| Mariusgeo a întrebat:

O întâmplare cu iz de telenovela de rasu'-plansu'.
Cunoscusem o tipa întâmplător ne-am împrietenit și urma sa ne cunoaștem fizic peste câteva săptămâni jobul ei fiind în alta tara.
Cunoașterea ăsta a durat multe luni în care eu veneam după o relație in care nu mai funcționau lucrurile și am hotărât sa fiu singur.
Eu singur în acea perioada, ea venită după o relație cica platonica cu unul care in care a rezultat un copil..Chiar acceptasem ideea ca vreau o relație si ca va fi oky și nu voi avea o problema cu toate ca mi-am spus fata e sincera și copilul nu are vreo vina deci merita o șansă.
Îmi cunoscuse familia știa cine sunt, am fost deschis fata de ea și chiar nu am avut nici o problema.
Informații despre familia ei primeam foarte vagi, așa ca m-a luat curiozitatea sa caut pe profilul fratelui ei câteva poze sa mă uit cine-s oamenii aia..ca na urma sa fiu invitat la o nunta când ajungea in tara și nu voiam sa mă fac de ras sa mă întreb cine-i ăla?
Văd o poza cu fratele ei și cu copilul când în spatele acestuia o poza cu ea îmbrăcată în mireasa (m-a socat) și uite așa am aflat ca lucrurile nu stau cum mi-am imaginat și relația ei a fost foarte serioasa.
Neputand sa accept am luat hotărârea sa mă retrag și sa-și vadă de viață ei crezând ca tipa chiar a fost sincera și nu mă gândeam în viața mea ca poate ascunde asfel de lucruri. Tipa e măritată și acum dar despărțită pentru ca sugaciul de barbasu cică a înșelat-o și d-aia a ajuns singura.
Voi ce ați fi făcut în locul meu?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Dacă nu există sinceritate la început, cu cât mai mult nu va exista după aceea.
Mai este un lucru important de care prea puțini oameni iau seama, și anume: atunci când se intră într-o relație, ambele persoane trebuie să o facă cu gândul hotărât pentru căsătorie. De aceea poate că ea a văzut la tine lipsa de hotărâre, lipsa dorinței de relație serioasă, de căsătorie, și astfel a profitat de lucrul acesta și a ezitat să îți dea mai multe detalii.
Pe de altă parte, femeilor le place să meargă în paralel in relații pentru ca să poată alege mai bine. Astfel ea te putea alege pe tine sau se putea reîntoarce la căsnicia ei.
Oricum ar fi, nu este de acceptat doua relații în același timp. (Cât timp nu este divorțată, chiar dacă sunt despărțiți, ea este încă în acea relație; pentru că încă există posibilitatea de a se întoarce la cel ce încă îi este soț).
Cu toții avem defecte de caracter; dar nu poate fi acceptată lipsa de sinceritate. Ai făcut un efort pentru a accepta copilul; dar nu accepta acest defect al ei: minciuna. Ascunderea adevărului este minciună.
Creștinește, se acceptă motivul despărțirii și al divorțului. Dar acesta trebuie să și legal. Totuși, ascunderea lucrurilor care știa că trebuie să le ști, nu se acceptă.

| Peridava a răspuns (pentru Holiday):

Ma intreb in ce mediu te invarti tu, daca femeilor pe care le stii le place sa aiba cate doua relatii in paralel. E imoral.

| Mariusgeo explică (pentru Peridava):

Sunt cât se poate de domestic și cu frica de Dumnezeu stimabila/e.

| Peridava a răspuns (pentru Mariusgeo):

Ultimul comentariu a fost pentru @anonimg happy

| anonimg a răspuns (pentru Peridava):

Am spus asta la modul general că femeilor le place relații duale; dar eu în nici un caz nu mă învârt într-un astfel de mediu.

| Peridava a răspuns (pentru anonimg):

OK.

| Mariusgeo explică (pentru Holiday):

Stau și mă întreb dacă regreta ceea ce a facut

| Holiday a răspuns (pentru Peridava):

"Ma intreb in ce mediu te invarti tu, daca femeilor pe care le stii le place sa aiba cate doua relatii in paralel."

In acelasi mediu cu tine se invarte doar ca atat el, cat si tu, nu cunoasteti mediul. De-a lungul vietii am cunoscut cel putin 30-40 de femei care intr-un fel sau altul, mai mult sau mai putin, au mers "in paralel". Ai fi surprins sa afli despre persoane pe care zici ca le cunosti bine ce idei au.happy Bine, cauzele n-au legatura cu ce a zis anonimg, dar ideea e ca lucrurile merg in directia asta de multe ori.

| Peridava a răspuns (pentru Holiday):

Daca voua va plac astfel de femei si nu mai vedeti altceva, de ce va mai plangeti? Asta vreti, asta meritati. Taci si inghite galusca fierbinte, sa nu te mai stie si altii.

| Holiday a răspuns (pentru Peridava):

N-ai inteles nimic...Las-o asa.

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E tare sa afli dintr-o poza faptul ca e maritata.
Dar acum oricum avea un copil ceia ce era mai serios decat o simpla nunta nu crezi? Adica nu te deranja ca are un copil, da te-a deranjat ca a fost maritata.Macar asa ai certitudinea ca a fost fata de casa nu a facut copil din flori.
E drept ca e urat din partea ei ca a omis sa iti spuna sau chiar te-a mintit, e gresit din partea ei ca nu a divortat si apoi sa inceapa o relatie cu tine.La astea nu are nici un fel de scuza.
Dar ai incercat sa vb cu ea sa vezi ce si cum?

| Mariusgeo explică (pentru Freya1):

M.a sunat disperata, mă pregateam sa plec in oras. după ce am ajuns acasă am sunat.o eu și am întrebat.o de ce a făcut asta.mi.a raspuns ca nu a fost momentul (după 9 luni)
I.am replicat ca relația s-a terminat sa nu mă mai caute.

| Freya1 a răspuns (pentru Mariusgeo):

Nu ti-ai dat si tu seama ca un copil nu il faci asa pur si simplu? adica puteai sa te astepti.
Nah nu stiu, nasol. Daca nu poti sa accepti mergi inainte sigur iti vei gasi persoana potrivita.

| Mariusgeo explică (pentru Freya1):

Va fi binehappy Mulțumesc tuturor

| Yurisa a răspuns:

Foarte bine ai facut. Nu ai nevoie de țoape mincinoase in viata ta laughing

| Peridava a răspuns:

Pff, haha, iarta-ma ca rad. Dar...
E bine ca te-ai retras. De obicei, femeile daca au un copil spun "am fost maritata", ca e mai onorabil. Asta, zice invers? Apropo, relatie platonica, inseamna fara sex. Cum sa fie platonica si sa iasa un copil?
Cum zici, un copil nu e o problema. Dar sa minta asa... Si daca intr-adevar inca e casatorita, chiar daca e despartita in fapt (dar nu si in acte), nu te baga. In caz de divort, s-ar putea da vina pe tine.