| anonim_4396 a întrebat:

Nu o mai suport! Pur si implu nu mai supooort! Ma enerveaza la culme! Doamne fa ceva...
E asa de enervanta mama mea jur! niciodata nu ii convine absolut nimic din ce fac, nu ii convine sa ies cu prietenii pe afara decat daca si iei ii convine! Deci..stateam intr-o zi la pc, si vine la mine si face Ce tot stai acolo? mai iesi si tu afara?! nu te uiti la tine? nu ai nici un prieten. [ va dati seama ca m-a jignit. Poate nu am asa multi prieteni in real, dar pe internet am..si prefer sa stau cu ei sa povestesc toata ziua decat sa imi petrec timpul cu niste persoane prefacute si cu mama care zice ca niciodata nu povestesc cu ea si din astea]
Nu ma lasa nicaieri. Daca vreau sa merg la un suc cu niste prieteni mereu imi zice ABSOLUT DE FIECARE DATA: Ai grija la masini, vezi unde te duci, ai grija sa nu se ia cineva de tine.A Devenit foarte enervant.Bun am inteles o data de 2 ori dar NU de fiecare data.+ de asta ma suna mereu cand ies. : ce faci cand vii acasa cu cine esti! -.-
Am si eu 14 ani pe care vreau sa ii traiesc in pace nu cu nervi.Toata copilaria mi-am petrecut-o suportand prostiile ei.
Ma face mereu nebuna, comenteaza de ce port hainele alea ca ei nu ii plac ca nu stiu ce.Am incercat si am tot incercat sa ii explic sa ma lase sa ma imbrac cum vreau eu si sa nu mai faca ce face dar nu ma asculta.
Nu stiu ce sa mai fac. mereu ma face nebuna si pe mine si pe tata... asta pentru ca eu seman 90% cu tata la comportament si altele. si restul cu mama la fata.
Ce pot sa fac?! nu mai suport toate astea...imi vine sa ma duc in lume.Nici macar nu vrea sa auda ca am un prieten, sau ca iubesc pe cineva. Daca aude zice wai ca tie iti umbla capu dupa baieti curva ce esti si prostii de genu.
Sunt doar o fata simpla... poate nu ii convine faptul ca sunt emo dar asta nu inseamna ca sunt pshihopata ca altii sa ma tai si alte prosti.Nu am avut niciodata ganduri de genu, dar ganduri de suicid am avut..asta din cauza ei. pentru ca simteam ca imi cade lumea in cam cand imi interzicea sa nu mai vb cu iubitul meu.
Scuzati compunerea. dar st disperata.

44 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

"Am si eu 14 ani pe care vreau sa ii traiesc in pace nu cu nervi.Toata copilaria mi-am petrecut-o suportand prostiile ei."
deci la 14 ani nu mai esti copil? asta e ceva nou.

| darrio2007 a răspuns:

Maica-ta iti vrea doar binele.Vezi bine cate prostii se intampla pe la noi.Violuri,crime etc.Voi nu stiti sa comunicati.Si nu ea este de vina.Ea este de moda veche. Daca intelegi ce vreau sa spun.Tie iti place sa fii libertina.Dar mai tarziu iti vei da seama de ce se poarta asa mama ta.Si poate fi prea tarziu.

| Sfinnx a răspuns (pentru darrio2007):

Mi s-a mai spus ca e de moda veche.Acum ceva vreme am cerut ajutorul unui pshiholog, si mi-a spus ca trebuie sa o las o perioada. pentru ca ea traieste vremurile de trecut si e hiperprotectiva.Si da ai dreptate si ea la fel. dar am si eu nevoie de libertatea mea. Toti prietenii se plang de ea ca nu ma lasa afara mai mult sau ma tot suna si nu ma lasa sa ma distrez.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sfinnx):

Intr-adevar cam intrece masura.Din ce spui.Este asa numitul conflict intre generatii.Chiar nu stiu cum sa te ajut.Imi pare rau.

| Sfinnx a răspuns (pentru darrio2007):

