| anonim_4396 a întrebat:

O vecina imi face zile fripte!
De fiecare dată când ies din bloc striga dupa mine ca nu ii convine cum a parcat iubitul meu masina, alta data cand trec pe lângă ea incep e sa ma ironizeaze. De fiecare data am incercat sa nu bag in seama aceste lucruri dar m-am saturat sa respect o persoană care nu imi da pace. Precizez ca are peste 60 de ani si este pusă pe certa, cred ca s-a certat cu fiecare vecin in parte. Pana si politia o cunoaste din cauza nenumaratelor scandaluri dintre ea si soțul ei si si vecinii blocului. Nici nu ii spun iubitului meu ce face aceasta femeie pentru ca s-ar certa cu ea si ar complica lucrurile.
De cand m-am mutat in acest bloc, de 5 ani, aceasta se uita urat pe noi si parca aștepta să facem o mișcare greșită ca ea sa aiba motiv sa se ia de noi. A început prin a ne lasa un biletel la parbriz "rugandu-ne "sa avem grija cu masina ei, care era parca aproape de a noastra, alta data m-a oprit si ma întrebe cate persoane suntem in casa si cate suntem trecute la intretinere. Mai nou problema este felul in care parcam masinile. De fapt nu are treaba cu masinile, pur si simplu vrea sa se certe, cu o vecina s-a si batut. Azi a iesit pe geam si a inceput sa strige ca eu traiesc in concubinaj, ca nu sunt căsătorită (la 23 de ani)
... ca stau cu chirie, ca nu imi educ"concubinul", ca nu ii spun cum sa parcheze masina.
Eu nu mai rezist, poliția imi spune ca are probleme ca a fost profesoara si ca a innebunit. Ea pare o femeie foarte pe treaba ei pana deschide gura, are un început de nebunie. Nu stiu ce sa mai fac.
Ajutati-ma, va rog!

Răspuns Câştigător
| vic1998 a răspuns:

În primul rând, nu cred că pe ea ar trebui să o intereseze cum parchează cineva mașina sau unde. Ar trebui să-i spui că ea nu poate hotărî anumite aspecte, pentru că este o parcare comună și că încă nici ea și nici voi nu plătiți parcarea. Apoi cu treaba cu persoanele din casă și cele trecute la întreținere: pe ea nu ar trebui să o intereseze pentru că voi aveți apartamentul vostru iar ea apartamentul ei. După ce închideți ușa este fix treaba voastră ce se întâmplă în casă sau câte persoane trăiesc în ea. Sunteți două familii separate deci ea nu are niciun drept să te ia la rost pentru așa ceva.
Apoi despre căsătorită sau necăsătorită. Nici asta nu ar trebui să o intereseze pe ea, deoarece nimeni nu poate decide pentru alte persoane dacă să se mute împreună înainte de căsătorie sau să-i forțeze să se căsătorească. Fiecare cuplu își face viața așa cum e mai bine pentru ei. Data viitoare când te atacă cu așa ceva, să-i spui că ea nu înseamnă nimic pentru tine și că nu ești nevoită să-i dai socoteli despre când te căsătorești sau cum trăiești.
Din câte știu, se poate face denunț împotriva ei pentru că deranjează locatarii și cred că se poate cere restricție împotriva ei sau puteți să cereți pe cale judecătorească să se mute din blocul vostru.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da treci si tu pe langa ea si n-o baga in seama. Efectiv te prefaci ca nu exista, treci pe langa ea si n-o asculti. Cand o vedea ca nu-i dai atentie te-o lasa in pace. PRobabil si tu stai si asculti ce spune si ii convine ca are de cine sa se ia.

| Freya1 a răspuns:

Vorbeste cu iubitul tau si spune-i ce se intampla, poate el sa vorbeasca cu sotul ei sa o mai potoleasca.
Incearca daca ai cum sa parchezi masina mai in colo un pic ca sa nu te trezesti cu surprize, iar daca tot asa continua tot fai plangeri pana o duce la ospiciu si ii da un tratament de care sa se tina sau sa o interneze.

| OldSoul a răspuns:

Sincer?
Cred ca in fiecare bloc exista o persoana de acel gen.
Cunosc si eu o persoana de acest gen, fosta profesoara de fracneza care s-a certat cu tot blocul, etc.
Cea mai buna modalitate, e sa-i spui in fata ca abereaza, ca e o scandalagioaica si ca tot ce face ea e sa caute motive de cearta, ca are o problema si ea nu realizeaza asta.
Sa-i spui exact ce parere ai despre ce face/ce zice ea.
Asa poate realizeaza putin ca nu-ti pasa de prostiile ei si o sa te evite.
In general aceste persoane incearca sa-si faca probleme cu cine le merge, cine le tolereaza, daca-i spui pe fata care e problema, se mai potoleste.

| Emma30555 a răspuns:

Eu zic sa o ignori, sa nu o bagi în seama, dacă are probleme nu ai ce sa i faci, poți doar sa vorbești cu ea si sa i spui sa te lase în pace ca o reclami pentru hartuire sau sa incerci cu vorba buna sa ti ceri scuze de exemplu, asta cred ca ar surprinde o si poate te ar lasa in pace dar daca nu tine nu mai lasa sa te afecteze

| kopli a răspuns:

" Nici nu ii spun iubitului meu..."
Oare nu ar trebui sa-i spui sa parcheze masina corect? Din tot ce spui, asta e singura problema. Iar faptul ca "nu ii dai atentie", de fapt arata lipsa de respect fata de ea si ca oricum faci ce vrei tu indiferent de "ironiile" vecinei. Daca nu ii dai motiv, nu are de ce se lua de tine.