| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa imi rezolv problema si as vrea un sfat de la voi.
Am o relație stabilă de câțiva ani doar ca in toti acesti ani nu am reusit sa ne luam o casa.Cred ca stie toata lumea ca nu este ușor să faci lucrul asta asa ca am stat in chirie, la părinți și cum am putut.Problema este ca nu mai avem unde sa stam,la ai mei nu este loc, la ai lui e prea departe de vreun loc de munca, iar in chirie nu ne mai permite.
Am vorbit cu bunica sa ne lase casa ei, sa stam cu ea in curte si asa o sa o mai ajutam cu una alta doar ca nu vrea decat daca renovam, punem la punct pentru ca e dezastru acolo iar noi acum nu avem posibilitate sa cumpărăm tot ce este necesar să refacem tot.
De munca nu prea mai este pentru ca este iarna iar in strainatate sa mergem de Crăciun nu avem cum si nu aveam oricum nimic sigur la care sa avem garantie ca totul va fi în regulă si nu ne vom lua teapa.
Voi ce ati face in situatia asta?

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este de munca doar ca trebuie sa mai asteptati putin sa incepeti din ianuarie.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

De ce ar face asta? daca se angajeaza de maine sunt pontati de maine, iar la inceput de ianuarie pot lua bani pe ce au muncit in decembrie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai părintii tai te pot ajuta, ai zis la ai mei nu e loc, ba da se va face loc depinde cate camere ai la părinti, sa i ti lase tie o cameră in care sa stai tu cu prietenul tau si gata, ca mai sunt familii care stau 5 persoane in 3 camere cam greu dar se poate. Si cu serviciul cauta ti orice si vinzatoare daca poti si faci un ban, ca sa eviti discutiile si scandalul cu părintii daca voi nu munciti stati pe banii lor e greu, trebuie amindoi si tu si el sa munciti, daca puteti si nu sunte ti bolnavi. Ce varste ave ti voi? Cauta la hypermarket ăia caută tineri pui marfa pe raft nu i ti trebuie facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa nu mai fie de munca? Cred ca sunt zeci de mii de locuri de munca

| Ellya15 a răspuns (pentru suntserios):

Noi am stat la oras unde eu nu am gasit de munca decat pe termen scurt in domenii in care sa ma descurc iar el avea salar putin ca sa tinem o chirie si sa ne întreținem asa ca am plecat si am stat si am muncit la tara.La tara nu mai este acum de munca iar de mers sa ne angajăm în altă parte acum poate ne ajuta un pic sa avem niște bani pe luna viitoare dar luna asta, de crăciun, după până se porneste munca si vin oameni din concedii sa pornească munca din ce trăim?

| suntserios a răspuns (pentru Ellya15):

Stati la ai lui daca tot nu munciti nu mai aveti problema cu "la ai lui e prea departe de vriunu loc de munca"

| Ellya15 a răspuns (pentru suntserios):

Acolo am avut de munca in sat cum am putut, dar nu avem cum sa stam pe capul părinților fara sa muncim.

| johnnny123 a răspuns:

Păi soluții magice nu există, din cer nu pică nimic. Singura soluție este să vă găsiți locuri de muncă.

Dacă nu se găsesc în zona voastră, atunci trebuie să vă mutați undeva unde se găsesc mai ușor și să încercați să vă închiriați cea mai ieftină garsonieră pe care v-o puteți permite până când începeți să câștigați ceva bani.

Dar din ce înțeleg eu, problema este mai degrabă faptul că nu aveți niște cunoștințe care să vă permită obținerea de joburi decent plătite. Din păcate nici pentru asta nu există o soluție magică.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa zicem ca v-ati lua fiecare un job cu 1500 lei pe luna (ceea ce se gaseste foarte usor, chiar si la hipermarket-uri sunt salarii mai mari) ati avea 3000 lei. O garsoniera decenta sa zicem ca gasiti cu 1500 cu tot cu utilitati (si eu am vazut asta in Bucuresti). Tot va mai raman bani destui sa va intretineti. Iar apoi mergeti in strainatate, faceti un credit, invatati o meserie, va luati un job mai bun etc. Banii nu o sa pice din cer, iar casa nu e asa simplu de obtinut, unii nici la 50 ani nu au reusit sa isi ia casa lor, nu stiu de ce va plangeti asa de tineri. Bunica nu e obligata sa va dea casa ei. Sa fiti multumiti daca va lasa doar sa stati acolo pe gratis.