E in regula ^^ Ma ajuta orice sfat :*

| darrio2007 a răspuns:

Revin.Daca esti emo nu inseamna ca esti o fata simpla. Daca vei avea anumite probleme tot la mama ta te vei intoarce.

| ghinionistul112 a răspuns:

Ma fato! Cum iti permiti sa spui asa despre mama ta pe Internet? Ea iti vrea binele si in primul rand, tu esti inca minora si cred ca ai timp sa iubesti... poti iubi, dar cu limita! Si ar fi bine sa mergi la un Psiholog ca sa discuti si sa rezolvati aceasta problema! Alt sfat nu pot sa-ti dau decat asta si du-te si la BIserica sa te rogi la Dumnezeu sa-ti deschida mintea!

| anonim_4396 explică (pentru ghinionistul112):

Nemultumirea fetei este comportamentul mamei, comportament explicat pentru cine stie sa inteleaga, ceea ce am inteles eu: o mama nu trebuie sa se comporte asa chiar daca nu are un copil model!
Intre tine si ea exista perceptii diferite ale realitati inconjuratoare tu ai fost determinat sa intelegi intr-un anumit fel, datorita mediului in care ai fost crescut, poate ca un mediu iubitor asta nu inseamna ca asa este peste tot.
In ziua de azi tot mai multi copii sufera in familii dezorganizate cu parinti violenti, fara pic de cultura sau ratiune care nu stie sa educe un copil http://www.antena3.ro/......01076.html
Ce vina are ca isi spune oful, cu ce drept critici tu, cu ce drept o trimiti tu la psiholog, in calitate de ce, ce functie ai tu in acesta societate?

| ghinionistul112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt un om simplu care am trait mai rau decat ea! dar Dumnezeu m-a intarit in necaz! Inghite putin mamaligi ca iti spun ca eu nu am parinti! Inainte sa spui ceva, gandeste-te ce spui sau vb aceea, ai grija ce iti doresti ca se implineste!

| anonim_4396 explică (pentru ghinionistul112):

Sînt oameni cărora le este dat să guste numai otrava din lucruri, pentru care orice surpriză este o surpriză dureroasă şi orice experienţă un nou prilej de tortură. Dacă se va spune că această suferinţă îşi are motive subiective, ţinînd de o constituţie particulară, voi întreba: există un criteriu obiectiv pentru aprecierea suferinţei? Cine ar putea preciza că vecinul meu suferă mai mult decît mine sau că Isus a suferit mai mult decît toţi? Nu există măsură obiectivă, deoarece ea nu se măsoară după excitaţia exterioară sau indispoziţia locală a organismului, ci după modul în care suferinţa este simţită şi reflectată în conştiinţă. Or, din acest punct de vedere, ierarhizarea este imposibilă. Fiecare om rămîne cu suferinţa lui, pe care o crede absolută şi nelimitată. Şi dacă ne‑am gîndi la cît a suferit lumea pînă acum, la agoniile cele mai teribile şi la chinurile cele mai complicate, la morţile cele mai crunte şi la cea mai dureroasă părăsire, la toţi ciumaţii, la toţi cei arşi de vii sau stinşi de foame, cu cît suferinţa ta ar fi mai mare?

| ghinionistul112 a răspuns (pentru anonim_4396):

La acesta intrebare te voi pune sa te gandesti... eu eram sa mor de 4 aori si am stat in coma a cate 2 luni fiecare aproximativ si 6 luni mi-au lauat sa ma recuperez complet! am avut si hemoragie nazala masiva cand aveam 6 ani si am stat in coma... si la 8 ani am calcat in picoare de 24 de tineri intr-un camin in care erau 1758 de copii de toate varstele! acum mai aceva de obiectat? precizez ca am fost si ars si la spate cu apa clocotita

| Sfinnx a răspuns (pentru ghinionistul112):

