| alex495 a întrebat:

O intrebare special pentru fete va rog.

Am o relatie de 3 luni cu o fata si am observat ca uneori cauta sa ceara validare,, sentimentala". (Ma intreaba ce-mi place la ea s-a.m.d). Cumva dupa ce ii dau ce vrea ii scade interesul si devine usor seaca pe chat si-mi scrie mai rar.
Ps: Inainte de situatia aceasta ea fara sa-i cer eu ceva a inceput sa ma valideze ca ce iubit bun sunt, ca ii e dor de mine, o fac fericita s-a.m.d. Cum as putea sa evit sa-i mai dau validare?
- cand imi cere validare ii spun cateva complimente, nu ma intind la romane cum face ea

Răspuns Câştigător
| luffypk a răspuns:

Pai daca se simte aiurea, posibil, fara sa doreasca sa faca asta, iti raspunde sec, fara chef, doar pentru ca nu are starea necesara sa poarte o discutie in care sa se implice complet... Asa-s fetele, foarte complicate... Crede-ma, uneori, nici ele nu se inteleg, deci nu stiu ce sa zic legat de asta. Personal, eu prefer sa complimentez oamenii in cele mai random momente pentru a evita comportamentele de genul, eu stiu cum e sa nu fii ok cu propria persoana si ce reprezinta pentru un om cu moralul la pamant o vorba buna, e ca si cum i-ai darui o raza de speranta. Foarte multi adolescenti au complexe de inferioritate si se desconsidera, unii pe buna dreptate, altii nu, orice raspuns ti-as oferi, nu cred ca te va ajuta, depinde de la persoana la persoana si tot ce pot sa-ti zic e sa comunici cu ea si atat, daca nu vrea sa se deschida in fata ta, mai bine nu insisti si lasi totul asa cum e, oamenii cu complexe de inferioritate ar trebui sa se gandeasca si la cei din jurul lor, prin comportamentul ei, iti face si tie rau si te pune pe ganduri (pentru ca o iubesti, iti faci griji pentru ea, perfect normal), ceea ce nu e deloc ok.

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am o relatie de 3 luni cu o fata..."

totul se petrece online?

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Nici nu conteaza, nu-l place si are caracter prost aia.

| alex495 explică (pentru sierra1):

Ne vedem la 2 zile in medie

| sierra1 a răspuns (pentru alex495):

"sa evit sa i mai dau validare? "

o faci doar când simți TU că e cazul

| alex495 explică (pentru sierra1):

Pai asa faceam. Doar ca mi-a cerut atunci si acum zici ca e alta pers. Si nu, nu i prima data cand patesc asta cu fata aceasta

| sierra1 a răspuns (pentru alex495):

Repet: o faci doar când simți TU că e cazul

in rest: #rezist

| alex495 explică (pentru sierra1):

Si ce puteam sa rasp cand ma intreba ce mi place la ea?

| sierra1 a răspuns (pentru alex495):

Dă-te și tu lovit in aripă - dacă știi cum e aia

| alex495 explică (pentru sierra1):

Pai asta fac acum, altfel as inrautati situatia daca as incepe sa o sufoc

| Mosotti a răspuns:

F simplu, nu ii mai zici ce te intreaba de validare, zici ca nu mai discuti subiectul si sa zica altceva, si ca te abtii sa zici.

Insa tu cu asa ceva mai stai si discuti? Nici nu trebuie sa-ti mai pui problema de ce si cum sa faci nu stiu ce, lasa-o, ca nu e sanatoasa la cap daca ii scade interesul.

Nu stiu unde gasesti pe toate handicapatele.
O fata normala se bucura cand ii zici ce-ti place la ea, si se poarta f normal, chiar apreciaza.

Pune mana si cauta fete intregi la cap.

| alex495 explică (pentru Mosotti):

Asa sunt toate la inceput. Cauta si pe net. Si tu ca barbat daca sa zicem ca vrei sa ti cumperi un tel scump, daca il primesti moca dupa cateva luni te plictisesti de el

| Mosotti a răspuns (pentru alex495):

Nu sunt toate asa la inceput, te minti singur ca sa gasesti consolare ca asta n-ar fi nasoala si ca de fapt asa e normal, nu e deloc normal.

Foarte multe de la inceput se bucura cand le faci complimente, te apreciaza si e okey, in nici un caz cum face asta a ta.

Nu ma plictisesc de el daca-mi place, nu cont ca l-am primit moca sau nu, si am si fost in situatia asta de n ori.

| Freya1 a răspuns:

Poti sa o întrebi pur si simplu de ce cere mereu aceasta validare.Sau sa ii zici ca i-ai mai spus si sa vezi cum reacționează.

| RobertMoon a răspuns:

Îi dai "validarea" constant, mă refer la faptul sa îi făci complimente și chestii de genul, dar nici prea des pentru că este aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well poate ea nu te place...
Si eu sunt fată si crede-ma ca toate cautam validare. happy Nu e un lucru rau, e chiar ceva esential, mai ales intr-o relatie sanatoasa. Eu, de exemplu, ma bucur de complimente si nu,, ignor" persoana care mi le face daca sunt confortabila cu ea, ii multumesc si apreciez.
Nu cred ca faptul ca nu iti mai scrie nu se datoreaza faptului ca ai complentat-o, sigur sunt alte motive. Poate pur si simplu nu mai simte atractie față de tine.
Cheam-o la o discutie si discutati despre toate astea. Dar in niciun caz nu inceta sa oferi validare persoanelor din jur, intrucat acesta este un lucru de-a dreptul vital pentru sanatatea mentala si fericire. happy
Daca altele sunt cauzele, va puteti desparti sau discuta sincer despre toate astea, dar lipsa validarii in niciun caz NU e solutia. Crede-ma, validarea altor persoane m-a salvat de la multe prostii, chiar si suicid (acum mai multi ani).