| Ellya15 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Depinde unde locuiești.La mine in oras unde am stat prietenul meu nu a reușit să ia mai mult de 1500 de lei pe lună iar eu înafara de par time la supermarket nu am reusit sa gasesc nimic. Fabricile sunt pline, ii lasa liberi pe oameni si ii aduce cu rândul la munca pentru ca sunt prea multi si la fast food in orasul meu iti trebuie cel putin bacul, la alt loc de munca trebuie sa ai nu stiu cati ani de experienta am incercat sau te trimit acasa si iti spun ca te suna ei.Am mers 3 zile in proba de munca undeva si pe ultima sută de metri a adus alte două persoane mai în vârstă si mi-au spus că poate o sa imi faca loc in alta parte la alt sediu de a lor.La un alt loc de munca m-au chemat sa incep proba de munca de la 6 dimineata, am stat până la 3 sau 4 si ca dupa sa imi spuna ca programul e dela 6 chiar până la 5, 6 daca am mult de lucru si ca de început nu are cum sa imi dea mai mult de un maxim 800 de lei.Inteleg ca nu poti sa iti iei casa peste noapte dar din munca multa si bani putin cand nu ai nici unde sta nu ai cum sa supraviețuiești.Nu toti se nasc boieri cu vila de la mama sau cu o sanatate tun sa isi poata rupe coloana la capsuni.Cu astea restul ce facem?
M-am interesat sa vad daca pot sa imi iau o garsoniera de la stat sau cumva pe care sa o plătesc in rate nu se gasesc pentru ca se construiesc blocuri pentru tigani sa nu mai stea cu cortul.Din banca la un salar de 1000 si ceva de lei 2000 nu iti da un credit mai mare de 3000, 4000 de euro.
Nu vreau sa par frustrată dar stiu pe cineva care cu 3000 de euro si-a luat casa langa oras pentru ca a vorbit patronul pentru el, si la multi dintre noi nu ne da nimeni nici ceva de munca sa ne câștigăm pâinea singuri darămite casa.De aceia am zis de bunica mea ca sta si se surupa casa aia acolo si eu stau prin chirie pentru ca nu pot eu sa ii fac peste noapte vila acolo.In fine, poate ca si noi facem greseli sau am gresit nu zic nu, dar si societatea e de o răutate nemărginită.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ellya15):

Cam asa se intampla in orasele mici. Singura solutie e sa va mutati intr-un oras mai mare sau in strainatate. Sunteti tineri, nu aveti copii, nu va tine nimeni si nimic in loc, puteti face tot ce vretiwinking

| suntserios a răspuns (pentru Ellya15):

Pai mai zi asa ca nici bacul nu il ai. O fi societatea de o rautate nemarginita dar trebuie si noi sa faecm ceva pentru noi nu sa asteptam sa ne dea statul, ca nu suntem in comunism. In marile orase sunt zeci de supermarketuri care angajeaza mereu... trebuie doar sa faceti un efort,

| Osneros a răspuns (pentru suntserios):

E personificarea a "pe santier e greu si daca-i vorba de capsuni nu-mi plac/ n-am fost crescut sa m-aplec dupa fructele altora" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt mii de locuri de munca libere la nivel national, ati fost la agentia de plasarea fortei de munca din oras?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Repet, ati fost la agentia de plasarea fortei de munca din orasul de resedinta de judet?

| julliema a răspuns:

Probabil nici voi nu va descurcati la niciun job. Nu au fost multumiti de voi acolo unde ati fost la proba si nu v-au mai luat. Incercati la hoteluri/pensiuni, acolo au nevoie de oameni chiar acum de sarbatori, chiar este de munca si salariile nu sunt chiar mici. Sau alte domenii care au activitate si in zilele de Craciun. Sunt destule, depinde de unde esti, nu ai specificat. Orice zi muncita este un castig pentru voi, deci daca stati pana in ianuarie, pana gasiti de munca apoi, o sa aveti deja minim 2 luni pierdute.