Daca nu ai parinti asta nu te inseamna ca trebuie sa comentezi despre altul! Tu nici macar nu stii cum e sa ai parinti.Din contra e cel mai minunat lucru si nu doresc nimanui sa traiasca fara.Dar la aceasta varsta e normal sa te certi cu parintii si sa ai anumite probleme legate pe teme de genu.E normal dar eu nu am postat acest lucru ptc uneori prietenii nu sunt de ajuns si uneori ai nevoie de ajutor si sfaturi si din alte parti, de la alte persoane.

| ghinionistul112 a răspuns (pentru Sfinnx):

Comentez, pentru ca nu stiu sa-i asculte! Nu se tin de carte si nu vor binele lor! Pana cand va fi toate astea?!

| Epigonul a răspuns (pentru ghinionistul112):

Pana cand? Stai usor, suntem abia la inceput de drum. Uita-te unde a ajuns lumea noastra intr-un timp atat de scurt, cat de mult a putut sa evolueze si tot ceea ce ne inconjoara este doar ceea ce vor ei ca noi sa stim.Toata tehnologia din jurul nostru, toate aparaturile, gadgeturile, acestea sunt facute pentru a usura munca omului si cu timpul o va usura atat de tare incat nu va mai fi nevoie de mana omului.Traim intr-o societate spalata pe creier si ce-i cel mai grav este ca multi nu realizeaza cat de indoctrinati sunt. Elevii nu vor sa invete, profesorii sunt foarte putin cei care inca se mai zbat sa iti bage niste informatii folositoare in cap, parintii sunt extenuati de munca lor platita cu 9 mil/luna.Scoala nu mai este un loc unde te educi, ci mai mult unde te prostesti, iesi din scoala mai ratat decat ai intrat.Bine spun versurile unei melodii *educa-te singur frate *.Dar mai bine sa avem iphone 5, decat un manual de gramatica. Oricum, deja am deviat de la subiectul topicului.

| ghinionistul112 a răspuns (pentru Epigonul):

E... vad ca ai ceva in cap! Bravo si te respect

| Epigonul a răspuns (pentru ghinionistul112):

Apreciez!

| ghinionistul112 a răspuns (pentru Epigonul):

Normal... asa trebuie sa fim, ca fratii dar de unde fraternitatea daca putin stiu sa apreciez si se lupta pentru ceea ce a ramas inca...

| ghinionistul112 a răspuns:

Mai bine apuca-te de invata si lasa cu baietii deoparte ca nu-ti va fi bine daca o iei pe aceste cai! Nu baietii iti da locul de munca si un viitor bine inchegat, ci FAMILIA SI SCOALA!

| doc69 a răspuns:

Imi pare rau de starea ta..ai incercat sa ai un dialog cue a fara sa te enervezi? sa iti spui ce simti asa cum ai facut aici? si sa ceri unr aspuns? cu tatsal tau ai vorbit? dialogul lamureste multe probleme din ce spui mama ta este doar un parinte hiperprotector fara dialog nu rezolvi nimic sim mama ta trebuie sa invete sa te accepte asa cum esti pentru ca si de iubit va iubiti neconditionat.dar cum ai vrea sa stie sa faca asta daca tu te vaiti i tacere si te ceerti in nloc sa ai un dialog constructiv? ce place ce nu lace tie, ei.ce temeri sunt ce va enerveaza? de unde sa afle mama ta ca ai crescut daca te manifesti ca un copil mic si te bosumfli si te inchizi in tine si nu spui ce te doare si sa ceri raspunsuri la itnrebarile formulate de tine? fa-o si o sa se schimbe situatia..succes

| powergirl a răspuns:

