| nuamabsolutnicioidee a întrebat:

Nu știu ce să mai fac sad
În a 2-a zi de Paște, mama și tata s-au certat, la fel și în a 3-a. Tata era puțin nervos (a spus „S-a terminat" sau asa ceva, inainte mai zicea ceva, nu stiu ce). Deja mi-e frică de tot ce se întâmplă în familia mea.

Ce pot face în acest gen de situații? Mi-e și frică să sun la Telefonul Copilului

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Daca se ajung la violente fizice...Clar apelezi 112 si ceri repede politia la adresa voastra.
D
ar daca ei nu se mai inteleg, din varii motive si nu mai pot merge impreuna pe acelasi drum...

Va trebuii sa accepti aceasta situatie. Ei vor fi parintii tai in continuare, si te vor iubii, dar se vor separa, si vei ajunge sa locuiesti cand la unul, cand la celalalt. Vor fi clipe grele dar fac parte din viata...Si de multi ori se ajunge la asta. Trebuie sa accepti si sa iei ce e bun din aceasta experienta pe care o traiesti.

Iti doresc sa fi puternic/a si parintii tai de asemenea, si sa mergeti inainte in viata, chiar daca nu va fi ca o familie unita cum ati fost pana acum.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru Sophieka):

Problema e că tata e plecat. Dar mersi oricum

| Sophieka a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Ori a mers la o femeie (cu, care are o relatie deja ), ori la rude / prieteni sau si-a inchiriat un imobil. Il poti apela? Daca are telefonul deschis? Sa te linistesti putin? Si daca va vrea sa raspunda...

Altfel, daca are telefonul deschis dar nu raspunde sau chiar de e inchis..Trimite-i un sms in care spui ca speri ca este bine si chiar daca ei doresc sa se desparta, macar sa o faca intr-un mod cat mai frumos si matur si ii urezi noapte buna.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru Sophieka):

Nu are o altă relație cu nimeni. Mie mi-e și frică să vorbesc cu tata uneori crying

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Telefonul copilului nu este pentru situatii cand parintii se cearta!
Tu ca copil nu ai de ce sta intre ei, fiind o problema care ii priveste doar pe ei si trebuie sa ia o decizie importanta.

| sierra1 a răspuns:

"Mi-e și frică să sun la Telefonul Copilului?"

NU e treaba lor!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare.

Nu prea ai ce sa faci in aceste situatii, daca ei nu inteleg... asta este.
Poti in schimb sa scrii aici tot ce iti trece prin cap, noi o sa ascultam big grin

Stiu cum este sa se certe parintii si sa auzi tot felul de astfel de lucruri, de sarbatori si in alte zile. Stiu cum este sa cauti acea liniste... aproape imposbil de gasit.

Dar pot sa iti spun, ca peste ani... nu prea mai conteaza, conteaza ca tu sa stii ce sa faci si ce nu, sa nu ajungi tot asa, sa stii ce vrei si sa cauti intelegerea atunci cand vorbesti cu oamenii. Asta o sa te defineasca ulterior big grin

Asta ca stai puternic, si o sa fie bine.

Zi-le o data, ca nu poti sa stai asa, ca ai vrea sa fie liniste si pace. Daca nu se poate... este foarte greu sa schimbi mentalitatea anumitor persoane, daca asa au crescut pana atunci.

Stiu ca vrei sa fie totul bine, si o sa fie. Pana atunci, cand treci prin astfel de momente, spune-ne ce ai pe suflet.

Bafta! ^_^

| Mosotti a răspuns:

Lasa-i in pace, ce treaba ai tu cu ei? Vezi de treaba ta in camera ta si aia e.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru Mosotti):

I-aș lăsa. Nu am de ce să mă bag în situațiile lor, dar mi-e frică de tot ce se întâmplă între ei

| Mosotti a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Pai sa nu-ti mai fie frica, e treaba lor. Daca atata ii duce mintea, ce sa-i faci. Daca se iau la bataie, chemi politia si sa filmezi asa pe ascuns sa ai si probe! Si o sa inteleaga taica-tu ca nu mai e cazu sa repete.

Daca nu e violenta fizica lasa-i asa.

| Lukasssz a răspuns:

Totul o sa fie bine, nu trebuie sa fi panicat

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru Lukasssz):

Nu sunt panicat, dar mi-e frică de acel moment când mama se va vedea / auzi cu tata. Mă gândesc să nu fie mai rău de-atât. Mai mult, aș vrea ca această „mică despărțire" să dureze puțin. Sper până la nunta finilor mei.