| IoanaMaria321 a întrebat:

Nu o mai suport pe mama, motivul este că stă acasă mereu, pleaca la munca si vine acasa din timpul muncii (are un magazin acasă), înjură fara motiv, mă pune sa fac treaba prin atelierul casei si la locul unde pune tata lemne, mă innebuneste, imi vine să o bat (ea ma batea de mai multe ori + pedepse). Ce să fac? Imi vine sa fug de acasă, dar am camere in fata si spatele casei (să nu imi dati "fugitul de acasă" sau "orfelinat"

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca te deranjeaza ca te pune la treaba. Aici este problema ta. Nu ea este problema ci tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Ioana, ce varsta ai? Voi cate camere ave ti? Cind vine mama ta acasa si este nervoasa mergi in camera ta stai pe net si lasa o pe ea sa vorbeasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Probleme cu nervii?
Temperament coleric spre violent?
Mergi la un psihiatru si te va ajuta sa te calmezi, fiindca aceste iesiri nu sunt sanatoase, mai ales cand vin de la un copil.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu alte rude, poate te ajuta. Cu tatal tau de exemplu. Poate un adult ii poate explica mamei tale ca nu procedeaza corect.

Sau:
http://www.telefonulcopilului.ro/
116 111

| Fatamuntilor a răspuns:

CRED ca avem de a face cu un adolescent rebel.
In multe familii copiii au sarcini in functie de varsta / puteri. Mama ta iti stie capacitatile si te va pun,mie sa faci ceva peste puterile tale.
Cred ca esti destul de marisoara.
decat sa te revolti, sa o bati pe mama ta, sa fugi de acasa, mai bine ai sta de vorba cu ea.
De exemplu cand gateste.O rogi sa te invete cum se face un aumit fel de mancare, ii spui din problemele tale, poate mici secrete.Cu alte cuvinte, lasa putin garda jos.
Comunicarea e calea cea mai buna pentru a rezolva conflitele, altitudea ta ostila nuva rezolva problemele!

| Legion7X a răspuns:

Ce-i rău că faci puțină treabă?
Poate că nu-i chiar cum spui tu. Din raspunsul tău " imi vine să o bat" analizez că și tu probabil îi dai replici nepotrivite. Ai putea pur si simplu să nu o bagi în seamă, chiar dacă te ceartă, însă treabă dacă este de făcut, nu cred că este ceva rău, măcar să vadă că ai făcut ceva. Dar tu, probabil nu faci nimic. Asta reiese "mă pune sa fac treaba prin atelierul casei si la locul unde pune tata lemne" Eu zic că si in casatorie, la un moment dat bărbatul dacă nu te vede puțin ordonată sau într-un anumit fel pot exista critici. Depinde de bărbat, nu toți sunt la fel. Unii fac ei curat, alți de câteva ori apoi sarcinile îi revin femeii. Deci ce mai vorbim de mama ta. Este fix, frecție la un picior de lemn. Apropo ești înviată, poate nu o fi mama ta naturală?

| AliGab a răspuns:

Du-te fatuca unde-i vedea cu ochii si vezi daca-i mai bine ca acasa. Esti cam rasfatata si de asta nu suporti pe nimeni care iti da "directive". Mi se pare normal ca mama ta sa te puna sa faci una si alta, ca sa nu iesi o lepra din curtea ei. Ce te faceai daca nu aveai mama? Tare's curioasa!
Fa bine si asculta-ti parintii ca se vede ca sunt oameni de baza si iti vor binele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ideile tale părinții ar trebui sa facă de toate, pe tine sa nu te pună să faci NIMIC. Vai, cum s-a găsit sa deranjeze prințesa? Și tu trebuie sa contribui cu ceva în casa, doar nu crezi ca ești păpușă de porțelan. Eu la vârsta de 12 ani spălam rufe la mână când mama era la serviciu pentru aduce bani acasă. Tata a fost doar teoretic, practic a iubit mai mult băutura decât familia. Să nu mai zic alte probleme pe care le-am avut în copilărie. Și tu vrei sa fugi de acasă pentru ca faci prea multa treabă? LOL.