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu-l place, si el isi pune problema cum sa nu mai ii faca validare, pai cum sa-ti mai pui vreo problema cu persoana aia care nu te place, e absurd, sa o lase dracu, nici nu conteaza ca e online sau nu, cine te place, te place oriunde la fel.

Ce sa discute despre asta? Nu mai e ceva de discutat, daca e nevoie sa se ajunga sa se discute de asta, e grav, in mod de la sine e relatia okey daca e sa fie bine.
Sa discute de ce are caracter prost si nu-l place?! E nonsens.
Ea vroia doar validerea si atat, se hranea cu asta de la el.

Sincer nu am nevoie de nici o validare, eu stiu ca om ce valoare am, daca-s frumos sau nu, nu depind de complimentele altora.
Ca ma bucur la un compliment e una, dar nu sa ma sinucid fara validare, nu stiu si tu ce ai avut, dar na, te inteleg, cine stie ce o fi fost in sufletul tau.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Pai nu din cauza ca ii dai validare devine seaca. Ci faptul ca tu ii răspunzi sec, nu dezvolți ceea ce îți place la ea, ceea ce simți pentru ea, ceea ce îți dorești cu ea. O face sa simtă dezamăgire și de aceea devine seacă. Încearcă să fii mai deschis cu ea, sa ii spui ce simți mai detaliat, îți spun eu ca nu o sa mai fie "seacă"

| alex495 explică (pentru AndreeaDeea221998):

De ce sa mint, ea cand m-a validat ( asa din senin out of context a inceput sa spuna cat de bun sunt s-a.m.d) mi-a scris romane, eu nu am fost chiar sec ( am detaliat putin si nu am folosit complimente banale gen esti frumoasa, i am complimentat ochii, gesturile s-a.m.d) dar am scris sa zic un sfert din cat a spus ea. Ca sa intelegi dif, intre a mi da poza dimineata cu ea si mi spune neața iubire si a,, uita" sa mi spuna neața e diferenta mare ( e doar un ex) sunt si alte cazuri?

| luffypk a răspuns:

Nu stiu ce ti se pare tie atat de iesit din comun asta, poate e genul de persoana putin mai nesigura pe ea, introvertita si doreste sa auda lucruri frumoase despre ea ca sa prinda curaj, nu toate persoanele se simt bine in propria piele, de aceea unele persoane cauta acesta asa-zisa "validare". Totusi, daca tii la ea, ai putea porni o discutie pe aceasta tema ca sa afli chiar tu motivul din spatele acestor "validari" si, discutand asta, pe langa ca va intariti si relatia (prin comunicare faci totul, fara comunicare nu ajungi nicaieri, atat intr-o relatie, cat si intr-o simpla prietenie), afli si tu ceea ce voiai...

| alex495 explică (pentru luffypk):

Am vorbit cu ea si cica uneori are perioade cand se simte aiurea, de aia ar fi asa. Acum nu stiu ce inseamna asta, ca pana la momentul acela cand a cerut validare la propriu nu a fost la nivelul acesta de lipsa de interes fata de mine. Nu ma intelegeti gresit, o complimentam, dar nu zilnic si nu asa cum a cerut ea in ziua aia. Am crezut ca daca ea m-a validat asa din senin 3 pagini e ok sa o fac si eu cand mi-a cerut. Dar am luat teapa

| luffypk a răspuns (pentru alex495):

Pai daca se simte aiurea, posibil, fara sa doreasca sa faca asta, iti raspunde sec, fara chef, doar pentru ca nu are starea necesara sa poarte o discutie in care sa se implice complet... Asa-s fetele, foarte complicate... Crede-ma, uneori, nici ele nu se inteleg, deci nu stiu ce sa zic legat de asta. Personal, eu prefer sa complimentez oamenii in cele mai random momente pentru a evita comportamentele de genul, eu stiu cum e sa nu fii ok cu propria persoana si ce reprezinta pentru un om cu moralul la pamant o vorba buna, e ca si cum i-ai darui o raza de speranta. Foarte multi adolescenti au complexe de inferioritate si se desconsidera, unii pe buna dreptate, altii nu, orice raspuns ti-as oferi, nu cred ca te va ajuta, depinde de la persoana la persoana si tot ce pot sa-ti zic e sa comunici cu ea si atat, daca nu vrea sa se deschida in fata ta, mai bine nu insisti si lasi totul asa cum e, oamenii cu complexe de inferioritate ar trebui sa se gandeasca si la cei din jurul lor, prin comportamentul ei, iti face si tie rau si te pune pe ganduri (pentru ca o iubesti, iti faci griji pentru ea, perfect normal), ceea ce nu e deloc ok.