| anonim_4396 a întrebat:

Nu voi înțelege niciodată acei prieteni care între timp constați că sunt toxici/falși și alegi să nu mai păstrezi legătura cu ei pentru ca totuși cine și-ar dori astfel de oameni în preajmă?

Apoi să te trezești că pur și simplu nu ești lăsat în pace. Atunci când totul e frumos și ai început să uiți experiența neplăcută petrecută în preajma "prietenului", te trezești cu apeluri sau mesaje cu "ce faci?" și nu înțeleg de ce mai insistă persoana respectivă atâta timp cât știe că ți-a greșit, te-a mințit sau ești căutat numai atunci când are persoana respectivă interese.

Recent am trecut printr-o astfel de întâmplare. L-am considerat ca fratele, mereu am acordat din timpul meu prețios pentru a-i fi în preajmă, când mă suna imediat eram disponibil. Nu mi-a trebuit mult timp să îmi dau seama că este un prieten toxic pentru că mereu eram căutat numai atunci când avea vreun interes anume, ceva care să fie numai în câștigul lui. Iar eu când îl chemam undeva mereu era indisponibil, iar când se întâmpla să meargă cu mine în oraș era pagubă în portofel. Are caracterul precum al unei femei materialiste care așteaptă să fie întreținută.

Până am reușit să mă distantez mi-a fost greu și nu odată ne-am certat, împăcat, certat și iar împăcat. El, cu minciunile sale, mă tot trăgea înapoi. El mă manipula, eu ca prostul puneam botul. Simțeam că nu e ok relația de prietenie dintre mine și el, dar totuși nu puteam renunța. De ce? Pentru că eu mereu pun suflet într-o relație, indiferent de care ar fi ea.

Într-o zi am decis că prietenia cu el chiar îmi face rău și încet-încet am început să iau tăcere. Nu îl mai sunam asa des, apoi am ajuns să nu îl mai sun deloc și mai încolo am ajuns chiar să îi blochez numărul de telefon ca să nu mai poată suna. I-am șters și numărul de telefon din agendă, dar partea proastă pentru că îi știu numărul pe din afară. După ce nu am mai vorbit cu el drumurile noastre nu s-au mai intersectat. Nu alta, dar locuim și în cartiere diferite. Eu mereu am ales să îmi ocup timpul plimbându-mă cu bicicleta și chiar am rămas surprins câte locuri frumoase, peisaje frumose, pot exista în împrejurimile orașului. Atâtea locuri de văzut, atâtea lucruri de făcut, iar eu îmi petreceam timpul în preajma unui om fals care numai mă manipula. Am ajuns să iubesc mai mult bicicleta și mersul pe bicicletă, decât oamenii falși care te termină psihic. Mai sănătoasă o plimbare prin natură cu bicicleta, decât înconjurat de specimen descris mai sus. Prieteni apropiați nu pot spune că am, doar din aceia pe care ii vad odată la 6-7 luni. Și totuși parcă e mai bine fără prieteni.

Când totul era mai frumos vine ca bomba : găsesc apel blocat de la numărul x și cine altcineva decât de la prietenul toxic. Știind cum m-a tratat nici că l-am sunat înapoi. Dar tot în acea zi am avut trecere cu bicicleta prin cartierul în care locuiește el. L-am văzut, m-a văzut și vrând să văd unde vrea să ajungă, pentru 5 minute am stat la discuții el.

M-a uimit caracterul lui parșiv și lingușitor și asa vorbea de parcă nimic nu s-a întâmplat. Atunci când l-am întrebat "că de ce m-a sunat" cica "doar a vrut să vadă ce fac". I-am răspuns și eu "că dau la curioși" și oricum eram mai rezervat în răspunsuri pentru că el era și insistent cu întrebările. Până mi s-a scârbit de prezenta lui, urcat pe bicicletă și șters-o englezește fără a-i spune nimic.

Ajuns acasă i-am scris un mesaj în care l-am rugat frumos să nu mă mai caute și atâta timp cât nu l-am cautat nici eu, la fel doresc si din partea sa. A trecut o săptămână de atunci și nu a insistat, dar totuși nu înțeleg de ce mă caută când se înțelege clar că nu mai vreau să am legătură cu el.

Partea și mai proastă este că el îmi este și coleg sad Poate sună aiurea, am 28 ani însă abia acum îmi continui școala. În toamnă trec clasa a IX- a laughing Ce sa fac, cine n-a iubit școala continuă și la 28 ani laughing însă mare blestem să am parte de toți ciumpalacii de colegi. In programul prin care continui eu studiile pot face până la 10 clase, însă cum naiba să îl suport pe acest băiețaș încă doi ani? Oarecum îmi displace prezenta lui și caracterul lui fals. straight face Și cine știe ce specimen mai cunosc în toamnă, în clasă. Oricum sunt decis să nu mai bag pe nimeni în seamă și în afara de colegi nimic mai mult. Nu alta, dar am observat că mai bine sa îți cunoști colegii de școala (mai ales școala pe care o fac eu) ca simpli colegi. Dacă adaugi în friendzone și ajungi sa cunoști mai mult, cu atât mai rău faci.

