| N3verM1nd a întrebat:

Nu suport, urasc, detest, ma scoate din pepeni plescaitul in timpul mesei.
Tata nu intelege ca trebuie sa isi schimbe comportamentul, mananca ca animalele efectiv, nu se spala pe maini, nu e deloc educat si chiar as vrea sa il schimb cel putin eu nu pot manca la masa din cauza lui.
Ii zic cred ca de fiecare data si imi spune ca am eu probleme la cap si sa merg la un psiholog, ca nu exista in lumea asta casa de oameni ca la noi.
Sfaturi va rog, nu pot sa suport asta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să vorbești cu el, de câte ori plescăie la masă spune-i să nu o mai facă fiindcă te deranjează. Dacă efectiv îi spui asta și nu înțelege nu ai ce să faci... decât să faci abstracție de la plescăit. Zi mersi că nu face chestii mai scârboase, de exemplu să își bage degetu în nas laughing

| N3verM1nd explică (pentru anonim_4396):

Esti singurul care a dat un raspuns legat de intrebarea mea laughing

17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, nu mai manca cu el, nu mai sta acolo cand mananca, si lasa-l in pace. Saboteaza-l daca poti, daca are vin sticle sau cutii, baga-i cu seringa sare dizolvata in apa prin dop daca te face sa te simti mai bine happy, si nu afla cine, sau in tuica, bere, gaura de la ac se acopera fin cu ceara topita. Unii se simt mai bine daca se razbuna cumva. Zic asta pentru ca in unele cazuri functioneaza, echilibreaza psihic persoana victima. Daca nu, aia e, pleci din camera si aia e, nu mai ai tangenta in acele momente.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ce te faci daca ajunge bolnav, imobilizat la pat, si vei fi nevoit/nevoita să-l schimbi ca pe un Bebe? Va trebui sa il accepți așa cum este, si posibil, daca nu il mai bagi in seama sa se schimbe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când ești acasă la tine mănânci cum vrei. Și cu mâna dacă asa îți place. Eu la mine în casa fac ce vreau și mănânc cum vreau pentru ca sunt la mine acasă nu într-un local în care ar trebui să mă comport ca la carte. Știu să mănânc și să mă comport, dar hai sa fim serioși ca atunci când suntem acasă nu trebuie să ne comportam precum într-o familie regală. Sau, scuzați-mă. Faci cumva parte din familie regală și trebuie să îți pui șervețel pe picioare?

| Bozgi200 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ține de bun simț... daca ești unul din neanderthal mă scuzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bozgi200):

De ce te tot bagi în seamă cu mine? Nu ai altceva de făcut sau cauți să agăți bărbați pe TPU? Ești gay? Scuze, dar nu avem același înclinații.

| Bozgi200 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când m-am băgat cu tine în seamă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bozgi200):

Când răspunzi ca idiotul acolo unde nu îți este locul. Și parcă numai la comentariile mele o faci. Mai ușor, vezi să nu îți sară oja de pe unghii.

| Bozgi200 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing nu am observat că doar ție îți răspund, ce sa zic, răspund acolo unde mi se pare că altcineva greșește. Mai ușor băiete, cu tastatura in față sunteți toți războinici...

| Speranta12 a răspuns:

Acasa, mananca cum vrei si unde vrei tu si simte-te bine.

Dar nici nu uita de acele reguli de bun simt pentru mancatul in societate, pentru ca la restaurant, chiar si cu prietenii, ele se aplica. Si cum stii si tu, oamenii judeca foarte mult. Asa ca tine-te de acele reguli cand mergi in societate, fiindca ele chiar se aplica si oricine tine cont de ele. Nu-l baga in seama pe taica-tau, ca e unul dintre acei multi romani cu mentalitatea inca ramasa-n urma si cu respectul fata de sine si de familie ruginit. Bravo tie ca ai bun simt si observi acele nereguli la masa si oriunde te-ai afla asigura-te ca cel putin tu le respecti, caci asta da dovada ca te respecti pe tine in primul rand, si pe ceilalti, indiferent de relatia cu ei.

| FreddieM a răspuns (pentru Speranta12):

Mersi ca m-ai scutit sa dau un raspuns asemanator. E singurul care merita funda.Ma surprind celelate raspunsuri, comunisti tatii dar si odraslele? Ce treaba are gradul de rudenie cu bunul simt? Sincere aprecieri pentru raspuns.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu te supăra pe mine, alții si ar dori să mai stea cu tatăl la masa, iar tu despre al tau spui ca mănâncă "ca animalele". Frumos, ce sa zic.
E tatăl tău, accepta l asa cum e. Nici tu nu esti un om perfect si cu siguranta ai tăi te ai crescut asa cum esti

| PsyhoChild a răspuns:

Daca te deranjeaza de ce nu mananci in alta camera?

| salieri84 a răspuns:

Incearca sa plescai si tu,vezi ce reactie va avea. Daca intr-adevar il deranjeaza, inseamna ca e egocentric; daca nu reactioneaza, lasa-l in pace, e de moda veche, proasta meteahna comunista: "eu sa fiu bine...''

| N3verM1nd explică:

Am spus ca nu suport iar voi imi spuneti ca acasa mananci cum vrei, pe bune? Incercati sa suportati ceva ce nu suportati si sa imi spuneti daca suportati

| armiaso a răspuns (pentru N3verM1nd):

De acord cu salieri84, ofera-i ce iti ofera el, gaseste chestii pe care nu le tolereaza el la masa sau oriunde altundeva si cand iti atrage atentia adu-i aminte de ce face el si intreaba-l daca lui ii convine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru N3verM1nd):

Dacă nu mai suporți pe nimeni, atunci mută-te în pădure să iei cina cu urșii.