| anonim_4396 a întrebat:

O fata este indragostita de mine, iar problema este urmatoarea big grinesi i-am spus ca mie nu imi place de ea, in afara de simpla prietenie nu sunt interesat de nimic altceva (prietenie asa ca sa nu o ranesc prea tare), tot se intereseaza de mine. Recent a pus niste prietene de ai ei sa ma intrebe de ce nu o plac pe ea.
Amandoi avem ~27 ani. Ea a avut numai relatii mai scurte in care baietii au stat cu ea numai de "plictiseala" si au fraierit-o. Eu nu am avut deloc relatie pana la varsta asta. Insa ea nu intelege un lucru : Ca eu sunt mai diferit,"mai ciudat fara exagerare" mi-am pierdut interesul fata de ideea de relatie. Ma simt ingrozit, terifiat si cand ma gandesc la asa ceva.
Pe langa astea EA nu ma atrage deloc: este grasa si cam urata din punctul meu de vedere, nici la mentalitate nu imi place de ea fiind mai impulsiva, agresiva "barbatoasa", nefeminina. Genu de fata cu care si daca ai spune ca o iubesti te-ar intreba zilnic de 100ori sau ar incepe sa spuna din senin ca o inseli desi nu ar fi adevarat. Pe langa asta a zis CLAR ca nu e interesata sa se culce cu mine numa asa, vrea sentimente.
Mi-a spus ca unii baieti i-au dat block pe Facebook dupa conversatie (ca doar si cu mine ea imi scria incontinuu chestii ce doar ea intelege, fara ca eu sa fi zis ceva, e paranoica).
Ce m-a impins sa o evit si ca "prieten" a fost dupa ce si-a creat fantezii in cap "eu de aia o evit ca am pe alta", dupa care a spus ca eu ma vad cu una care e maritata cu copii si ca trebuie sa vorbeasca cu barbatu la aia sa ne dezvaluie escapadele.

Eu sunt un tip mai necajit de soarta, cum am scris mai sus nu ma atrage deloc ideea de relatie normala, singuratatea mi-a afectat judecata, am si complex de inferioritata fata de ea ca are job mult mai bun etc. dar este alegerea mea de cine imi place sau nu.
Ea s-a bagat de seama cu mine, am vorbit cateva luni dupa care i-am spus clar ca traieste in lumea telenovelelor ei si am intrerupt discutiile pana zilele trecute >-eu crezand ca m-a si uitat, pana cand am aflat ca ea a pus-o pe una sa ma urmareasca.

Ce sa fac? Voi cum ati face? Cum sa scap de ea fara sa o jignesc prea tare?

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa-i zici ca tu esti pe invers, iti place sexul salbatic cu femei care arata bine, ea are alt gabarit depasit, tu 3, 5t nu suporti greutatea ei. Sau ignori tot pana se satura sa te caute

| sabin89 a răspuns:

Spune-i că ţie îţi place istoria. Şi scrie-i mereu despre subiecte despre care ai citit recent, despre ww2, despre Hitler, sau subiecte de prin Evul Mediu, despre Ludovic al XIV-lea sau şi mai vechi, din antichitate...Pe fete le plictisesc subiecte din astea şi până la urmă te va evita ea. Şi scapi în mod natural.

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Si tie ti se intampla?! laughing

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Fata asta a avut un "prieten" care a dus-o acasa la ai lui, dupa care baiatu s-a pus la jocuri video pe ea a lasat-o cu maica-sa sa stea de povesti laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, fata are o obsesie. Bai, lasa prostiile cu necajeala de soarta. Mai vorbeste cu ea, poate ajungeti la un numitor comun. Nu neaparat relatie/sex, ci pur si simplu. De multe ori ajuta foarte mult sa ai cu cine sa vorbesti.

| anonimg a răspuns:

Nu ai ce-i face. Fata, daca nu intelege ca dragoste cu sila nu se poate, se va rani singura. Nu-ti fa probleme daca te va urmari. Fi tu insuti; macar in felul acesta ea are posibilitatea sa te cunoasca mai bine, si sa schimbe daca te iubeste. Sigur ca nici ea nu stie daca te iubeste sau este interesata de tine doar ca se gandeste prea mult la tine.
Totusi, nu te distanta de oameni. Cauta sa vezi in ei lucrurile bune. Asa iti va fi mai usor sa ai o relatie; sau cel putin sa ai o interactiune cu oamenii mai buna, sa iti placa in mijlocul lor, sa iti placa convietuirea cu cineva.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Te inteleg, dar am o varsta si "sunt afectat" de evenimentele din trecut. Atat "social-sentimental" cat si personal cu probleme personale. Sunt un tip singuratic cand incep sa socializez ma lovesc de faptul ca altii sunt mai maturi ca mine, sau ca avem interese, valori total diferite.
Desigur ca doresc sa am pe cineva, insa mi greu sa gasesc caut una mai simpla, tanara, necajita si ea de soarta dar a gasi asa ceva e la fel sa gasesti acul in carul cu fan.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o nevoie a femeilor să găsească bărbați siguri pe ei. Cred că avem nevoie să fim mai siguri pe noi, și să nu ne mai subestimăm. Toți oamenii sunt egali, și trebuie să ne ferim de extreme: adică nimeni nu trebuie să domine pe nimeni, dar nici să nu ne subestimăm. Toți avem slăbiciuni; avem și defecte și calități.

| Andreeush a răspuns:

Are 27 de ani și se comportă ca și cum ar avea 5 ani.
Nu o mai băga în seamă, nu mai vorbi cu ea.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Azi am vorbit cu "prietena" ei pe care a pus-o sa se intereseze de mine Si aia a zis la fel : ca fata si-a facut iluzii, iar daca nu doresc nimic mai bine sa o las in "amarul ei"
Pentru mine este ciudata situatia, ca niciodata nu am avut asa treaba de genu cu fete. si nu am stiut cum sa reactionez. Initial am pus accentul pe diferenta "sociala" ca ea e mai buna etc si poate aia a crezut ca numa de aia o refuz, insa nici fizic nu imi place de ea.

| Emma30555 a răspuns:

Spune i și ei ca dragoste cu forța nu se poate. Apoi spune i ca ce face ea e hartuire și ca te ai saturat de situația asta ca nu ești obligat sa o placi și ca nu poți sa o placi pur și simplu. Spune i ca nu te atrage ca nu poți sa fi cu ea și sa înceteze cu nebunia asta

| halogen001 a răspuns:

Poate ca merge sa-i spui adevarul, ca nu vrei sa ai acum o relatie si ca in general iti plac fetele foarte slabe si foarte docile happy

| Legion7X a răspuns:

"Eu nu am avut deloc relatie pana la varsta asta" Eu zic că nu te mușcă, dacă vorbești cu ea, și te plimbi cu ea, poate cunoști și alte fete etc. Oare ce o fi mai nașpa, una frumoasă care te respinge cu aroganță iar ție îți place la nebunie de ea, sau alta puțin mai grasă, care te întreabă pe fiecare zi de vorbă. Dacă n-ai pe nimeni meargă aia, până găsești tu pe altcineva. Este o experientă, dacă cumva n-ai avut nici relații sexuale sau măcar să săruți o fată până la vârsta asta. Singurătatea, oricum nu este bună, și nici să persiste nu este bine.

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

In viata reala ascund multe lucruri, sunt anonim si mint in legatura cu informatiile despre mine. Daca cu fata asta nu imi place nici sa conversez, nici fizic daca e sa devenim mai apropiati ar afla chestiile despre mine ce le tin secret, Deci as iesi pagubas.
Si oricum asta cauta relatii asa cum vede la altii ca stau in public si se imbratiseaza etc, eu nu sunt asa.
Cand vreau pasarica scot 200lei si am.
Odata eram asa cu vise etc, dar m-am maturizat acu gandesc mai rece, mi-am pierdut interesul in a deveni "normal, comun"

| DarthNiger a răspuns:

O eviti si o ignori pur si simplu, si in cele din urma o sa vada ca nu esti interesat de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Block si ei si prietenelor lor pe orice cale de comunicare si la revedere, traieste-ti viata cum doresti.
Nu are nevoie de intermediari pentru a transmite un mesaj, astea sunt lucruri puerile, gradinita, pai ce faceti telefonul fara fir? Mai lipseste sa iti trimita biletele.
Mai exista si obsedate de astea asa ca nu da prea multa apa la moara. Daca nu a inteles de vorba buna n-are rost.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa spun sincer n am ani tai dar am dat de fete exact asa multe din scoala generala pana acum la viata de adult
Sa sti ca daca le asculti si devii tovarasul lor sau incepi relatie pe bune incep sa povesteasca de fosti se dau de gol ca de fapt ele sunt neserioase au inselat sau au facut faze proaste si de aia baiatul s-a suparat pe ele
Cred ca toti baieti care au avut relatie cu fete asa au suferit ca ele vaneaza agata in loc sa facem noi asta si dupa ce devine interesat baiatul incep sa faca faze nasoale sa il supere si cam toate astea asa il inseala sau il fac gelos cu altul
Asta am vrut sa atrag atentia prima data ca asta e un gen de femeie care il vezi la toate colturile cele mai ieftine sa zic asa
Nu conteaza ca asta e urata adica grasa sunt si fete frumoase la fel de proaste scuze ca zic
Eu la fel ca tine am respins automat fetele astea si cand eram virgin al nimanui chiar daca erau singurele care se dadeau la mine si aveam sanse
Am cochetat cu cateva pentru ca m au mai pacalit erau frumoase sau cine stie cum m-am imprietenit cu ele ori am cazut in plasa
Treaba mereu e asa indiferent cine e baiatul prins de ele, se schimba dupa ce le accepti si le vrei binele le iubesti pui suflet
Incep sa isi bata joc de tine
Ma rog ca sa scapi de ele fi plictisitor spune ce faci prin casa ce rufe ai la spalat ce ai jucat pe calculator ce catelus schiop ai vazut sau vezi tu
Daca iti povesteste ceva nu fi atent schimba subiectul sau vezi tu

| Jus7t a răspuns:

Faza e că nu alegi tu pe cine iubești, se întâmplă să simți sau să nu simți.
Am înțeles că nu prea îți place fizic și nici cum gândește, însă se poate întâmpla să îți placă de cineva fizic și cum gândește dar să nu poți să o vezi mai mult decât o amică, nu că are o problema, ci pentru că pur și simplu nu simți, nu poți pentru oricine.
Poți să îi explici asta, că e o tipă ok dar nu poți să simți tu, îți place singur, iubești singurătatea și liniștea.

Când zic că e ok mă refer că e o dubioasă cu probleme la mansardă.
Dacă te vedeai cu o femeie căsătorită credea că dacă zice bărbatului avea o șansă în plus să stai cu ea? laughing
Iar că pune tipe să te urmărească nu văd de ce i-ar folosi asta, atâta timp cât i-ai zis că nu o vrei decât ca prietenă nu văd de ce ar conta dacă ești sau nu cu cineva, dacă vrea să verifice dacă ai mințit sau nu eu nu văd niciun beneficiu pentru ea în niciuna din variante.