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

Foarte bine ai facut ca ai decis sa termini prietenia cu el, de fapt, asa-zisa prietenie.
El vine acum inapoi la tine pentru ca simte ca i-a ajuns cutitul la os si nu vrea sa isi piarda o sursa de rezolvare a problemelor sale. Si merita trimis de unde a venit.
Si nu iti face griji legat de scoala, e chiar de apreciat ca ai reluat cursurile, ai avut problemele tale personale si acum continui ce ai inceput. In cazul in care o sa il revezi, autocontrolul, fermitatea si ignorarea sunt cheia.
Trebuie sa iti impui sa ramai calm si hotarat in fata lui. Gestioneaza-ti bine nervii. Daca arati slabiciune, ii faci lui un bine, tie un rau si nu vrei asta. Fii motivat. Vrei sa nu faci o criza in public. Vrei sa inveti intr-un mediu placut si trebuie sa faci tot posibilul sa ti-l faci astfel, cel putin cat poti face tu.
La un moment dat se va plictisi si te va lasa in pace, cautand alta sursa, daca vede ca tu nu mai esti dispus sa ii oferi nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Delcatty):

Merci pentru răspuns, m-a motivat. Însă o singură chestie nu îmi place la mine. Nu știu cum om ca mine ajunge să se împrietenească cu toți distrușii. Nu știu de ce mă las dus de nas de toți ratații societății și astazi încă mă întreb cum puii mei am fost prieten cu asa ceva! Adică la început am fost oarecum orbit și după cum am spus, l-am considerat ca un frate. Însă acum când aud despre el simt o scârbă, el este egal cu zero pentru mine. Și degeaba mă caută pentru că nu mă va mai avea ca prieten niciodată. Nu merit asa prieten în preajmă. Eu consider că am fost un prieten loial, când el numai s-a jucat cu mine. Nu mi-e ciuda, am învățat ceva din asta. Dar omul bun iartă mult, omul bun ajută mult. Însă când s-a umplut paharul nu îl mai întorci indiferent ce ai face.

| Delcatty a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.
Sa fii mai asertiv. Inconjoara-te de persoane benefice, fii atent la semnale dubioase (red flags), invata din greseli (mie imi pare ca ai tras niste invataminte din aceasta experienta) si nu lasa pe nimeni sa isi bata joc de tine.

10 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Salut
Ce ar trebui sa raspundem noi? Pur si simplu ii spui ca nu vrei sa vorbesti cu el si gata. La 28 de ani cred ca ai ceva prestanta in fata unor copilasi. Daca pe tine te conduc aia de -18 nu esti bine.

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Nu știu de ce vorbești în necunostinta de cauză. În programul prin care continui eu școala nu sunt "copilași", am colegi și mai mari decât mine. Hop, te bagi și tu în discuție.

| Sekim a răspuns (pentru anonim_4396):

Oke, ar trebui sa specifici in primul rand ca esti intr-un program de scoala, iar in al doilea rand ai pus "o intrebare" la care ai deja raspunsul. Tu decizi daca mai vorbesti cu cineva sau nu, punct.

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Se vede ca nici nu ai citit toată întrebarea. Nu știu de ce te mai bagi în discuții care nu te privesc. O zi buna!

| Cduncfujndf a răspuns:

Deci, în primul rând chiar dacă nu îl suporți și o să fiți colegi, să nu îți treacă prin cap să renunți din nou la școală. Și dacă încercă să vorbească cu tine, nu îl băga în seamă, când vorbești cu el dă-i răspunsuri scurte și obișnuite, și nu arăta că îți pasă de el.
Ești destul de mare să te descurci singur. Și dacă insistă, discută cu el și spune-i direct ce crezi despre el, dar fă asta într-un mod, în care să îl jignesti direct pe față...dar nu i-o spune cu răutate... Când va auzi ce crezi tu despre el, sigur nu va mai vrea să vorbească cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru Cduncfujndf):

Nu am în gând sa renunt la școală din nou. Dar mă disperă gândul că îl voi vedea din nou, din nou fata lui prefăcută, din nou teatrul de doi lei, din nou încercari de a ma întoarce înapoi, din nou linguseli. Și clasa a VIII - a a trecut-o tot datorită mie pentru că în clasa ne-am împrietenit, am fost colegi de banca, l-am ajutat mult cu școala. Nu ma consider deștept, dar în comparație cu mine abia reușea sa facă fata la materii.

| anonim_4396 explică (pentru Cduncfujndf):

Și este o persoană cu foarte mult tupeu. E foarte obraznic și tare mi-e teamă să nu ajung să îi pălesc vreuna. Nu sunt violent, dar caracterul lui ma disperă.

| Cduncfujndf a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact de asta trebuie să îl îndepărtezi de tine. Poate o să ajungi tu să ai probleme din cauza lui.