| anonim_4396 a întrebat:

O poveste lunga.Acum 16 ani s-au casatorit parintii mei. O sora de-a bunici mele(adica mama mamei mele), care nu avea niciun copil, ia luat pe parintii mei in spatiu cu acte cu totul in regula. Acum 8 ani am renovat noi casa(termopane la usi si geamuri, parchet, gresie in toata casa, pavale pe tot spatiul curtii, am pus gazon toate cele. In 2007 cand unchiul meu a decedat nu s-au mai inteles mama cu matusa. De atunci sunt tot intr-o cearta deoarece parintii mei numai poate sa faca atat de multi bani pe luna sa achite ratele, se straduieste ca mie sa nu imi lipseasca nimic. Anul acesta la inceputul lui iulie s-a certat matusa cu ambii parinti ai mei. Pentru faptul ca tata sta mai mult la mama lui pentru ca e bolnava si e singura la tara, uneori se mai duce si mama la ea si din aceasta pricina a inceput discutia. Matusa a zis sa ne luam tot ce este al nostru adica paturile si gardul ca atat avem noi in casa asta. Pana la iarna cica trebuie sa plecam ca ea nu ne lasa sa aducem lemne in curte ca sa ne incalzim. [asa o sa facem plecam, dar luam totul din casa absolut tot geamuri, usi, parchet etc] Acum bunica mea adica mama tatalui meu are 2 copii pe tata si o sora. A zis ca ne da noua casa sa stam acolo daca nu ne mai intelegem cu matusa. Aici e faza daca ea a zis ca ne da casa numai noua, poate sa ne-o dea fara aprobarea sorei tatalui meu? Pentru ca bunicii mele zilele ii sunt innumarate fiind foarte bolnava. Si inca o intrebare daca stiti sa raspndeti: Ce acte trebuie ca sa dea casa pe numele tatalui meu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunica este vaduva si casa este intabulata pe ea(este singurul proprietar de carte funciara) atunci poate sa transfere dreptul de proprietate parintilor tai, printr-un contract de donatie, contract de vanzare-cumparare ori contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Contractul de donatie este mai ieftin, deoarece nu se plateste impozitul pe transferul dreptului de proprietate dar este mai slab juridic, poate fi anulat mai usor dupa moartea bunicii, daca sora tatalui il ataca si cere sa fie cuprins in masa succesorala. Aceasta o poate face daca prin donarea casei s-a incalcat rezerva succesorala(respectiv nu a mai ramas altceva ce sa mosteneasca si sora tatalui). Cred ca un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere ar fi mai bun din punct de vedere juridic si mult mai greu poate fi anulat. Contractul trebuie incheiat in forma autentica la un notar public si pentru asta este nevoie ca parintii si bunica sa se prezinte la un notar, care va cere extras CF de autentificare. Bunica trebuie doar sa duca cerificatul fiscal(care se ia de la primaria localitatii) din care rezulta ca a achitat impozitule. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu ii poate da casa daca traieste numai bunica. trebuie sa fie amindoi si bunicul in cazu acesta daca este decedat trebuie sa faca succesiune, sa se imparta casa in 3 parti., adica tata. sora lui si mama lor apoi daca sora este de acord sa cedea partea ei tatalui si bunica deasemeni e ok se fac acte si rezolv pentru,. Acte trebuiesc multe dar si etapele sunt, multe si anevoioase, va urez tot binele si sa dea domnul sa rez problema sa nu stati pe drum dupa o viata de om [ ma refer la parinti care au investit acolo] asta e lumea. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corect, prin actul de vinzare-cumparare casa va fi pe numele tatalui tau iar matusa cu pricina nu mai poate face nimic. Singura posibilitate a ei, ar fi sa reuseasca declararea bunicii tale ca fiind senila si deci iresponsabila. Dar pentru asta are nevoie de dovezi.