| anonim_4396 a întrebat:

NU ȘTIU CE SĂ FAC : Am un prieten din copilărie el e in America câștigă 60 000 $ / lună,
i-am cerut ajutorul de 2 ori in viata, o data când eram intr-o situație și puteam să pierd casa in care am crescut si aveam nevoie doar să cumpere el jumătatea din casă care a fost a unchiului meu apoi urma să ii dau eu banii pe acea jumătate de casă sau dacă nu ii dădeam banii lui nu ar fi fost pierduți că ar fi putut vinde jumătatea respectivă.
Dar eu sigur i-aș fi inapoiat banii.
Apoi altă dată i-am cerut ajutorul când mi-am rupt coloana și aveam nevoie urgentă de 10 000 euro să mă operez la coloană ca erau șanse extraordinar de mari să rămân paralizat și mi-a zis că o să se roage pentru mine să mă vindece Dumnezeu.

IAR AZI A AVUT NEVOIE DE AJUTORUL MEU PENTRU 2 ORE PE CALCULATOR SĂ îi rezolv o problemă și ar vrea să îmi dea 100 $.

CE SĂ FAC!? SĂ ÎI PRIMESC? SAU SĂ ÎI SPUN CĂ NU AM NEVOIE SĂ ÎI PĂSTREZE!

Munca pe care am făcut-o nu ar merita mai mult de maxim 50$ dacă aș fi făcut-o pentru străini și in primul rând nu am făcut-o pentru că aș fi știut că îmi va da vreun ban ci am făcut-o pentru că intr-un fel imi e prieten din copilărie si eu sunt om bun si nu aveam cum sa nu dau o mână de ajutor.

Nici nu știu, mă incearcă tot felul de sentimente și idei.
Cum ar fi să iau banii că pot să imi cumpăr de ei o grămadă de pastramă si de cârnați si beri să fac un grătar cu prietenii.

Altă idee ar fi să iau banii și să ii dau aici la chirie.

Altă idee esste să ii spun că dacă nu m-ai ajutat când mi-am pierdut casa bunicilor, a familiei in care am crescut acum chiar nu mai am nevoie de ajutorul tău!
Dar nu stiu cum să ii spun lucrurul acesta și să rămânem prieteni in continuare!?

Nici nu știu ce este mai bine să fac în acest moment!?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Deci dacă ai apelat la el de două ori și nu te-a ajutat deloc, atunci spune-i contul unde să-ți trimită banii.
Tu nu poți păstra o prietenie de unul singur oricât ai încerca. Mi-e teamă că prietenia de care vorbești este doar în mintea ta, dar nu și a lui.
Dă-i contul și spune-i că ești disponibil oricând să-l ajuți; convinge-l că poate apela la ajutorul tău oricând. Dacă era un om amărât mai ziceam. Vei pierde banii dacă nu-i vei cere. Prietenia lui nu o ai, așa că în privința aceasta nu ai ce pierde.
Sănătate!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

I-ai suta de dollari nemernicului!

| Mosotti a răspuns:

Zi sa ii pastreze banii, si zici te rogi pentru calculatorul lui sa mearga! De ce sa-l primesti? Chiar asa de fraier esti? Nici nu trebuia sa intrebi asa ceva, ca era logic ce trebuie sa faci.

| relian a răspuns:

Cineva care castiga 60 mii $ pe luna nu te cauta pe tine sa il ajuti, asta iti garantez.Is curios ce face ala de castiga 60 de mii cum spui.

| zilog a răspuns (pentru relian):

E băgat tare cu ________ cu statul cu primăriile cu bisericile cu combinții de genul face grafică șî site-uri pentru instituții pentru primării, umblă numai cu oameni care au milioane de euro in buzunar, mi-a spus că el nu se bagă înseamă acolo unde este el de cât cu oameni care au cel puțin 2 milioane de $ banii lor dar el targhetează să fie doar în compania oamenilor care au măcar 4 milioane de $
ăsta este planul lui să umble tot timpul doar cu milionari,
El mi-a spus că face parte dintr-o biserică unde cel mai sărac dintre ei are 2 milioane de dolari iar el este pastor la biserica respectivă sau a fost până când și-a făcut clienți dintre ei iar acum s-a luat in mod serios de creere pagini web
In urmă cu câțiva ani l-am pus eu in legătură cu o firmă din bucurești și le-a făcut un bener gen a lucrat 4 ore si a luat pe acele 4 ore
100 $ pentru fiecare oră muncită pentru ei.
Fae site-uri pe la firme si pe un site ia cel putin 50 000 $ altfel nu se bagă să îl facă
face prezentări pe la companii

| relian a răspuns (pentru zilog):

Se lauda, cineva care face atatia bani niciodata nu va spune cat face, is lamurit, eu aici locuiesc si ce spui tu ca ala umbla doara cu milionari laughing am mai vazut eu din astia destui pe aici, romani care se lauda sa para altcineva decat e.
Dar din partea mea sa faca si 100 de mii, dar un om care spune ca face si drege, ca umbla doara cu milionari, pfff dar asta e, romanii de acasa cred, mai ales in ziua de azi cand sunt atatia naivi laughing

| zilog a răspuns (pentru relian):

Asta e unii au șorici în loc de obraz
EU AȘ VREA SĂ NU MAI FI AȘA CREDUL că mi-am făcut mult sânge rău în viață că cel mai bun prieten al meu din copilărie a ajuns să aibă bani cu nemiluita
dar nu vrea să mă ajute cu nimic in viață

| CodrutElian1990 a răspuns:

De acord cu anonimg si mai spune-i ca din banii aceia o sa pui si niste lumanari la biserica si te vei ruga sa fie sanatos.

| Vântulalb a răspuns:

Asa de multe minciuni tragi tu pe aici, incat ma mir ca-ti mai raspunde cineva!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine cere-i 1000, nu il doare la buzunar.

Răspuns utilizator avertizat