Am sa am bag si eu putin in vorba mai intai despre problema ta am patit la fel la 18 ani nu la 14. stiam numai casa scoala casa scoala si nimic altceva prietene si nici prieteni nu aveam nici macar unu si nu aveam nici pc sau telefon pana la 17 ani am avut primul tel si pc am avut abia la 20 si nu am murit. si tot asa era cu mine, nu avea voie sa vina nici vecine la mine de pe strada mea macar si am mers odata la una si a venit taica meu dupa mine cu matura. m-a adus acasa la 6 seara in suturi in vazul tuturor vecinilor. acum iti zic sa faci daca vrei numai ce trebuia sa fac eu dar nu am facut, incearca sa vb cu ea in primul rand intreab-o ce vrea de la tine concret, o asculti fara comentarii in prima faza, apoi vb tu ce ai vrea sa faca ea sau ce astepti tu de la ea. acum la 14 ani e normal sa se comporte asa ca la tehnologia la care avem acum acces si ce se intampla la tv la stri pe strada ori unde ti-e si frica sa mergi acum nu ii e frica celor care nu constientizeaza ce se intampla in jurul lor aici nu vb de tine. tu fa asa incearca sa vb cu ea e prima cauza din care ati ajuns la cutite sa zic asa. dac nu ii place sa stai acasa zii ca mergi cu prietenii si ca vii la ora cutare da sa nu fie mai mult de 8 seara iarna mai ales ar trebui la 6 da fie 8 acum zic asa si te tine de cuvant la 6 ai zis ca esti in casa la 6 sa fie. si acasa daca vrea sa o ajuti la lucruri caznice fa fara sa comentezi asa ea o sa aiba incredere in tine si cu timpul o sa va intelegeti crede-ma. daca mai vrei detalii sunt aici.

| IloveME a răspuns:

Chiar daca ti-ai dori sa fiu de partea ta,nu pot!
E normal sa-ti spuna chestiile alea, toata lumea le face! ink nu ai varsta in care sa iei propriile decizi si sa stii ceea ce este mai bine pentru tine!
Te iubeste, in felul ei dar o face! esti fata mamei si nu vrea sa ti se intample nimic de aia este asa protectoare cu tine! pretuieste-o cat o ai!
Eu sunt orfana si de multe ori imi doresc s-o am chiar si in aceste momente de cearta! sa ma sfatuiasca si sa vorbesc cu ea, ca si cu cea mai buna mama!
O mama inseamna mult, dar mai mult pentru cine nu o are!
Cred ca putina comunicare ti-ar prinde bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E nasol tare cand cuiva ii pasa de tine nu?

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, te inteleg.Multe adolescente se plang de mamele lor.E grea viata de adolescent mai ales in vremurile noastre cand exista tot felul de tentantati...dar gandeste-te.O ai langa tine.Nepotii mei si-au pierdut mama cand erau foarte mici la 5 si respectiv 13 ani, varste cand aveau cel mai mult nevoie de mama lor.Au crescut la bunici, au primit educatie buna, fata a terminat masterul, baiatul e clasa aXI, dar NIMIC nu inlocueste dragostea si grija mamei.
Sau iti prezint alt caz.O matusa de-a mea si-a dat copilul la casa de copii desi avea conditii sa o creasca. Fata a crescut, a facut un fost in viata si acum isi viziteaza mama destul de des.
INCEARACA cumva sa ti-o apropii, vezi cand e in toate bune si incearaca sa-i explici ca esti un adolescenta obisnuita si incerci sa-ti traiesti viata.Gaeseste un sprijin in tatal tau, e foarte important!
Iti doresc numai bine!

| Fatamuntilor a răspuns:

Uite, mai gasit o poezie.Mi-e mi-a placut.
Din amintiri ce se destramă,-n amurgul vieţii, regăsesc
Mereu, parcă, o altă mamă, care, la vârsta mea, firesc,
Am înţeles ce se-ntâmpla, cum altfel ea mi-a apărut
Prin ochii şi prin mintea mea în timp ce-ntruna am crescut;

O văd şi-acum, ce vis frumos! la patru anişori ai mei,
Când o priveam numai de jos, tot agăţat de fusta ei,
Trebăluind cu bucurie, spăla, călca, şi-apoi bucate,
De-aveam impresia că ştie ca să le facă ea pe toate,

Dar când crescusem puţintel, făcând "cei şapte ani de acas’"
Fi’nd primul ei învăţăcel, şi "corijent" nu am rămas (!)
Eram convins sută în mie, şi cât de mult o admiram,
Că dumneaei mai multe ştie chiar decât eu mi-nchipuiam!

