| Cimpoesu_Eduard_1983 a întrebat:

Nu stiu nici cu ce sa incep, sa fie scurt.
Am o relatie de aprape 3 ani jumate, pana acum un an totul mergea foarte bine intre noi cand dintr-o data nu mai stiam ce simt pentru el o luna de zile aveam stari de panica agitatie un haos total, nu mai simteam caldura sufleteasca fata de el si asta ma macina incercam sa caut raspunsuri de ce ma simpeam asa, dupa am mai revenit dar totusi nu intelegeam nimic din ce se intampla cu mine, a durat mult toata treaba asta cateva luni bune, el stia de la inceput totul,atunci cand stateam langa el,parca ma mai calmam, imi placea sa fim impreuna sa imi petrec tot mai mult timp alaturi de el, tot ce faceam si inainte de a avea eu aceea stare.
Sper ca ati inteles ceva din tot ce am spus eu aici.
Acum dupa un an de la tot haosul acela cand ma gandesc, imi vine sa imi dau palme singura, imi dau seama ca toata acea stare a fost numai in subconstientul meu ca mi-a intrat in cap un lucru si tot pe a mea o tin, si prietenul meu a zis la fel sa nu ma mai gandesc ca totul este numai in capul meu si nu are rost sa stau cu orele sa plang.
Acum totusi uneori ma mai intreb daca tot ceea ce simt pentru el este iubire cu adevarat, de exemplu daca ma uit pe net la semnele iubirii adevarate si vad ca ceva eu nu am facut in acesti 3 ani plang si intru in panica.
Am perioade in care ignor intrebarile imi vad pur si simplu de treaba mea, ne intelegem perfect, ma simt minunat alaturi de el, vreau sa ne petrecem timpul impreuna, vreau sa avem o familie fericita maiales ca vom avea o fetita, ne intelegem de minune, nu trebuie sa vorbim ne uitam unul la altul si deja stim ce avem de facut.
Cand ma apuca pe mine intrebarile, o iau pe aratura, parca am innebunit o zi intreaga sunt pe dos.
Voi ce parere aveti, sunteti de acord cu ce am spus mai sus ca este doar in capu meu?

4 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Da., nu prea mai stii ce simti pentru el si se poate sa fi intervenit si plictiseala, monotonia. Faceti ceva sa iesiti din starea asta. Gandeste-te ce te facea pe tine fericita la inceputul relatiei si ce obisnuiati sa faceti atunci si fa asta si acum. Iesiti la o intalnire, mergeti intr-o excursie. Nu mai citi tot felul de tampenii pe net. Nu tot ce e scris se potriveste fiecarei persoane in parte. Probabil ca nu ai nici activitate de iti vin astfel de ganduri in minte. Mentine-te ocupata cu ceva, gaseste-ti ceva de facut prin casa, plimba-te. Din ce am inteles, esti si insarcinata, si asta ar putea fi o alta cauza a starilor tare de incertitudine, neliniste, tristete. Gandeste-te si daca esti multumita cu ce viata ta, cu ce ai, sau ti-ai dori altceva?

| Cimpoesu_Eduard_1983 explică (pentru Kitty):

Nu am loc de munca, e o sarcina dificila si nu imi permite sa muncesc, eu sunt in Londra de 7 luni cu prietenul meu, stau inchisa in casa mai tot timpul, cand nu stau sa ma gandesc la toate prostiile merge totul perfect. Ai dreptate nu o sa mai stau cu botu sa caut raspunsuri!

| Cimpoesu_Eduard_1983 explică (pentru Kitty):

Acum de exemplu plang ca un caine si ma gandesc unde am gresit ca sa imi repar greselile sa ne salvam relatia simt nevoia sa vorbesc cu el sa gasim o solutie impreuna!

| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Responsabila pentru fericirea/nefericirea ta esti chiar tu. Valabil si pentru acum si pentru mai incolo, cand o sa aveti copii/o sa va casatoriti etc. Nu inseamna ca daca esti cuplat cu cineva, respectivul trebuie' sa se dea peste cap ca sa te transformi in printesa fericita. Daca tu o sa incepi sa faci ceea ce iti place, o sa fii fericita. Adu-ti aminte cate chestii faine faceai inainte, cand erai solo (ex. sport, lectura). Si pune-le in practica. Eu zic ca n-are cum sa fie rau.