| UserName250000 a întrebat:

NU MAI SUPORT animala asta de mama! Are 34 de ani, eu 16 ani. Mi-am pierdut din greseala auxiliarul de romana, iar cand i-am zis ca nu o gasesc s-a suparat foarte tare si mi-a zis cuvinte urate. Sa va povestesc cum mi-a spus: "Cum tampitul dr*cului sa pierzi auxiliarul de romana, fmm de copil de *** ce esti". Si mi-a zis aceleasi cuvinte urate in mod repetat, si chiar a tipat mai tare decat Violette1st cand tipa tare la William. Va rog ajutati-ma, sunt din Bucuresti, nu e prima oara cand foloseste astfel de cuvinte, iar cand tatal meu e acasa nu foloseste astfel de cuvinte, dar cand nu e tatal meu acasa incepe.

15 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Vorbește cu tatăl tau și spune-i că nu mai suporți comportamentul mamei tale. Poate vorbește el cu ea și o face să înțeleagă că greșește.

| minrest a răspuns:

N-are nimeni ce sa iti faca. Protectia Copilului nu poate decat sa te instutionalizeze, adica sa te duca la orfelinat, unde o sa fi abuzat sexual, psihic si fizic in permanenta. Presa te face de ras in toata tara si atat. Politia va da 4000 lei amenda si gata. Spune-i si lui ziftode, ca sa nu se mai dea in spectacol. Asta e mama ta, si gata; nu ai decat sa fii tu altfel, cand esti mare.

| Donsavas a răspuns:

Discuta cu ea mai mult, nu o judeca, sigur ca in spatele nimicurilor ăstora se ascund suferinte din copilarie, neintelegeri cu tatal tau sau alte treburi pe care tu nu le stii sau nu le constientizezi la 16 ani!
Fii mai indiferent, niste cuvinte nu ar trebui să te afecteze atât de tare caci sunt trecătoare.

| ziftode a răspuns:

Data viitoare inregistrezi, si dai la protectia copchilului, SI LA PRESA (pe aia de la protectia copchilului ii doare in cotul stang)

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS 34-16=18... ai o mama nu prea matura!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fi cu capul in nori și ai grija de lucrurile tale, lucruri cumpărate de femeia pe care o numești " animala", presupun.

| venividivici2017 a răspuns:

Inregistreaz-o cand vorbeste asa cu tine iar apoi ori o santajezi ca doar e o catea si asa merita, ori ii dai direct lui taica-tu inregistrarea. T@rfa drak... Scuze ca e maica-ta.

| Gabriel2424 a răspuns:

Vorbeste si cu tatal tau si nu mai baga in seama cand tipa la tine, explica-i ca poate sa ti explice si fara tipete, daca ai zis ca atunci cand tatal tau este acasa nu tipa o poti inregistra cum face, dar mai bine îi explici si lui si ei problema cand sunteti toti si sigur reusiti sa va intelegeti.

| Kuroo a răspuns:

Poate pare un raspuns nepasator, dar nu e. Ignor-o. Doare sa auzi astfel de cuvinte de la propria mama si nu poti sa nu le pui la suflet, dar incearca sa-ti impui sa nu o mai asculti. Cand incepe sa tipe, du-te la tine in camera, incuie usa si asculta muzica. Las-o sa tipe pana se opreste. Daca incerci sa schimbi o persoana deja avansata in varsta nu vei reusi decat sa te consumi. Timpul va trece si tu vei pleca de acolo. Peste ani o sa te gandesti la cat te-ai consumat enervandu-te pe ea. Refugiaza-te in coltul tau.

| Anna0111 a răspuns:

Din câte am inteles o faci animală pentru ca a țipat la tine și te-a jignit din cauza ca ai pierdut acea carte, s-a enervat pentru ca nu ai fost responsabil dar desigur ca nu e un motiv întemeiat sa te facă asa. Eu trec prin lucruri de genul aproape zilnic cu mama, mai e și violenta dar ma gandesc ca mai am doi ani și voi pleca la facultate. asa ar fi bine sa faci si tu. In general copiii petrec putin timp cu părinții si apoi le e dor, mai rabda și tu putin chiar dacă ți se pare greuwinking

| IubitoareaDePisici a răspuns (pentru Anna0111):

Nu e asa usor la unii

| Anna0111 a răspuns (pentru IubitoareaDePisici):

Cum sa nu fie usor? Nu vom sta cu părinții toată viata și oricum asta e faza adolescentei, certa cu părinții happy

| Mariushgv a răspuns:

Zii tatalui tau

| IubitoareaDePisici a răspuns:

Spune-i tatalui tau.Inteleg ca ti-e rusine dar incearca