| rzvy a întrebat:

O poveste de dragoste, mai degraba un mare fail, din care poate vor exista cativa oameni carora le va folosi. "Bo$$i" si "printzesele" vor fi tentati sa dea raspunsuri la misto, insa sper sa fie si cateva persoane cu bun simt, inteligente si sensibile care vor intelege mesajul si vor da niste sfaturi, utile si mie, dar si altora care probabil au trecut, sau trec prin asa ceva. Voi scrie destul de mult, asadar celor carora li se pare mult, ii rog sa nu isi piarda timpul, chiar insist.
Ideea generala este ca iubesc o fata cu care nu pot fi impreuna si nu pot trece peste pentru ca simt ca si ea tine la mine intr-un fel... acum suntem doar foarte buni prieteni si eu reusesc sa ascund de ea adevarul, dar ma macina acest lucru, si sunt oarecum blocat sentimental si nu stiu cum sa trec peste.
aici gasiti povestea in detaliu daca vreti sa va faceti o imagine mai clara despre ce e vorba: http://rzvy.blogspot.com/2010/09/love-fail.html
mersi mult!

Răspuns Câştigător
| freehugs a răspuns:

Crezi ca daca i-ai fi zis ce simti cu o saptamana inainte acum ai fi fost tu cu ea? Daca era sa fiti impreuna, ea l-ar fi lasat pe celalalt pentru tine. Dar nu a facut asta...Vezi tu ea nu a simtit pentru tine ce ai simtit tu pentru ea, ea poate ca vedea in tine un bun prieten, confident. iar tu ai interpretat unele gesturi gresit care te-au facut sa crezi ca si ea ar simti ceva.Nu ai de ce sa regreti, chiar daca ai fi facut asta cu o saptamana inainte ar fi fost sigur un refuz, si chiar daca ar fi fost ceva cu siguranta nu ar fi tinut.
Tot ce poti sa faci acum este sa treci peste, viata merge inainte! Sau transfera-te la alta facultate, nu te mai gandi ca intr-o zi ei se vor desparti si ea va alerga in bratele tale.Gandeste-te ca daca ar fi vrut sa fie ceva, l-ar fi lasat pe celalalt.Nu a facut-o!

9 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Mda, am avut rabdare, ti-am citit toata istorioara, ce deduc din ea? Esti prea timid. Oare? De ce ai asteptat sa vezi ce se va intampla? Asa vei face mereu? Astepti pana pierzi? Pot spune ca aceasta fata deja se afla intr-o relatie, poate simte ceva pentru tine, insa nu ceva puternic. Daca erai mai dur cu tine insuti, poate povestea lua alta intorsatura si erai fericit. Poti fi si acum fericit, dar trebuie sa uiti ca, ce credeai ca va fi al tau, acum nu mai este.Vei gasi fericirea, sunt sigura de asta, acum ca ti-ai descarcat sufletul atat pe blog, cat si pe site, trebuie sa mergi mai departe. Fete la indigo nu poti gasi mereu.Bafta!

| cornculapte a răspuns:

Omule, nu poti sa fii prieten foarte bun cu o fosta prietena la care inca tii. Ori ii spui ca tii la ea si ca vrei sa fiti impreuna si sa traiti fericiti pana la adanci batraneti, ori te indepartezi de ea si iti gasesti o fata care sa te faca sa o uiti. Nu e simplu, dar e mai greu sa stai zilnic langa ea si fii nevoit sa-ti reprimi sentimentele, sa te prefaci ca esti un prieten foarte bun, cand de fapt iti doresti altceva. Doar daca nu esti masochist. Iti faci singur rau, crede-ma, stiu ce vorbesc.

| Sin a răspuns:

Mda, inteligent si nu prea laughing.
Si unde vrei sa-ti raspundem? Aici sau la tine pe blog?
Tu iti faci reclama mascata la blog.
Sau era greu sa dai copy-paste la tot postul?

PS, Mai Bo$$ as fi fost daca ti-as fi facut jocul si nu as fi spus adevarul de teama ca, vai doamne ce impresie isi face un oarecare de pe internet despre mine.
PPS :MULT prea mult de citit! Se putea explica toata povestea in mult mai putine fraze!

| monique a răspuns:

Ca sa poti sa treci peste trebuie sa inveti sa ierti. Si sa intelegi ca iubirea ce o simti se poate transforma, din iubire pentru o femeie in iubire pentru o sora. Oricum poate o vreme ar fi bine sa nu va mai vedeti si sa acorzi atentie in alta parte, cum ar fi scoala/cariera. O sa te ajute.

| Simona a răspuns:

Povestea ta e intr-adevar emotionanta...am ramas fara cuvinte. Dar daca sunteti suflete pereche atunci sigur ve-ti sfarsi prin a fi impreuna, doar ca stiu...asteptarea este ingrozitoare.

| andrei a răspuns:

Uita-te si dupa alte fete:p

| Buttercup30 a răspuns:

M-ai bagat in ceata de tot straight face
eu zic ca daca nu ai cum sa fi cu ea, trebuie s-o uiti.imcearca sa gasesti o alta fata... fa tot ce poti ca sa o uiti
straight face

| adaaax a răspuns:

Mie mi s-a parut o poveste superba de dragoste, pana cand unul a incetat sa contriubuie la ea. Desi ea nu stie, tu ai ajutat-o foarte mult in relatia in care este ea acum cu un alt prieten de-al tau. Tot ce ne-ai povestit noua pe TPU ai putea sa-i povestesti si ei. Chiar daca ea il va alege in continuare pe prietenul tau, trebuie macar sa stie adevarul.Inteleg ca ai iubit-o atat de mult incat sa ii respecti alegerile, incat sa nu te bagi in relatia lor, dar asta este, in viata trebuie sa te lupti pentru ceea ce iti doresti.Rar poti gasi astfel de presoane ca tine, si eu cred ca fata aceea ar fi foarte norocoasa sa te aiba.Eu iti urez mult succes si la facultate, si sper sa castigi inima oricarei fete pentru ca mi se pare ca ai procedat extraordinar.

| rzvy explică:

Multumesc mult tuturor, chiar si bossului (man, nu imi fac reclama la blog, d fapt ala nici nu e blog, l-am folosit doar ca sa pun povestea aia care era mult prea mare pentru aici, ocupa spatiu prea mult). cumva aceasta manifestare a mea prin a va intreba pe voi m-a ajutat sa vad si prin ochii altora ce e cu mine, si parerea mea e ca o sa renunt sa mai sper... ce-o fi o fi, imi voi vedea de viata ca si inainte sa o fi cunoscut. thx again!