| anonim_4396 a întrebat:

Nu-mi vine sa cred ce prostie am facut aseara...Deci ma uitam la un serial indian si m-a emotionat atat de tare povestea aia de dragoste din scenariu incat m-am apucat in timpul reclamelor sa imi fac un cont pe un site de matrimoniale.Si bine-nteles ca n-a durat 10 minute si am si primit un mesaj de la o doamna,care probabil a fost incantata de vreo poza de-a mea,mai ales ca imi pusesem unele mai vechi putin, adica de pe la 33 de ani, eu acum avand 40.Bine - 40 si.In fine,45, mai exact. Oricum pe site am pus 42. Ok, nu conteaza.Sa va spun acum unde e problema.Cum nu scrisesem nimic la orasul de resedinta,m-a intrebat de unde sunt,evident,si eu - mai glumet din fire - am raspuns „sunt ardelean".Si am vrut sa completez cu „din Vaslui".Dar n-am mai apucat sa termin gluma ca ea dupa primele cuvinte a zis „super,imi plac ardelenii,abia astept sa te aud la telefon,dar nu acum ca inca nu ne cunoastem, nu pot sa iti dau numarul". Normal ca primul meu gand a fost sa incerc  sa repar putin confuzia si i-am spus „...sunt ardelean,dar acum locuiesc in Braila",„dar mai ai accentul,nu?", „il am,desigur",am mintit eu cu dezinvoltura.
Apoi a inceput episodul urmator din serial si i-am spus ca am o treaba importanta de facut,adica niste proiecte legate de serviciu, si am oprit conversatia.Deci întrebarea mea este daca stiti niste metode prin care pot sa invat repede sa vorbesc cu accent ardelenesc si unde as putea sa gasesc un dictionar cu expresii specifice lor? Stiti ca ei au niste cuvinte mai ciudate,de exemplu la lemn zic blana si la cartofi  - picioci. Ajutati-ma va rog cu problema asta, promit ca e ultima oara când mai mint fara sa ma gândesc la urmari.
Si daca in Șimleul Silvaniei sunt ardeleni? Sau ce sunt?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

-A se zbici – înseamnă a se usca şi este un regionalism folosit pe Valea Someşului. -Coleşă – aşa numesc ardelenii mâncarea naţională, mămăliga. -Beteag – regionalism folosit pe Valea Someşului, care înseamnă „bolnav". -Bolund – aşa numesc ardelenii „nebunii", nu în sensul medical al cuvântului însă. -Copârşeu – înseamnă în grai ardelenesc sicriu sau coşciug. -Drojder – aşa sunt numiţi beţivii sau alcoolicii. -Găluşte – sarmale. -Horinca sau jinarsul – ţuica e atât de populară în Ardeal, încât are mai multe denumiri. -Mintenaş – atunci când un ardelean îţi spune „mintenaş" înseamnă că se grăbeşte, acesta fiind sinonimul ardelenesc al cuvântului „imediat". -Nădragi – pantaloni. -Moşcoş – murdar. -Porodici – roşie. -Slobod – liber. -Cinaş – aranjat, dichisit, drăguţ. -A sudui – atunci când un ardelean începe „să suduie" ai face bine să păstrezi distanţa. Sinonimul acestei expresii este „a înjura". -Musai- neparat. -Oţâră – un pic, putin. -Zălud – zăpăcit. -Hâd – urat. -Goz – gunoi.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poanta ar fi daca aceea "doamna" ar fi - de fapt - un domn, tocmai din Ardeal si s-ar distra pe internet langa un pahar de palinca... laughing

| DeathIncarnate a răspuns:

Pai,daca cauti pe google expresii ardelenesti sigur gasesti acolo.

| johnnny123 a răspuns:

în 24 Ianuarie | poldun a întrebat:
"[...] Am incercat sa o conving ca vreau sa ma schimb si sa devin mai barbat, chiar daca am doar 18 ani[...]"

În locul tău aș fi mult mai îngrijorat de faptul că ai îmbătrânit 27 de ani într-o săptămână. În ritmul ăsta vei muri de bătrânețe înainte de Ziua Îndrăgostiților

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Aia era întrebarea baiatului meu.Am un baiat de 18 si o fata de 15.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă chiar ai 45 de ani, atunci iartă-mă că-ți spun, dar te-ai oprit din maturizare la 18 ani.

Un om de 45 de ani cu doi copii de 18 și 15 ani nu ar trebui să-și petreacă timpul făcând glumițe de licean cu doamne pe internet.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti traiască copiii!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te-ai dat de gol ca trollezi la ''am mintit eu cu dezinvoltura''. sad

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Pai de ce? E doar o expresie.In fine,nu stiu de ce crezi asta, dar data viitoare voi fi mai atent cum formulez ca sa nu mai fiu acuzat pe nedrept. Oricum e interesant raspunsul tau, imi da de gandit cum sa pun problema si cu tipa asta la care fac referire in intrebare, iti dai seama ca trebuie sa am grija sa nu fac vreo greseala cu accentul si restul, ca sa se prinda si ea ca mint.Ar fi groaznic.

| Goete a răspuns:

Si toate astea pentru o doamna pe care ai mintit-o?
daca e atat de bineinteles xa la cateva minute ti-a scris, sigur ti-au scris o multime, nu le mai minti si nu ai nevoie sa traiesti in minciuni

| mastadont a răspuns:

Tu chiar crezi că un ardelean nu își va da seama dacă încerci să vorbești cu accent deși tu nu ai fost pe acolo decât în vizită? Eu pun pariu că o să-și dea seama și atunci o să fii penibil. Mai bine spune-i că ai vrut să faci o glumă și încearcă să o scoți la capăt cumva. Dacă te prinde cu minciuna ai pierdut-o.
LOL Dacă ai fi folosit expresii de genul, picioci și alte bazaconii te-ar fi crezut un țăran prost. Expresiile astea se folosesc la țară mai mult, ardelenii de la oraș le folosesc doar de amuzament în zilele noastre.

| Panamax a răspuns:

Violator de Vaslui care se uita la filme indiene si vrea sa invete accentul ardelenesc?

rolling on the floor

| ziftode a răspuns:

Citat din ultimul film al seriei "fifty shades of grey"... "daca intr-o casatorie nu ar exista spatiu de manevra, atunci nici o casatorie nu ar rezista mai mult de o saptamana"

suna-o pe respectiva, spune-i ca ai facut o gluma, spune-i ca iti pare rau ca "nu ai scris destul de repede ca e o gluma" si nu te lasa pana nu te intalnesti cu ea, la o cafea (suc, cola, whatever) oriunde vrea ea!
asta daca iti place de respectiva... doamna! (si presupun ca iti place, alfel nu intrebai aici)

| MagicOneT a răspuns:

Credeam ca e o gluma ceva, dar vad ca a primit raspunsuri bune rolling on the floor

| karmaitsabitch a răspuns:

Dacă mai bagi câte un "no, bine" sau un "servus" din când în când e perfect.