De-abia prin şcoală, eu boboc, ştiind ce-i prin abecedare,
Când îmi găsea ac de cojoc, aveam un semn de întrebare,
Iar pe la şaişpe, în liceu, ca mine cine mai era (!)
Îi răspundeam, şi cu tupeu, că nu e chiar cum zice ea,

Ca pe la optuşpe… ce ani! mergând la dans cu prima fată,
Când s-a zgârcit mama la bani, mi s-a părut că-i demodată…
La douăzeci şi cinci ajuns, cu facultate, sus de nas,
Mă minunam, mai pe ascuns, cât de…în urmă a rămas (!)

Iar pe la patruzeci, povaţă, se întampla că îi ceream,
Ştiind atât de multe-n viaţă, cam după ce eu hotăram,
Iar la cinzeci…n-o deranjam, şi nu eram într-o ureche…
Aşa pe-atuncea o vedeam, bătrână şi de modă veche…

Dar iată că la şaizeci şi…mulţi dintre voi nu vă daţi seama
Cam cât de mult eu mi-aş dori un sfat, o vorbă de la mama,
Cu şcoala veche ce-a făcut, prin ce-a trecut în anii grei,
Să o admir ca la-nceput când mă ţineam de fusta ei,

Chiar de mi-ar fi puţin cam teamă, cicălitoare cum e ea,
Aş asculta-o că mi-e mamă şi mai ales la vârsta mea,
Că ce păţeşteee, nu vă spui, tăticu’, da’ nu-i supărat…
Şi-acum stă pe capu’ lui…ca să se lase de fumat!

Valeriu Cercel

| Dismally a răspuns:

Sa stii ca nu prea ai ce face, tu devii adolescenta si iti doresti mai multa libertate, iar ea isi doreste sa fii in continuare "fetita mamei". Nu trebuie sa iti faci griji din cauza asta, toti trec prin ceva asemanator, o sa se rezolve cu timpul. O deranjeaza faptul ca esti emo pentru ca nu intelege ce inseamna de fapt happy

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Imbraca-te la costum, pieptanata, aranjata, si ii spui mamei tale ca mergi la biblioteca.Si acolo sa te duci.Vei vedea,cartile te vor asculta,te vor intelege,si daca versi o lacrima pe ele, vor tine minte, pe vecie, suferintele tale.Te vor calauzi, te vor aduce pe calea cea dreapta.Lasa distractia, ca te face mai mult sa suferi.

| Epigonul a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce deep ai dat-o, frate laughing! Dac-ar gandi macar 10% din populatia Romaniei cel putin, cum gandesti tu it will be a better world.Big up!

Răspuns utilizator avertizat
| greyhound a răspuns:

Asteapta sa te vezi si pe tine cand o sa fii mama

| Anonimu70 a răspuns (pentru greyhound):

Din păcate cei din generația actuală îi va învăța pe cei mici să se joace pe calculator, in nici-un caz nu îi va învăța să iasă afară

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, mortalscreamo,

Intelegem ca traversezi o perioada mai dificila si vrem sa te ajutam. Hai sa discutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu toate mamele vor binele copiilor lor, multe ii omoara inca de la nastere altele nu pot face asta din cauza legislatiei raman cu ei si ii considera drept pedeapsa pe capul lor datorita neprotejari in timpul actului sexual.
Oricat de prost ar fi un copil nu ii poti spune asta indiferent ca este al tau sau nu, pe tine daca te face proasta nu te respecta.
Ca esti EMO vina este tot a parintilor pentru ca personalitatea fiecaruia se dezvolta din ceea ce inveti cand esti mica, daca tu ai invatat doar stres, nervi si suferinta ce altceva poti fi.

| Epigonul a răspuns:

Buna,nu sunt cel mai bun la dat sfaturi, de cele mai multe ori sfaturile care le dau nici eu nu le pun in aplicare, dar am sa incerc sa te ajut.Este adevarat ca mama ta poate este putin prea mult protectiva, dar inainte sa o judeci incearca sa privesti problema din perspectiva ei.Este mama, mamele intotdeauna vor fi mult mai protective cu copiii lor.Ia si in calcul faptul ca ai doar 14 ani si esti fata.Intr-adevar esti la varsta cand incepi sa descoperi lucruri noi, cand poate incep sa-ti umble ochii dupa baieti si alte lucruri.Mama tu, cum ai spus si tu, este de moda veche si nu doar mama ta, in general, majoritatea parintilor asa sunt.Gandeste-te ca ei au crescut cu alta mentalitate, alta educatie, pe vremea lor nu era ceea ce este acum.Pe vremea lor nu aveau tehnologia care o avem acum, pe vremea lor exista o alta mentalitate, cea comunista, pe atunci fetele de 14-15 ani nu aratau ca acum de 17 18 si nu se imbracau atat de strident sa spun asa.Eu am 19 ani imediat, sunt baiat si maica-mea este la fel cateodata, bine poate nu chiar atat de exagerat dar oricum.Mereu imi spune sa am grija indiferent unde merg,mai ales daca plec seara, sau nu vin noaptea acasa, mereu este cu gura pe mine, imbraca-te bine, ia-ti *6* perechi de sosete in plus fa aia nu fa aia si tot asa laughing dar nu ai ce sa ii faci, trebuie sa incerci sa o intelegi.Ei niciodata nu vor intelege prea bine mentalitatea noastra, a copiilor din ziua de azi, pur si simplu n-au cum.Ce trebuie tu sa faci, este sa ii arati ca esti descurcareata si ca poate avea incredere in tine.Cum? Tu stii mai bine presupun.Si in cazurile cand nu te lasa sa faci aia nu te lasa sa faci alta, aici trebuie sa intervina si tatal tau cu o parere, in asa fel parintii pot cadea de acord daca este ok sa faci un anume lucru.Nu trebuie sa te gandesti la astfel de lucruri,cum ar fi suicidul si alte chestii, cunosc fete in cazuri mai grave decat al tau, genul de fete care mai mari ca tine, ajung sa fie duse de mana la scoala de catre parinti, aia inseamna libertate luata.Incearca sa ii spui si mamei tale ceea ce ai scris aici, in mare parte cel putin, poate va intelege ca uneori exagereaza.Cam atat am avut de zis...bafta!

| ghinionistul112 a răspuns (pentru Epigonul):

Bravo! Imi place cum ai zis! te respect! Asa trebuyie spus la toate fetele ca toate sunt cu capul si nu preau stiu ce inseamna sa aiba indeaproape parintii!

| LeeJiEun a răspuns:

Nu spune asta despre mama ta. Da poate e enervanta la fel ca toate mamele dar doar una ai. Cand nu va mai fii, atunci iti va fi cel mai greu.
Deci nu te indeparta de ea. Ea e cea care ti-a dat viata si te-a crescut si te-a protejat de tot ce a fost rau. Iubeste-o si suporta tot ce spune ea pana nu e prea tarziu.sad

| diditza23 a răspuns:

Of...gandeste-te ca te iubeste si isi face si ea griji pentru tine ca pentru ea esti inca un copil ( la 14 ani). probabil ii e frica sa nu o iei pe directii gresite.fii un pic mai intelegatoare si cu ea si dovedeste-i ca poate avea incredere in tine.mai povesteste-i din ce faci tu, despre viata ta.mai frumos este sa fiti prietene, poate asa nu temai cicaleste atat. happy

| anonim_4396 explică (pentru diditza23):

Ati auzit fetelor, toate sunteti cu capul (adica nebune) dupa spusele lui ghinionistul112

| ghinionistul112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce? nu este adevarat? ca numai interesele vor! nu vor sa fie iubite cu adevarat sufleteste, ci alearga dupa averi, nu asculta de parinti, nu se tin de scoala, se drogheaza, se imbat si de la varste fragede (12-18 ani). Uita-te la Stiri si ai sa te convingi si singur!

| MihayAndrey a răspuns:

Greu de suportat, te inteleg. Ea iti vrea mult prea mult binele. Nu e bine nici in casa nici afara, macar sa se hotarasca si ea big grin

| crystiyna a răspuns:

Deci faptul ca ca iti spune de fiecare data sa ai grija de tine, taie-l dupa lista ta, mama iti vrea binele si isi faci griji pentru tine, te iubeste (mama si acum la 22 d ani imi spune sa am grija de mine, iar propozitia "ai grija cum traversezi" doamne ce familiara imi este) Asa in al doilea rand termina-te cu gandurile astea negre ca nu este bine deloc. mai zi-i si tu o rugaciune inainte de culcare:* In al treilea rand nu trebuie sa-i spui neaparat de prietenul tau decat daca e ceva mai serios. Si incearca sa VORBESTI MAI MULT CU EA! ca vad k de lucru acesta se cam plange ea... spune-i unde ai iesit, cu cine a iesit, faze amuzante care ti s-au intamplat cand ai iesit, ceva interesant despre orice prieten/a de al tau, spune-i ce ai facut la scoala, spune-i atat de multe pana se plictisestehee hee si ai sa vezi ce incredere mare o sa aiba in tine. Si inca ceva! Fa-o din suflet:*

| ctlaida a răspuns:

Toti parintii sunt la fel... Mama ta inca te crede papusa ei mica, nu vrea sa vada ca ai crescut si ca esti o ``fata mare``.In legatura cu iubitul tau, la 14 ani este doar o chestie de atractie copilareasca adica nu iti pune prea mare baza in iubit mai ales daca este mai mare ca tine rezumate doar la un pupic si un pahar cu suc nu la altele. Cand tu iesi cu prieteni mama ta te suna deoarece toti drgatii umbla pe strazi si toti se uite dupa fete asa mici ca tine.Cu imbracatul tau am o propunere pentru tine cand te pregatesti sa iesi in oras alegeti 2 randuri de haine care iti plac tie cerei si mamei tale parerea pe care din ele sa o imbraci si atunci poate se va simti mai bine. sa nu te mai gandesti niciodata la suicit viata este atat de frumoasa si scurta in cat nu merit nimic pe lumea asta sa renunti la viata. Iar Dumnezeu te iubeste pe tine, ca ti-a dat o mama atat de grijulie (chiar daca grija ei este exagerata) i-a gandeste-te tu la mamele care isi lasa copii prin spitale si pe la usile altora. eu zic sa mai ti cont si de ce spune mama si ca sa se simta bine scoate-o si pe ia la o plimbare mama ta sa fie prietena ta. Sper ca te- am ajutat! Mult succes

| CassieBee a răspuns:

Toti am trecut prin crize de-astea. Poti sa ignori, poti sa lasi de la tine, poti sa nu fii incapatanata si sa dai dovada de respect. Multumeste-te ca ai mama, una careia ii pasa de tine.
Ai putea sa stai de vorba jumatate de ora pe zi cu ea, sa ii explici una alta, sa povestiti. O sa te ajute foarte mult, si pe tine si pe mama ta.

| accescrang a răspuns:

Buna mortalscreamo! Am citit intamplator problemele tale si m-am gandit ca as putea sa-ti impartasesc opinia mea.
Sunt mama unui baietel de numai 1 an (maine) si deja ma gandesc la toate lucrurile negative care ii pot influenta viitorul.Privesc spre lumea in care traim si cu greu reusesc sa ma apaptez, cu toate ca nu am decat 32 de ani.Foarte multe lucruri din comportamentele tinerilor de acum nu le inteleg si pe unele nu pot nici macar sa le accept.Ma uit la ei si ma intreb daca si fiul meu va fi la fel peste ani... daca il voi vedea si pe el fumand printre blocuri la 12 ani, sau consumand alcool pe la 14, sau urland pe strazi si injurand cand iese de la scoala, sau raspunzandu-mi din fundul curtii cand ii voi spune ceva...etc.Ma gandesc foarte mult si la influenta negativa a anturajelor pe care le va avea, a internetului sau t.v-ului.
Observi? Cu toate ca baiatul meu nu are decat 1 an, ai putea spune ca sunt o mama disperata, nu? Cum sa te gandesti la toate astea atat de devreme? ti-ai spune tu!
Uite ca te gandesti....pentru ca-ti iubesti copilul si pentru ca simti ca orice lucru minor negativ i s-ar intampla nu ai putea sa treci peste el.Copilul este parte din viata si trupul tau.Numai cand ajungi mama iti poti da seama de lucrurile acestea.Sentimentele ti se schimba complet, grija fata de ziua de maine este cu totul alta, responsabilitatile pe care le ai zilnic sunt cu totul altfel.Si teoretic, dar si practic ai cu totul alta viata.Ca mama, traiesti atatea momente emotionante alaturi de copilul tau si faci atat de multe sacrificii incat nici nu poti realiza.
Si cand, dupa tot ce ai facut pentru copilul tau, el nu este la nivelul asteptarilor tale( ca mama) atunci e greu.Pentru ca fiecare mama isi creste copilul intr-un anume fel si vrea ca acesta sa fie la inaltimea asteptarilor ei.
Cand o mama se uita in urma,peste ani,si isi aduce aminte de noptile pierdute la capataiul copilului ei--fie ca a fost bolnav, fie ca nu putea sa doarma, fie ca il durea ceva, fie ca visa urat, fie ca situatia materiala din familie nu era tocmai buna si trebuiau facute sacrificii pentru copil--cand isi aduce aminte de zilele cand nu a avut timp sa puna 30 min. capul pe perna, cu toate ca pica din picioare de oboseala, sau cand isi aduce aminte de zilele cand sufletul ei era impovarat de suferinta si problemele o copleseau, iar ea trebuia sa fie cu zambetul pe buze pentru copil.....sunt multe...multe lucruri grele pe care le faci ca mama si de foarte multe ori copiii nu stiu despre ele.
Sa nu iei textul meu ca pe un repros...eu am incercat sa-ti spun ce simte o mama.Ea nu iti vrea niciodata raul prin sfaturile pe care ti le da.Ea incearca sa te indrume cum crede ca e mai bine din puctul ei de vedere.
Tu iti doresti "libertate", iti doresti sa te imbraci cum vrei, sa faci ce vrei, sa pleci de acasa cand vrei si sa vi la fel, iti doresti sa te lase sa traiesti in lumea ta.Asa sunt toti adolescentii din zilele noastre.Mama ta realizeaza lucrul asta numai ca ea nu te vrea sa fi ca toti.Ea isi doreste sa fi alfel, adica mai speciala....pentru ca esti copilul ei...si sigur se intreaba asta: "De ce copilul meu, trebuie sa fie ca toata turma asta de oi?"
Nu e nimic special in ceea ce iti doresti tu, pentru ca toti isi doresc asta. Special esti atunci cand persoana ta este diferita de restul grupului si te diferentiezi de celelalte persoane.Cand esti la fel ca ele atunci te amesteci prin multime.
Daca ai fi avut tot ce iti doresti acum,cred ca in acest moment ai fi tanjit dupa o mama grijulie,care sa te indrume in viata, sa te ajute, sa-ti de-a sfaturi, sa te alinte, sa te protejeze.
Iti propun o provocare: arata-i te rog mamei tale ceea ce am scris eu si fi atenta la reactia ei...din ea iti vei da seama daca este asa cum am scris eu in randurile mele si poate ve-ti ajunge chiar sa discutati civilizat si deschis despre problema dintre voi doua.
Iti doresc liniste in suflet si pace in familie.Nu e nimic mai important pe lumea asta decat sa ai o familie unita, implinita si liniste sufleteasca.

| TakeItSlowXD a răspuns:

Si mama e la fel rolling on the floor Pe bune. Insa e mama... se poarta asa doar ca sa nu patesc ceva. Oricat de enervanta ar fi... ea mi-a oferit viata si are grija de mine mereu.