruri: 1. Responsabilizare - mama ta, doar " să o vegheze ", însă ea să-și crească odraslele! Sora ta are un job? Dar bărbatul ei?
2. Îndrumare și Sfătuire, Înțelegere chiar.

Sora ta are nevoie de AJUTOR, însă asta nu înseamnă că a făcut acei copii în contul mamei!

Singurii care o întrețin sunt soțul ei si mama, nesimtita face la copii in nestire pe care ii este lene sa ii creasca, punandu-i povara pe spatele mamei sa faca toata treaba.

Și tu crezi cumva că un copil se face singur -ă?
Bărbatul ei nu participă, chiar deloc?
La concepere mă refer, că la crescut e clar!
Nu se pot proteja? DE CE?
Există metode!

Apoi să știi că peștele de la cap se impute! Deci, dacă ceva nu merge bine s-ar putea să mai existe un Vinovat!

El (bărbatul), nu poate fi responsabilizat? DE CE? Nu sunt și copiii lui?

Bine ca daca ii trebuie bani de tigari, e buna sa ii dea de fiecare dată, dar de respectat nu o respecta deloc. Mi se rupe sufletul să stiu cum își tratează părintele care face atatea sacrificii ca pe un gunoi

Să nu îi dea!
Dacă vrea țigări să treacă la muncă!
(Copiii nu se cresc cu țigările pe care le fumează ea! )

| Adelina678 explică (pentru anonim_4396):

Eu inca din intrebare ziceam ca sora mea nu face nimic toata ziua deci e clar ca nici nu lucrează. Atata stie numai sa doarma, sa mănânce excesiv si sa stea pe telefon. Face la copii in nestire ca apoi să îi dea la mama noastra sa ii creasca. Dacă nu ar fi ea copiii aia ar muri de foame ca mama lor adevărată e o putoare. Si nu cred ca se va opri aici la facut de copii. Va fi o altă lupta mai grea. Tie ti se pare normal sa faca la copii in nestire ca apoi să nu fie in stare sa ii creasca? Si sotul ei lucrează, pe banii lui sta. Ala nu se implica deloc, doar o răsfață pe nesimtita. Nu a avut o copilărie chinuită deloc, a avut una ca toți copii. Ce face ea e pură obrăznicie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adelina678):

Bună.

Și eu am zis destul de clar că ar putea fi vorba de DEPRESIE!
Ceaa ce ai descris tu aici (toată situația), duce cu gândul în această direcție ( cufundarea & refugierea exclusiv în mediul online, neasumarea responsabilitățiilor zilnice, mâncatul excesiv sau lipsa poftei de mâncare, agresivitatea fizică sau verbală, lipsa interesului pentru propria persoană, igena necorespunzătoare, consum & mai ales abuz de tutun, alcool sau substanțe interzise... Toate sunt simptome clasice ale unui început (cel puțin!) de depresie!

Sunteți careva din familie medici psihologi / psihiatrii, să-i puneți instant un diagnostic corect?
Dacă NU, atunci îndemnați-o să viziteze unul!
Nu-i mai puneți voi ' diagnostice '!

A născut recent? (dacă a trecut mai puțin de un an de la nașterea ultimului copil, ar putea fi vorba de depresie postnatala! În acest caz NU este de glumit! În special, dacă a mai suferit episoade depresive și în trecut! Trebuie supravegheată, îndeaproape! În special în conexiunea & relaționarea ei cu copiii! )

Sugerați-i vizita la psiholog / psihiatru dar și protejarea, cu ajutorul metodelor contraceptive!
Sau sugerați-i soțului, asta!

De ce nu-i sugerați să se angajeze? (dacă tot are grija bunica de copii )?
Și lipsa activității zilnice poate duce la depresie!

Eu cred că tu ai puțină invidie pe sora ta, de ce?

Las-o tu în pace pe ea /pe soră -ta, tu vezi-ti de treaba & viața ta! Știe mama ta cum să se descurce cu ea, că de aceea e mamă! (Și e mamă de două, nu doar de una! )
Dacă nu poți ajuta, măcar NU încurca!
Dacă nu îți convine faptul că
mama ta a ales să o ajute pe sora ta, poți pleca de acolo! Și să-ți faci viața după bunul plac! Până la urmă, oricum stați cam prea aglomerați pe acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

.

E datoria ta, să te documentezi mai mult, înainte de a pune un ' diagnostic ' / ștachetă... Datorie DE SORĂ!

https://www.google.com/......ps?/search

P.S2:

https://www.google.com/......ps?/search

https://youtu.be/IWWwsUdaW1w

https://youtu.be/dJqEttSE0Wc

Și în cazul animalelor ( de exemplu în cazul, iepuroaicelor ) se întâmplă acest fenomen! (Sau ceva asemănător, d-apoi în cazul oamenilor / al femeilor! ).

Gândește puțin! E totuși sora ta!

| Adelina678 explică (pentru anonim_4396):

Depresie nu are cum sa aiba deoarece trăiește în puf, i se fac toate poftele. Nu sunt invidioasă deloc pe ea dar mă deranjează atitudinea ei. E doar obraznică si agresivă. De angajat nu vrea deloc sa se angajeze, are impresia ca daca sta pe banii familiei are dreptul să fie o putoare de nedescris. Nu ii mai lua apărarea ca ea greșește aici, după ce mama face totul pentru ea si isi bate joc cu nesimțire. Eu nu am cum sa fug de acasă din cauza ei, mai mult ea ar trebui să plece cu soțul sa isi caute alta casa, nu sa ne chinuie pe noi si sa ne tragă numele în jos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adelina678):

Bună.