Apropo, sunt bărbat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benny09 la 12 ani spala rufe si la 30 inca sta cu ma-sa rolling on the floor se vede ce mult l-a ajutat.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii câți sunt la bloc însurații? Stă nora, mama, fiul, copii, nepoții. Nu totii au posibilitații de avea case de 40.000 euro pe lângă un apartament sau decât două apartamente. Omul poate are o casă. Stă cu părinții plus soția și copii. Dacă este singur la părinții, nu văd care este problema. Nu-i lege neapărat să pleci dacă sunt alte condiții, iar traiul ar fi mai avantajos în caz că n-ai alte resurse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Legion7X):

Pai dacă stau așa, nu înseamnă că e și ok. Ce ai descris tu e o familie jalnică. Mediocră. Să stai cu soacra, doamne ferește, mai bine singură. Și dacă faci copii în așa condiții... trebuie să fii inconștient.

Normal că e mai bine în chirie, pe picioarele tale. Eu la 20 de ani am plecat de acasă și pe atunci aveam un job greu plătit foarte prost și făceam și facultate (noroc că era la buget că altfel nu mi-o permiteam), dar m-am descurcat în CLUJ, unde chiriile sunt cum sunt și nu m-a ajutat nimeni.
Și nu se descurcă bărbații de 30-35 de ani... laughing)) O generație de leșinați laughing))

Dacă muncești, te descurci. Nu e vorba de mii de euro. Dar dacă nu te duce capul sau te mulțumești să freci menta acasă...
na!

Fiecare cum își așterne. Dar mă amuză aștia foarte sfătoși care n-au realizat nimic în viață.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, părerea ta. Deocamdată, nu ști ce familie are fiecare și ce condiții au. Situația nemulțumitei poate fi mult mai rea în caz că nu este vreo celebritate cu ceva mai bun laughing În fine dacă există iubire îti spun eu că nu asta este problema unde stăm.

| IoanaMaria321 explică (pentru anonim_4396):

Sigur

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Întrebare,câți din cei care sânt pe aici știu spala rufe cu mâna, indiferent de vârstă, câți știu face mâncare nu sa o încălzească doar la cuptor happy

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine mă amuză cei care se laudă cât sânt de superiori, ăștia care stau in chirie la 20 ani,cu job prost platit, pe picioarele lor, a da și la facultate, față de ceilalți pe care citez,, nu-i duce capul",,, generație de leșinați",,, n-au realizat nimic în viață " happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eisenheim):

Măcar atâta să te bine dispună și pe tine pentru că probabil ești în aceeași situație laughing
Se numește experiență de viață pe care nu prea o mai poți recupera că TIMPUL TRECE, corpul și mintea îmbătrânesc, la 20 de ani ai energia aia multă, atunci ar trebui să ai inițiativă, să vrei să fii independent, să treci prin niște greutăți care să te responsabilizeze. Nu la 12 ani și nu la 30. Ăștia sunt anii în care trebuie să fugi de confort. Dacă ai ajuns așa la 30 de ani, nu te mai scoate nimeni din groapa aia laughing))) RIP.
N-am folosit cuvântul superioară, dar mă bucur că mă percepi așa.

Cât despre întrebarea ta cu spălatul rufei la mână, nimeni nu știe. E o operație de-o complexitate extraordinară rolling on the floor))))
Numai pentru inițiați în tainele gospodăriei.

Uite așa îți dai seama cât de jos ești, când te bați singur pe umăr pentru că știi să faci niște lucruri banale. O ciorbă. Mama, mama. Numai geniile știu să facă ciorbă, îți dai seama.

| unomdeosebit a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toata lumea trebuie sa munceasca

| anonim_4396 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Invalizii nu trebuie să muncească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie discutat, spus ce te framanta. E normal sa faci si treaba, dar e normal sa te lase si sa te bucuri de copilarie...

| Anuket a răspuns:

N-ai ce face deocamdată decât să te liniștești tu, să mai faci ce-ți place, să eviți certurile. Când vei avea jobul tău și vei pleca la casa ta sau la facultate, atunci va fi mai bine.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Intai incearca sa stai de vorba cu ea, spune-i ca te spunara si necajeste comportamentul ei si ca ai nevoie de intelegere (nu poti primi intelegere daca nu oferi mai intai, poate are motivele ei de se comporta asa) incearca si sa o eviti sa stai departe de ea si sa nu te opui treburilor la care te pune altfel poate fi si mai rau. Indeplineste ti toate sarcinile si astepta, cand vei credte si vei fi la casa ta cu banii tai iti vei putea face viata cum ti-o doresti fara a se baga nimeni. Atunci ii vei putea da peste nas cum vrei dar pana atunci fii calculata

| Amali23a a răspuns:

Suporta pana la 18 ani si dupa nu mai da semne de viata

| IoanaMaria321 explică:

Am camere de supreveghere în toata curtea casei