| UndergroundFolklore a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac.De 2 ani sunt praf.Am avut o experienta foarte neplacuta (ca sa vorbesc asa...academictongue),ideea e ca am trecut printr-o experienta cu un tip foarte gelos si foarte posesiv care,practic, m-a cam terorizat.Si de 2 ani de cand am scapat de el, nu-mi pot reveni.Nu pot dormi si nu am energie pentru nimic sau dorm cateva ore si am cosmaruri de cele mai multe ori.Mi-am pierdut increderea in mine, nu reusesc sa tin niste relatii de prietenie sau ceva pentru ca pur si simplu ma indepartez de toti la un moment dat.De fapt,eu mereu am fost mai inchisa in mine, mai "ciudata"...dar asta e alta poveste.Ideea e ca m-am saturat sa fiu asa anemica si sa vegetez cam tot timpul si vreau niste sfaturi.Cum sa scap de gandurile astea? Pentru ca eu ma gandesc intruna la ce a fost si oricat de obosita as fi, nu pot dormi.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Am avut o prietena exact genul tau, "relatia" a fost exclusiv la distanta, nici macar nu ne-am auzit vocile, si asta din cauza lipsei ei de incredere si a unei doze de incapatanare care frizeaza absurdul. (ca zodie e taur).
Ciudat este ca ea, (si probabil si tu) are o "cea mai buna prietena" in care are incredere totala, are un frate de care e apropiata etc. Probabil si tu esti in aceiasi situatie, AI pe cineva fata de care increderea ta merge pana in panzele albe, dar cu restul celor care incearca sa se apropie de tine...
Din pacate nu cunosc remediu pentru asa ceva, si nu am cunostinta sa existe nici in lumea medicala o solutie salvatoare. Cu cat trece mai mult timp, cu atat starea respectiva se agraveaza si daca nu ai de la natura un "declic" candva, risti sa ajungi ceea ce se cheama o "fata batrana", sa-ti cumperi la 40 de ani un caine, la 55 doua pisici...si sa-ti petreci viata cu ele. Asemenea exemple sunt rare, dar exista in jurul nostru.
Sorry, dar numai de tine depinde sa te deschizi spre lume, lumea te inconjoara, dar nu te poate vindeca daca tu nu iti doresti asta...

| UndergroundFolklore explică (pentru Darkmagic):

Serios? Si eu sunt taurlaughing

| Darkmagic a răspuns (pentru UndergroundFolklore):

Straniu... Si logic, esti si incapatanata. happy
Scapa de doza de incapatanare cu care ii disperi pe cei din jur si altfel poate vei ajunge sa vezi altfel lumea, si lumea sa te vada altfel pe tine. La ce ai tu, alt remediu nu exista iar apelarea la psihologi ar insemna doar niste bani aruncati... happy

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești genul de persoană introvertită.
Lecția asta să te maturizeze, nu să te traumatizeze.
Comunică cu cei din jur, ieși din casă, lasă netul, mergi și la o consiliere psihologică, te va ajuta să te cunoști mai bine, să ai încredere în tine, etc.
Voință să ai.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Lucreaza la lipsa ta de incredere in fortele proprii pe doua cai: fizic si mental. Poate ar fi bine sa te apuci de ceva practici orientale, ca Tai-Chi-chuan?

| mgtow a răspuns:

Cand mergi la psiholog si te intinzi pe fotoliul de 1000€ care il detine incepi sa discuti cu el si parca e un fel de medic care iti schimba factorii mintali sa gandesti diferit iti schimba viata, literele din TPU nu prea dau roade.

| mdaria a răspuns:

E destul de dificil, insa, trebuie sa stii ca daca te gandesti in continuare la ceea ce a fost te face sa ramai fara vlaga. Tu pierzi energia si alimentezi ceea ce a fost. Incearca sa uiti si sa ierti, si daca e sa te gandesti la ceea ce a fost, sa fii detasata, ca si cum te-ai uita doar la o poza. Oricum nu te mai poate afecta ceea ce a fost, decat daca tu le dai voie la aceste amintiri sa te controleze. Trebuie sa intelegi ca prezentul este important, ca viata merge mai departe si ca din cauza acestor amintiri in care ai ramas captiva tu pierzi foarte multe - toate trec pe langa tine. Pierzi viata, te consumi degeaba. De fiecare data cand realizezi ca te gandesti la trecut, incearca sa respiri si sa fii atenta la respiratie cat de mult poti, sau incearca sa canti si asa incet incet, vei inceta sa te mai gandesti la ceea ce a fost. oricum, totul depinde de tine - tu alegi daca vrei sa fii fericita sau daca vrei sa suferi in continuare.