" Nu ii mai lua apărarea ca ea greșește aici "

Nu știu de unde îți veni ideea că apar sau condamn pe cineva, TU AI DESCRIS O SITUAȚIE!, iar eu nu am făcut decât să-mi spun opinia și să-ți ofer o SOLUȚIE! (pe baza a ceea ce tu ai relatat! )
Așa ar face și un PSIHOLOG!

Dar se pare, că nu o accepți!
Nu accepți să te lași îndrumată, asfel încât chiar să rezolvi o problemă familială... Gravă!

Treaba ta!

Eu tot îmi spun părerea!

E perfect treaba ta dacă nu aplici sfaturile pe care ți le dau cu scopul de a rezolva sau îmbunătăți măcar puțin situația!

" Depresie nu are cum sa aiba deoarece trăiește în puf, i se fac toate poftele. "

Nu ai cum să știi/ ( să-ți dai seama), tu sau cei din jur de asta!
Depresia nu-i întotdeauna sinonimă cu o supărare OBSERVABILĂ, de către cei din jur!

Știai că în industria de divertisment, cei mai dispuși în a face o depresie severă sunt comedianții?
Vezi, spre exemplu cazul actorului Robin Williams, și dacă pe oameni că ei nu i-aș răsfățat viața... Atunci pe CINE?¿
Ți-am spus să nu mai dai tu diagnostice!
Iar chestia ( Nevoia ) de a consulta un psiholog (sau psihiatru ) -in cazul surorii tale, rămâne!
E la latitudinea ta, și a familiei tale, A VOASTRĂ ca familie dacă doriți să rezolvați o problemă! Sau măcar să o diminuați, sau nici măcar nu doriți să ȘTIȚI de existența ei! Vă place probabil să trăiți în ignoranță!

Cum dați banii (mama ta, am înțeles), pentru țigările surorii tale ați putea de asemenea să-i dați pe un consult la psiholog și pe tratament, dacă e nevoie!

" Nu sunt invidioasă deloc pe ea dar mă deranjează atitudinea ei. E doar obraznică si agresivă. "

Eu nu am avut de unde să știu asta ( de aceea am întrebat ), dacă nu explici ceva eu nu am de unde să știu!
Deci, nu te aștepta la scuze!
Doar explică situația mai bine, dacă vrei un răspuns mai exact, corect și complex!
Ai pus o întrebare pentru a primi răspunsuri la ea!

" De angajat nu vrea deloc sa se angajeze, are impresia ca daca sta pe banii familiei are dreptul să fie o putoare de nedescris. "

Asta nu e deloc bine!
Spune-i că " cine nu muncește, să nu nici mănânce! "
Măcar mâncare și curățenie trebuie să facă.
Dacă, zici că copii stau mai mult cu bunica.
Nu-i mai dea DELOC!, bani maică-ta de țigări, asfel EA o încurajează la lene! Și astfel, ȘI DEPRESIE!

Cât timp zici că a trecut de la ultima naștere ( ultima sarcină ¿ )?¿

" Eu nu am cum sa fug de acasă din cauza ei, mai mult ea ar trebui să plece cu soțul sa isi caute alta casa, nu sa ne chinuie pe noi si sa ne tragă numele în jos. "

Câți ani ai?

Nu să fugi, să-ți găsești o chirie! Ei /lor (ei și soțului ), le este mai greu cu plata unei chirii lunare deoarece au copii, 3 copii! Deci cheltuieli mari! pe când tu, ai familie, copii?

| MaryMaria333 a răspuns:

Doamne fereste...  Cum e posibil asa ceva?! Cunosc și eu un caz asemănător cu a tau, mă jur că așa ceva nici în filmele de groază nu am văzut.  Nu te supăra ca iti spun dar de vină e mai mult mamăta că îi pune coarne la cucoana care ar merita sa o aruncați de la casă ca pe un sac de gunoi, e o adevărată povară. Să se ducă dracu in lume cu barbasu, poate si ala o sa se sature la un moment dat de poama lui. Încercați să vorbiți cu ea sa ii spuneti odata sau de doua ori frumos, dacă nu pricepe nici atunci ori o duceți la doctor ca poate are probleme la mansardă, dacă nu, dat în moacă!
Mai pe scurt motivul pentru care îi sorăta așa ii de aia ca i s'a urât cu binele. Ce vrei de la un asemenea specimen...

Răspuns utilizator avertizat
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut, Adelina! sad Off, ce poveste tristă. Îmi pare rău. Mama ta cum reacționează la vorbele injuste ale surorii tale? sad

| MariaEElena0505 a răspuns:

Îmi pare rau de aceasta situație a mamei tale. Însă de ce nu se gândește sa ii spună cu frumușelul sa se mute? Stiu ca o inima de mama nu poate sa faca acest lucru. Însă ar cam fi cazul. Mama ta se poate îmbolnăvi din cauza acestor certuri zilnice. De la o anumită vârsta, conteaza foarte mult liniștea.

| HelpingHands a răspuns:

Să te ajutăm cu un sfat... Păi sora ta e un parazit! Trebuie s-o lăsați în pace și să n-o mai ajutați! Ce bani de țigări, ce să mai aveți grijă de copiii ei! Vorbiți cu ea, spuneți-i că are responsabilități, să și le asume!

| Adelina678 explică (pentru HelpingHands):

Dar nu vrea sa isi asume responsabilitatile. I le asuma mama in locul ei. Singura nu ar vrea sub nici un caz ca e o putoare

| BoboBobo6717 a răspuns:

Să ii azvârle afară pe toți! E lipsă de respect și obrăznicie, păcat că s-au înmulțit și păcat că i se permite să facă așa ceva

| Adelina678 explică (pentru BoboBobo6717):

Dar nu vrea sa plece sub nici un caz! Daca ar pleca nu ar mai avea cine sa creasca copiii ca putoarea asta nu e in stare.