Iar că te simți inferior..nu o mai fa, de ce te-ai simți așa? Poate nu îi oferă ăla cu bani ce poți să îi oferi tu. smug
Zic așa, în general, doar știe cum ești.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Mie teoretic mi-ar placea sa am o prietena dar asa incat sa o pot controla "sa o am la mana", o fata care sa depinda de mine in special financiar, (nu ma refer sa nu umble cu altii sau din astea) Ci sa pot face cu ea CE VREAU EU. Nu ca as face lucruri rele dar e vorba SA AM OPTIUNEA (desi nu as folosi optiunea dar gandul imi da putere)
Daca nu ma simt ca "domin situatia, relatia" m-as comporta aiurea
Ea este mai degraba invers, este peste mine la tot.
Fizic de o fata cu greutate nu mi-ar putea place niciodata, le consider baieti.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică îți dorești o tipă care să depindă de tine financiar straight face
Păi dacă depinde de tine financiar și nu e independentă din punctul ăsta de vedere de unde știi că o să rămână cu tine pentru ce ești tu și nu pentru ce ai tu?
Fata cu greutate rolling on the floor cum sună asta. Dar am înțeles ce zici.
Poate să depindă de tine cu alte lucruri înafara de bani, să fie dependenta de prezența ta de exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Nu caut tipa fata matura-dezvoltata, ci mai degraba Una asa mai "pustalie, pierduta, copiluta" genul de fata care de abia a scapat de sub tirania parintilor, care nu stie inca ce e viata si sa ma bag in capul ei sa o influentez, dezvolt cum imi place mie.
Nu cred in iubire "la sensul din telenovele", iubirea trebuie sa intervina cu timpul daca aveti interese comune si va suportati reciproc.
Sunt constient ca sansele sa-mi gasesc o prietena sunt infime, m-am impacat de ani buni cu ideea ca voi ramane singur pe veci. Mi-am pierdut si interesul catre fete asa in general, imi mai ridica interesul numai anumite fetisuri
Dar de una grasa si cu mentalitatea aia nu ma atrage deloc, prefer a sta singur decat cu ea.
https://youtu.be/3yJbSDxe2R4

| Mopmop a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te retragi elegant. Ii spui ca nu poti face dragoste cu forta (viol). Decat sa stai intr-o relatie cu forta (valabil in ambele directii) mai bine stai singur!

| MValentin a răspuns:

In acesta situație cred ca ar fi putin mai ok sa o,, lovească,, realitatea.
Nu aveti un trecut împreună, nu va leaga nimic. Este okay sa înțeleagă odata si pentru totdeauna anumite lucruri.
Scrie-i la obiect ceea ce simti, dar totusi fiind domn. Apoi gata.
Nu e okay... sa se ia de tine pentru ca ea ar crede ca ai o relație desi pe voi nu va leaga nimic.
Deci, fi ferm sigur si domn. Ii spui ce ai de spus si gata... sincer ai jigni mai mult un om daca l-ai duce cu vorba buna intr-un,, tunel,, nesigur de minciuni si ezitări

| badpanda a răspuns:

Incearca sa-i explici delicat ca nu-ti plac grasanele si proastele.

| tzionut a răspuns:

Salut. Mama ei de comunicare. Solutia e simpla. Ii spui ca nu are rost sa piarda timpul cu tine deoarece ea nu e ceea ce iti doresti. Apoi ii spui fetei ce vrei de la viitoarea ta iubit (atatea kilograme, sa fie feminina, etc, tu stii mai bine ce iti doresti). Daca te iubeste (desi nu cred) si vrea sa fie cu tine va lua atitudine. Daca nu, ignoro si vezi de viata ta.

| tzionut a răspuns:

Omule problema nu e doar la ea ci e mult si la tine. Probleme de comunicare, probleme de incredere, probleme de respect. comunicarea e defectuoasa, nu ai incredere in tine de aceea o respingi pe ea si pe celelalte, nu e o respecti pe ea si nici pe tine, de aceea doresti sa poti santaja partenera.
Crede-ma. Nu ai ce cauta intr-o relatie pana cand nu iti rezolvi problemele, atat cu tipa asta grasa cat si cu oricare alta.

| Emaaa129865 a răspuns:

Dacă nu îți pasă de ea nu o băga deloc în seamă, indiferența doare cel mai tare. I-ai explicat deja dacă ai văzut că nu merge, că nu poate înțelege las-o în lumea ei. Nu ai ce face atâta o duce capul. La un moment dat o să-ți dea pace, nu o să lupte pentru tine toată viața. O să-și găsească pe altul și cu timpul te va uita.

| anonim_4396 explică (pentru Emaaa129865):

Azi am aflat ca a amenintat-o in real pe aia de care zicea ca mi "amanta" ca e "fufa" si ca o sa zica la barbatu la aia.
Doamne fereste laughing)