Ai oameni langa tine care te iubesc si trebuie, macar pentru ei, sa te ridici si sa mergi mai departe! Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psiholog deoarece se agraveaza pe zi ce trece stare ta de sanatate, degeaba ne dam noi cu presupusul, cand e vorba de sanatate numai medicul iti poate da sfaturi bune

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Sa nu confundam boala si "medicii" Bear.
Ce are ea nu e boala, nici vreo forma de nebunie, iar psihologul nu este un medic, are ca formatie o facultate de psihologie.
Repet, m-am lovit de asa ceva cativa ani, iar aceasta femeie daca se va vindeca, se va vindeca SINGURA.
Prezinta o forma acuta de lipsa de incredere, dublata de o acuta incapatanare, iar incapatanarea e o forma de fanatism.
Mai e nevoie sa spun ca fanatismul este de NEVINDECAT, indiferent de cate cohorte de medici sau psihologi apelezi? happy Trece de la sine, sau ramane asa...
Altceva decat sa-i uram succes nu prea avem de facut...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Sfat de psiholog, felicitari!

| UndergroundFolklore explică (pentru Darkmagic):

Mersi pentru ajutor.

| kdeta a răspuns:

Pai in pentru inceput ar trebui sa-ti faci un program pe care sa-l respectii cu strictetze cum ar fi sa papi la ore fixe sa te hidratezi mai mult si mai ales sa-ti ocupi timpul cu ceva activitati sportive joghing betminton etc. asta asa sa nu mai fii anemik
apoi incearca la lasi in urma totul lasa trecutul, gandeste-te la ce ai invatat gandeste-te ca ai trecut peste si ca o sa fiie mai bine... in ceea ce priveste increderea sa zicem ca si mie mi s-a furat si-am recapatat-o fiind mai increzator in mine lasandu-i la o parte pe ceilaltii incercand sa-mi impun niste scopuri ducandu-le la bun sfarsit... nu te mai plange uita ce nu te omoara te face mai puternik (o fosta iubita imi spunea singura modalitate de a uita pe cineva este sa intalnesti pe altcineva sa-l cunosti si sa-l lasi sa te cunoasca ) totul tine de tine si prin tine se v-or schimba multe chiar si visele chiar si gandurile fii un pic mai happy happy joy joy happy

| inspirescu a răspuns:

Buna! vreau sa incep prin a-ti spune ca am trecut printr-o experienta relativ asemanatoare cu a ta. am trecut foarte greu peste ideea ca intre mine si ea s-a terminat. probabil toata lumea iti spune sa iti gasesti pe altcineva, ca te vei simti mai bine, ca totul o sa fie oke odata ce incepi alta relatie...dar tu probabil ti-ai facut o parere a ta despre relatii si tu stii cel mai bine cand e momentul sa o incepi pe urmatoarea. cat despre starea de vegetatie prin care zici ca treci, e posibil sa vina datorita lipsei de odihna. iti recomand sa incerci o plimbare seara cu un prieten/prietena de la care sa stii sigur ca vei primi sfaturi bune si la obiect. un prieten care sa iti spuna cand ai gresit si probabil sa te ajute si cu o posibila solutie pentru problema ta. in functie de varsta si de ocupatia actuala, poti gasi diferite activitati care sa te motiveze si sa te faca sa simti mai bine. ideea e sa faci ceva care sa iti ridice moralul, sa te faca sa ai realizari personale, sa fii mandra de tine...de exemplu invata o limba straina sau implica-te intr-un program social. sper ca ti-am fost de ajutor! O zi buna!