| UserName450 a întrebat:

Nu mai suport mama. Mereu ma enerveaza la culmea. Imi zice "Firar al Dr**ului dar de c***t de copil nesim**t". Tranteste usi mereu, azi a spart un geam din hol pentru ca a trantit foarte tare usa. Mereu tipa la mine fara motiv chiar si cand tatal meu doarme linistit. Cand tatal meu se trezeste, el o atentioneaza pe ea, iar cand se baga la loc tatal, mama iar tipa la mine. crying ce sa fac cu mama mea? Imi zice ca-s tigan, prost (scuzati-mi cuvantul), nesim**t si ca c**atii. Ajutooooooooooooooor.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbește despre acest lucru cu tatăl tău și explică-i ce simți când mama ta se comporta asa. Dar vorbeste-i cu respect și blândețe. Sigur va găsi o soluție. Dar cu mama ta încearcă sa te comporți cu respect. Tot ce vreți sa va faca vouă oamenii faceti-le și voi la fel.

| Donsavas a răspuns:

Un motiv pentru care te cearta sau mustreaza trebuie sa existe.
orice efect are si o cauza. nu exista efect fara cauza! si sa-ti mai spun un lucru: in functie de cum te vei comporta cu cei din jur, asa le va fi si lor atitudinea fata de tine, asemeni comportamentului tau. Ei sunt oglinda ta. Da, ei! toti din jur! Daca ii ignori si se iau de tine, in caz in care nu cunosti psihologie, te vei intreba cum este posibil ca ignorand un om sa te atace...pai,simplu. cum tie nu iti pasa de ei si ii ignori,nici lor nu le pasa de tine,insa nepasarea lor este exprimata altfel,prin atac,nu ca la tine,prin ignoranta.
Comporta-te frumos cu mama ta si isi va schimba atitudinea,de asemenea. Daca nici atunci nu merge,stai linistit,mama ta nu are ceva cu tine. Cel mai probabil este vorba despre cu totul altceva. are ea problemele sale. poate a ajuns sa-i fie greu ca parinte,nu uita, toti suntem copii, pana la urma. si ea este. poate simte nevoia sa fie si ea copil iar tu o presezi prea mult sa se comporte ca atare, precum un parinte. poate nu se mai intelege cu sotul, tatal tau..asta e problema lor,dar direct/indirect te afecteaza. incearca sa le arati ca tu esti legatura cea mai importanta dintre ei si fa-i sa se simta bine cand te vad. Fa-i sa nu regrete ca s-au intalnit. arata-le ca ii iubesti neconditionat pe amandoi. Mai exista posibilitatea ca treburile casei si /sau serviciul sa o epuizeze pe mama ta si fiind stresata,sa simta nevoia de o pauza,recreere. ajut-o cu ce poti,sa se poate reface. da-i ocazia sa se simta bine,asa va face si ea lucruri frumoase pentru tine. comporta-te cu ea cum ti-ai dori tu ca ea sa se comporte cu tine,fi sincer si natural,chiar daca ea nu face asa cu tine. ce semeni,asta culegi. da-i ce ai vrea sa primesti. viata e ca un bumerang, nu uita asta! Uita-te mai intai la tine, apoi la altii. e posibil ca si tu sa gresesti fara sa iti dai seama. consulta un psiholog cum sunt eu, dar fata in fata. vezi ca ai la scoala si e gratis. apeleaza, nu strica sa incerci. funda? numai bine!

| Donsavas a răspuns:

Mai iesi si tu din casa,poate o tii din treburi si ii ingreunezi munca sau cheltui prea mult fara sa-ti dai seama de eforturile tale sau mai rau,nu inveti,nu mergi la scoala ceea ce e rau pentru ca,daca ea iti trage atentia la asta,o face pentru ca stie ca fara scoala,cand ea nu va mai fi, nu vei sti sa te descurci in viata, nu vei avea un venit al tau. Probabil ca iti spune de multe ori asta iar tu nu o bagi in seama si faci de multe ori ce iti taie capul fara sa-ti dai seama ca iti faci tie rau si ca, daca ea se enerveaza, o face pur si simplu pentru ca nu stie cum sa-ti arate ce viata poti avea fara scoala. Fii mai atent la comportamentul tau!

| untu a răspuns:

E asa mama tot timpul? De ce este asa de foarte nervoasa si tipa la tine? Ce a patit? Aveti la voi un necaz mare in familie? Daca mama este foarte nervoasa, aprinde in mod discret fara sa te vada in camera o lumanare sau o candela si sa te rogi de 3 ori,, TATAL NOSTRU" la miezul noptii (00:00) si sa pui dorinta ca mama ta sa-si revina la calm si sa nu mai vorbeasca asa! Mai citeste rugaciunea copiilor pentru parinti si pentru sanatatea mamei:-http://www.crestinortodox.ro/......72587.html
-Rugaciune pentru mama si sanatatea ei:
,, Catre Dumnezeu si Maica sa
Ma rog pentru mama mea
Sa mi-o tineti sanatoasa
Vesela si bucuroasa!
Doaqmne ca sa-i fie bine
Vesnic eu te rog pe Tine
Poarta grija mamei mele
Fereste-o de clipe grele!

Pot si eu sa fac mai mult:
Sa fiu bun, sa o ascult
Si de-acum inainte
Sa incerc sa fiu cumninte.
Pentru sfatu-i parintesc
De ce spune-o sa tin seama!
Tie, Doamne-ti multumesc
Ca am cea mai buna mama!'' Mergi la Biserica in fiecare duminica si vorbeste cu parintele sa te ajute! Trebuie facute slujbe de sfestanie in casa in fiecare luna pe data de 1 care alunga duhurile rele! Totul va fi bine!

Răspuns utilizator avertizat
| NAT0 a răspuns:

Mai rabzi până pe la 20.

| Dumbi a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau… Te va ajuta!

| UserName450 explică:

P.S: Am 15 ani, pe 25 martie fac 16

| gabiely a răspuns:

Suna la asistența sociala a copilului si spune-le problema ta, e singura soluție ca sa se potolească maicata.Curaj si nu sta in situația asta ca îți strica personalitatea ta, te va transforma ca ea si nu e un exemplu bun de urmat.