| AvalohAlyn a întrebat:

Nu știu ce să fac cu viața mea și nici cu n-am talent sau aptitudini deosebite, deci ce ar trebui sa fac? Tu te-ai sinucide in locul meu sau ce ai face? Nu mă prea pricep la nimi momentan..Cum să mă ajută sau nu merit nimic și "să închid cortina"?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Muncesti ca necalificat daca nu ai pasiune pentru un servici in concret. Sau stivuitorist nu strica

| Mosotti a răspuns:

Nu m-as sinucide, de ce sa ma suicidez? Ce daca nu am aptitudini sau talente nu stiu cum? Ce e vina mea? Asa m-am nascut sa zicem. Ca ala care are, are fara sa-si puna problema asta. Nu te pricepi la nimic, aia e. Ce, politicienii se pricep la ceva? Si ii doare nicaieri, chiar se zicea ca daca nu stii sa faci nimic, du-te in politica. Deci stai linstit ca-s multi ca tine. Diferenta e ca ei nu isi fac probleme, dar tu da, insa clar o problema ai si suspectez o depresie ce poate fi rezolvata dupa o vizita la medic. Colegii de aici! Voi nu ati sesizat ca insusi faptul ca pune aceasta intrebare are omul o problema care nu stiu daca poate fi depasita asa usor doar ca ii zicem noi cum gandim noi, faza care la el nu se aplica din cauza ca el nu are sistemul nostru de valori. Un om fara probleme nu ajunge sa-si puna problema asta, curge de la sine un drum in viata, invata ceva, se va pricepe la ceva, munceste ceva. Si parca vad ca noi vorbim degeaba ca el tot asa simte si va simti.

| Celcestietot a răspuns:

Nu mai ajungi in Rai daca te sinucizi, asa ca mare grija!

| OldSoul a răspuns:

rolling on the floor Daca in locul tau, as fi ales sa ma sinucid, probabil acum nu mai exista acest raspuns.

Nu-ti bate capul, nu te necajii, accepta-te asa cum esti, cauta-ti hobby-uri, si vezi ce iese.
E imposibil sa nu ai ceva aparte.

| Helper07 a răspuns:

Nu m-as sinucide fiindca stiu ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare persoana inclusiv pentru mine si tine.

| Clytia a răspuns:

Sinuciderea e o soluție permanentă pentru o problemă temporară...
Nu-l mai pune pe "nu" în față. Sunt atâtea joburi în lumea asta, încât e imposibil să nu ți se potrivească măcar câteva. Trebuie să-ți dai silința, că meseria se învață. Poți descoperi că ai unele aptiduini de care nici nu-ți dădeai seama. Încearcă în mai multe domenii până îl vei descoperi pe cel care-ți place, care ți se potrivește cel mai bine.
Mult noroc!

| lorena1gianinak a răspuns:

Știu ca se spune "talentul nu se învață, cu talent te naști" dar, câteodată nu e asa. Sunt sigura ca te pricepi la ceva, dacă nu ți-ai descoperit deocamdată talentul ai sa o faci de acum încolo. Nu e nevoie sa te sinucizi. Persoanele care țin la tine vor regreta asta. Poate ai o vârstă frageda și de aceea nu știi încă ce talente ai. Experimentează. Vezi ce îți place, la ce te pricepi și cere ajutor dacă e nevoie. Toți suntem buni la ceva care poate pentru alții e util. Toți avem acel ceva care ne face speciali. Nu e cazul sa decurgi la asa ceva. Pana la urma exista o munca pentru orice și oricine pentru muncă.

| Ralena a răspuns:

Majoritatea dintre noi nu avem din nastere talente si aptitudini deosebite. Cati pictori, dirijori, scriitori ai in jurul tau? Nu trebuie sa te pricepi la nimic, de obicei te nasti nepriceput si inveti pe parcurs. De invatat se poate oricand, nu exista limita de varsta. Gasestic eva ce ti-ar placea si facu cursuri de perfectioare. Iar intrebarea ta este pusa astfel incat pare ca toata viata ta se invarte in jurul unei profesii, cand viata e infinit mai mult.

| Liro a răspuns:

Fiecare om își găsește locul.
Bucurăte de viață.